Pokušaj falsifikovanja istorijskih činjenica

0
Opština Pljevlja

Inicijativa da se promijeni datum obilježavanja Dana opštine i Dana oslobođenja Pljevalja ozbiljan je atak na civilizacijske vrijednosti istorijskog nasljeđa ovog grada i Crne Gore – ocijenjeno je u reagovanju Saveza udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata i antifašista Crne Gore.

Dio nove vlasti u Pljevljima, predvođen gradonačelnikom Dariom Vranešom i predsjednikom Opštinskog odbora Nove srpske demokratije Milanom Lekićem, kako je Pobjeda ranije objavila, planira izmjene Statuta opštine kojim bi se Dan opštine Pljevlja, koji se slavi 20. novembra, slavio 27. oktobra na dan Svete Petke.

Povodom ove inicijative, SUBNOR podsjeća da su Pljevlja oslobođena od fašističkog okupatora 20. novembra 1944. godine, te da je „istjerivanje okupatora iz zemlje značio kraj ubijanja, zlostavljanja i progona rodoljuba i materijalnih razaranja“.

– Pljevlja, kao i većina gradova Crne Gore, oslobođena su mnogo ranije od drugih evropskih gradova. Bilo je to djelo slobodarskog crnogorskog naroda koji je prvi ustao i suprotstavio se okupatoru. Nakon četvorogodišnje borbe i brojnih žrtava izvojevana je pobjeda nad fašizmom – navedeno je u reagovanju.

Poginulo je, dodaju, 567 boraca, što zajedno sa žrtvama fašističkog terora iznosi 2.458 poginulih za slobodu, koje ne treba zaboraviti.

– SUBNOR i antifašisti Crne Gore najoštrije osuđuju pokušaj zatiranja događaja i datuma veličanstvene oslobodilačke borbe crnogorskog naroda protiv okupatora. Namjera da se u Pljevljima izbriše jedan od najsvjetlijih datuma toga vremena predstavlja falsifikovanje istorijskih činjenica i širenje neistine o Narodnooslobodilačkoj borbi, čemu se SUBNOR i antifašisti Crne Gore odlučno suprotstavljaju – navode u reagovanju.

Uvjereni su da ovakve stavove dijele i sve progresivne snage kojima je Crna Gora na srcu.

– Da ne govorimo o novom svetačkom imenu i datumu koji se predlaže – zaključili su iz Predsjedništva SUBNOR-a i antifašista Crne Gore.

Ranije smo pisali da je ključni cilj ove inicijative istorijski revizionizam, jer nove, prosrpske i proruske vlasti, žele da predstave, kao i u slučaju Budve, da su Pljevlja oslobodila srpska vojska koja je krajem Prvog svjetskog rata bila maltene okupaciona.

Lekić je u obrazloženju naveo da su ,,Pljevlja 27. oktobra, na Svetu Petku, dva puta oslobođena, prvi put 1912. od Turske, a 1918. od austrougarske okupacije“.

– Pljevlja će vratiti dug istoriji i tradiciji, gdje će se, ako bog da, slaviti dan opštine na Svetu Petku, 27. oktobra, na dan kada su Pljevlja dva puta bila oslobođena od dva carstva – rekao je Lekić.

Na nedavnoj sjednici SO, bez prisustva predstavnika DPS-a, formiran je odbor za promjene statuta.

Vraneš je prvi predsjednik Opštine Pljevlja koji nije položio vijence na Stražici 13. jula na Dan pobjede nad fašizmom.

Pljevlja je grad narodnih heroja i grad koji je dao skoro 2.500 ljudskih žrtava u borbi protiv fašizma.

Novi datum za dan opštine ne može biti izglasan bez podrške Demokrata i Pokreta ,,Evropa sad“.

Izvor: Pobjeda

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].