Počinje digitalizacija u crnogorskom obrazovanju: IT tehnologija stiže u učionice

0

 

Crna Gora i zvanično je ušla u proces digitalizacije obrazovanja današnjim potpisivanjem sporazuma Ministarstva prosvjete sa Mtel kompanijom.

Sporazumom vrijednim oko 250. 000 eura, koji su potpisali ministar prosvjete Damir Šehović i direktorica Sektora za strategiju i upravljanje rizikom Mtel-a Aleksandra Radojević, predviđena je izrada digitalnih udžbenika za prvi razred osnovne škole iz gotovo svih predmeta, kao dopuna udžbenicima.

Plan je da budu u funkciji naredne školske godine, a naziv projekta je “Digitalna učionica”.

Dodatno, u susret ovom projektu Ministarstvo prosvjete će, investicijom vrijednom 700.000 eura, uvesti internet u svaku učionicu svih osnovnih škola, te opremiti sve škole računarskom i drugom opremom vrijednom preko četiri miliona eura, dok će učionice u kojima se izvodi nastava za prvih nekoliko razreda dodatno biti opremljene smart televizorima i pametnim tablama.

Materijali će biti zasnovani na postojećim planovima i programima i biće dopuna, a ne zamjena za štampane udžbenike.

Obuhvataće sve učenike koji će od septembra pohađati prvi razred osnovne škole, kako bi se u ovaj proces krenulo postepeno, sistematično i kontrolisano.

“Pomenute materijale će izraditi jedna od najvećih izdavačkih kuća u Evropi – njemačka kompanija Klett, koja ima više nego impresivnu tradiciju u ovoj oblasti. Posebno smo ponosni na činjenicu da će razvoj i primjena ovih materijala biti u saradnji i pod brendom National Geographic-a, dok će se resursi pribavljati i od kuća BBC, Discovery i slično”, kazao je Šehović.

Kako je dodao, u Ministarstvu prosvjete tačno znaju šta je digitalizacija, a to nije ostavljanje djece satima pred ekranom.

“Digitalizacija, na način na koji je mi planiramo, znači bolje znanje kroz bolje približavanje gradiva. Ne pokušavajmo da djecu u potpunosti izolujemo od svijeta koji ih okružuje jer je to nemoguće, ali ne idimo ni u drugu krajnost, puštajući ih da sami lutaju neograničenim prostorom interneta. Moramo naći sredinu, a time i najbolju upotrebu IT tehnologija”, dodao je Šehović.

Prema procjenama, oko 60 odsto đaka na globalnom nivou, koji su sada u nižim razredima osnovne škole, će se baviti zanimanjima koja još uvijek ne postoje.

“A 90 odsto budućih zanimanja podrazumijevaće upravo aktivnu upotrebu digitalnih tehnologija, te se djeca sistematično, kvalitetno i prije svega kontrolisano, moraju upoznavati sa svijetom koji je oko njih, te onim koji ih očekuje“, naveo je Šehović.

Prema riječima Radojević, digitalni udžbenici su u 21. vijeku ono sto je štamparija bila u srednjem vijeku, a to je uvod u renesansu i napredak društva.

“Digitalna učionica će omogućiti svim prvacima, bez obzira da li su u seoskoj ili gradskoj skoli, na sjeveru ili jugu zemlje, bez obzira na ekonomske mogućnosti roditelja, jednaki kvalitet i pristup obrazovnom sadržaju. Servis će biti besplatan za prvake i njihove učitelje, a digitalna učionica će biti dostupna djeci i u okviru nastave i kod kuće”, dodala je ona.

Mtel je, kako je navela, prepoznat kao lider na polju digitalizacije, i sa posebnim zadovoljstvom pomažu uvođenje prvih digitalnih učionica, koje podrazumijevaju kombinovani vid učenja: tradicionalni, uz štampane udžbenike i digitalni, primjenom savremenih, digitalnih udžbenika i materijala.

“Upravo počinjemo od prvog razreda osnovne skole, kako bi prvaci od početka obrazovanja koristili savremene metode u učenju. Veliko hvala Ministru i Vladi, što predano i odgovorno rade i što su prepoznali potencijal digitalizacije, a mi smo sa zadovoljstvom prihvatili da učestvujemo u ovom značajnom projektu. Takođe, da smo pouzdan partner bili i ranije, pokazuje činjenica da smo, zahvaljujući viziji naseg izvršnog direktora Vladimira Lučića, donirali internet u preko 100 škola u Crnoj Gori, a od čega je značajan broj škola u seoskim oblastima. Dodatno, to se sada pokazalo kao dobar korak za uvođenje digitalnih učionica”, istakla je ona.

Plan je da postojeći udžbenici za prvi razred iz predmeta: Crnogorski – srpski, hrvatski i bosanski jezik i književnost, priroda i društvo, Matematika, Muzička kultura i Likovna kultura, budu digitalizovani.

To znači da će se Projekat, u prvoj fazi koja bi trebalo da otpočne naredne školske godine, odnositi na oko 7 500 prvaka u oko 500 odjeljenja, a nastavu će realizovati oko 500 nastavnika razredne nastave.

Materijali će uključivati multimedijalne i interaktivne sadržaje za učenje poput: 2D i 3D animacija, video materijala, simulacija, interaktivnih vježbi i igara, virtuelnih modela i slično. Digitalni sadržaji odgovaraće Windows operativnom sistemu.

Dodatno, kreiraće se posebna veb-platforma na kojoj će digitalni, obrazovni sadržaj biti dostupan, pa će učenici digitalne udžbenike moći da koriste i od kuće.

Narednih mjeseci će biti obučen i veliki broj nastavnika razredne nastave, svakako najmanje 500, koliko će ih predavati prvim razredima naredne školske godine. Prva faza obuke odnosi se na sticanje digitalnih vještina, a druga na primjenu digitalnih sadržaja u nastavnom procesu.

Učenici su dio globalne digitalne generacije koja dostiže stopu od 95 odsto upotrebe kompjutera i skoro 96 odsto interneta. Međutim, njihova upotreba je dominantna na društvenim mrežama, te su napori Ministarstva prosvjete upravo u pravcu usmjeravanja pažnje novih generacija na kvalitetnije sadržaje na internetu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].