Pismo Borelju i Blinkenu: Promijeniti pristup povlađivanja Vučiću i Srbiji

1

Vodeći strani političari iz više zapadnih zemalja pozvali su EU, SAD i Veliku Britaniju da se kritičnije odnose prema predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću. U eskalirajućem sukobu između Srbije i Kosova vide previše popustljivosti u stavu Beograda, objavio je tagesspiegel.de.

„Pokušaji Srbije da poremeti demokratske izbore na Kosovu moraju se javno osuditi kao strano miješanje i moraju se preduzeti konkretne mjere kako bi Srbija bila odgovorna ako nastavi da podriva slobodne i poštene izbore“, navodi se u pismu eksperata za spoljnu politiku visokom predstavniku EU za spoljnih poslova Žosepu Borelju i držanom sekretaru SAD Entoniju Blinkenu i ministru spoljnih poslova Velike Britanje Džejmsu Kleverliju.

Pismo su, između ostalih, potpisali i predsjednici spoljnopolitičkih odbora Bundestaga Majkl Rot (SPD) i američkog Senata Bob Menendez. Među potpisnicima su i predsjednici komiteta za spoljne poslove britanskog Donjeg doma i parlamenata Češke, Ukrajine, Irske, Estonije, Letonije i Litvanije.

„Trenutni pristup ne funkcioniše. Tražimo da međunarodna zajednica uči iz naše prošlosti i osigura da ne vodimo politiku usredsrijeđenu na Beograd na Balkanu”, piše u pismu.

Oni takođe pozivaju na, „razmotranje politike diplomatije odvraćanja kako bi se spriječilo dalje pogoršanje bezbjednosne situacije na sjeveru Kosova“.

Ne treba kažnjavati one koji se zalažu za vladavinu prava i demokratiju.

Nedavna otkrića skladišta oružja na sjeveru Kosova i izvještaji o švercu oružja preko granice između Srbije i Kosova ističu „rizike dalje eskalacije”.

“Kosovo je suverena zemlja i funkcionalna demokratija. Ova činjenica treba da bude osnova naše zajedničke politike prema aktuelnoj krizi”, navodi se u pismu koje je objavio tagesspiegel.de,

Strani političari kritikuju “slabe tačke”

Aktuelne politike EU, SAD i Velike Britanije u odnosu na Srbiju i Kosovo otkrivaju „slabe tačke u našem zajedničkom pristupu“. Neophodno je „preispitati“ ovaj pristup. Strani političari pozivaju na „povratak na ravnotežu i proporcionalnost u ophođenju sa Kosovom i Srbijom“.

Nedostatak pritiska na Srbiju nakon proizvoljnog hapšenja trojice kosovskih policajaca i neuspjeh da se oni koji su odgovorni za napade na bezbjednosne snage NATO-a KFOR naglašavaju „trenutni nedostatak nepristrasnosti u rješavanju takvih problema”.

Zabrinutost zbog mogućeg približavanja Beograda Moskvi

EU i SAD sprovode blagu politiku u pogledu Srbije kandidata za prijem u EU, strahujući da bi Beograd mogao da pređe na stranu Rusije. Vučićeva vlada ne učestvuje u sankcijama Moskvi. Predsjednik Rusije Vladimir Putin uživa simpatije među srpskim stanovništvom, dok mnogi Srbi ne podržavaju punopravno članstvo svoje zemlje u EU.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].