Picula: Najjača politička stranka u Crnoj Gori u koaliciji je sa prosrpskom opcijom

0
OSCE Parliamentary Assembly observers Foto Igor Kovalenko

Najjača politička stranka u Crnoj Gori u koaliciji je sa prosrpskom opcijom, koja je otvoreno protiv članstva zemlje u NATO i EU, rekao je izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula u Briselu, na konferenciji za novinare socijaldemokratskih poslanika zaduženih za proširenje.

“Oni su otvorena proruska opcija i samo se pretvaraju da žele napredak Crne Gore na putu u EU”, rekao je Picula i dodao da Aleksandar Vučić, ako ostane na vlasti, neće dozvoliti da se Crna Gora previše odmakne od Srbije na putu prema članstvu u EU.

Kako je naveo, predvodnici u procesu pristupanja trenutno su Crna Gora i Albanija. Srbija u posljednje tri godine nije otvorila nijedno poglavlje, Sjeverna Makedonija je blokirana zbog bilateralnih pitanja, a Bosna i Hercegovina i Kosovo su na začelju.

Srbija je, kako je dodao, najuticajnija među kandidatima za članstvo, ali nije realno da uđe u Evropsku uniju sa sadašnjim vođstvom koje sjedi na četiri stolice.

“Moje iskreno mišljenje je da ambicija predsjednika Aleksandra Vučića nije pridruživanje Evropskoj uniji, jer bi to značilo da on i njegova opcija moraju poštovati vrlo stroga pravila i standarde Unije u pogledu demokratskog sistema, slobode medija, manjinskih i drugih pitanja, ali umjesto toga, on igra svoje igre – rekao je Picula”, prenosi Hina.

Hrvatski socijaldemokratski poslanik ocijenio je da Srbija vodi takozvanu multivektorsku spoljnu politiku.

“Postoje četiri stuba srpske spoljne politike – Evropska unija, Sjedinjene Države, Rusija i Kina i mislim da nije moguće stalno sjedjeti na četiri stolice. Mislim da mi ne dijelimo vrijednosti i geopolitičke ciljeve s Kinom i Rusijom u većini područja, a sve manje i sa Sjedinjenim Državama”, kazao je Picula.

Na pitanje može li Srbija sa sadašnjim vođstvom ući u Evropsku uniju, Picula je odgovorio odrično, ističući da je nemoguće imati ambiciju da se završe pregovori do kraja 2026, kao što tvrdi srpsko rukovodstvo, bez radikalne promjene stavova i ponašanja u brojnim područjima.

“Ali, želim biti potpuno jasan, na građanima Srbije je da biraju kakvu vladu žele, a na institucijama EU je da ocijene ispunjava li Srbija standarde potrebne za napredak na putu prema članstvu”, ukazao je Picula.

Govoreći o Bosni i Hercegovini, poslanici su pozdravili odluku Nemačke i Austrije da zabrane ulazak predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i izrazili nadu da će to uraditi i druge članice EU.

Picula je rekao da je Dodik proizvod nefunkcionalnog sistema u BiH, stvorenog Dejtonskim mirovnim sporazumom i poručio „da mora da se uhapsi“.

Standard

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].