Pet mitova Vlade Crne Gore o Zakonu o slobodi vjeroispovjesti

5

Vlada Crne Gore je danas objavila pet mitova o Prijedlogu zakona o slobodi vjeroispovijesti. radi se o sljedećim mitovima: Država o otima imovinu vjerskih zajednica, SPC je starija od Crne Gore i svi pravoslavni vjerski objeti u CG su njeno vlasništvo, Drava tjera vjerske zajednice da se registruju, Država hoće iz hramova da izbaci SPC i dovede CPC i Prijedlog zakona je utvrđen bez dijaloga sa SPC.

Istina je, kažu, da se ovim zakonom utvrđuje prosta pravna činjenica da kulturno blago koje je kroz vjekove stvarano od državnog novca pripada državi, odnosno svim građanima.

“Dakle, samo ona vjerska imovina koja predstavlja kulturno dobro, a sticana je od javnih prihoda države ili je bila u državnoj svojini do gubitka nezavisnosti Crne Gore 1918. godine, biće registrovana kao državna svojina. I to samo pod uslovom da ne postoje dokazi da nad tom imovinom pravo svojine ima neka vjerska zajednica. Sa druge strane, ako je neka vjerska zajednica stekla određenu imovinu u skladu sa zakonom koji danas važi ili koji je nekada važio, država će to poštovati”, objašnjavaju u Vladi.

Mit je, ističu u Vladi Duška Markovića, da je Srpska pravoslavna crkva starija od Crne Gore i svi pravoslavni vjerski objekti na teritoriji države su njeno vlasništvo.

“U vrijeme Knjaževine i kasnije Kraljevine Crne Gore, Srpska pravoslavna crkva, kao pravni subjekt pod tim imenom, nije postojala. Imovina koju je pravoslavna crkva koristila na teritoriji Crne Gore prije 1918. godine bila je vlasništvo države, što dokazuje činjenica da vjerska zajednica nikada nije imala pravo da bez saglasnosti države raspolaže imovinom koju je koristila”, navode u Vladi.

View image on Twitter

Dalje dodaju da se u članu 719 Opšteg imovinskog zakonika Knjaževine Crne Gore iz 1888. godine izričito navodi da se nepokretna dobra pravoslavnih crkava i manastira ne mogu nikako prodavati ili inače ustupati, bez naročita dopuštenja državne vlasti.

“Kako je opšti pravni princip, još iz rimskog prava, da vlasništva ne može biti bez prava raspolaganja, sasvim je jasno da je država, a ne crkva u Crnoj Gori vlasnik vjerskih dobara. Dakle, crkva je koristila imovinu i ubirala plodove od vjerske imovine, ali je vlasnik te imovine u Knjaževini, kasnije Kraljevini Crnoj Gori nesumnjivo bila država”, kazali su u Vladi.

Mit je i da država tjera vjerske zajednice da se registruju.

View image on Twitter

“Ne postoji zakonska obaveza vjerske zajednice da se registruje. Međutim, one vjerske zajednice koje ne žele da nadležni državni organ evidentira podatke o njihovom imenu, sjedištu, adresi i zastupniku, neće imati sve pogodnosti koje uživaju registrovana pravna lica, odnosno neće imati status pravnog lica. Procedura registracije vjerske zajednice je veoma jednostavna i ne razlikuje se od pravila registracije pravnih lica koja inače važe u crnogorskom pravnom sistemu”, navode u Vladi.

Mit je i da država hoće da izbaci SPC iz pravoslavnih hramova i da na njeno mjesto dovede CPC.

 

“Najbolja potvrda da utvrđivanjem državnog vlasništva nad vjerskim kulturnim dobrima država ne namjerava da ugrožava prava vjernika jeste činjenica da je Prijestonica Cetinje, a ne SPC, upisana kao vlasnik Cetinjskog manastira, pa to ni na koji način ne ograničava prava i slobode svještenstva i vjernika SPC u jednom od najznačajnijih kulturnih, istorijskih i vjerskih zdanja u Crnoj Gori. Dakle, predloženi zakon utvrđuje imovinska prava države nad vjerskim objektima koje je sama država gradila i sticala kroz vjekove i koji predstavljaju kulturnu baštinu i imovinu svih građana Crne Gore. Ovim zakonom se ne uređuje vjerski život unutar bilo kojeg vjerskog objekta, niti se bilo ko izbacuje ili useljava u vjerske objekte”, istakli su iz Vlade.

Takođe, mit je, kako navode, da je predlog zakona utvrđen bez dijaloga sa SPC.

“Nacrt zakona je pripremljen još 2015. godine. U okviru javne rasprave koja je uslijedila, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je primilo i razmotrilo veliki broj komentara. Samo 2018. godine održano je sedam okruglih stolova, uz učešće akademske zajednice, vjerskih organizacija i nevladinog sektora. Nema vjerske zajednice ili druge zainteresovane strane koja nije komentarisala Nacrt zakona. Osim toga, predstavnici Vlade su imali detaljne i iscrpne pojedinačne konsultacije sa svim vjerskim zajednicama. Na tim konsultacijama postignut je viši stepen saglasnosti nego ikada ranije po ovim pitanjima. Gdje god su predlozi vjerskih zajednica bili u skladu sa međunarodnim pravnim standardima i javnim interesom oni su prihvaćeni. Na kraju je SPC sama odbila dijalog o sprovođenju preporuka Venecijanske komisije, uslovljavajući taj dijalog donošenjem zakona o restituciji”, zaključuju iz Vlade.

5 COMMENTS

  1. Ovoga “zakona” se nebi postidio ni sami Staljin. Elementarno pravilo je da onaj koji potrazuje mora opravdanost potrazivanja i dokazati. Tuzilac kada potrazuje robiju za nekog prestupnika mora mu dokazati krivicu. Uvijek se dokazuje krivica a ne nevinost.
    Ovdje je obratno. Crkva koja je u posjedu trazene imovine mora dokazivati.
    U najvecem broju slucajeva crkve su dar rodnom mjestu od strane nekog imucnijeg gradjana ili grupe gradjana koji su se tu rodili.
    Ovdje propali politicari iz Podgorice potrazuju od Kotora da im Kotor dokaza da je sv. Tripun kotorski i sl.
    No preveslali su se i izvrsili politicko samoubistvo i prije bankrota u koji su nas doveli.
    Nijesu uzeli u obzir crnogorce islamske vjeroispovjesti. Eno u danasnjim “Vijestima” crnogorci islamske vjeroispovjesti im porucuju da ce braniti i OSTROG i Sv. TRIPUNA zajedno sa svojom bracom.
    Omrazena vladajuca stranka nije uzela u obzir ni crnogorce koji srpsku pravoslavnu crkvu dozivljavaju kao svoju. Upravo u tim crnogorcima lezi snaga DPS-a.
    Ali eto svemu dodje kraj. Vrijeme je za neke nove ljude.

  2. Pravo raspolaganja? Društvena svojina?
    Od koje godine to postoji ?

    Neka stručnjaci pogledaju Ustav iz 1905g pa ce pročitati na je pravo svojine ljudi i pravnih lica nedodirljivo..nidje se ne spominje drustvena svojina niti koriscenje…
    Ako se nesto daje na koriscenje valjda treba da dobije nešto uzvrat?
    Penzije svestenstvu je placala Crkva a ne država…
    Istina je bolna za komunjare..

    Clan 39Ustava .. zastava je trobojka,pa milo je promijeni 2006g ( te nama pravni kontinuitet)

    Država CG postoji kao medjunarodno priznata zemlja od 1878g.?

    Ako hipoteticki gledamo da je nestala 1918g (40g trajanja) a Manastiri i crkve postoje još iz doba Nemanjića ,Svetog Vasilija Ostroškog , Ivana Crnojevića… ..
    Koje su države gradile te manastire stare 350 do 800g?
    Da farsa bude veća drzava CG postoji od 2006g.
    Turci nisu imali svojinu nad pravoslavnim hramovima ni za vrijeme njihove vladavine tim logorom koji je neko prozvao CG..

    Koja je drzava gradila manastire i crkve od 1945 g do danas ne rece nam milo?
    Da li su se gradile crkve i manastiri za vrijeme kraljevine SHS- Jugoslavije( to se ne racuna?)

    DPS SD OKG bi morao da pazi na državni kontinuitet ….da bi bilo što mogla da poveze sa danasnjom CG…
    Hipnoza 🦗🦗👑🦗👑uzela maha da više notorne činjenice nisu važne .

    Najgore je duhovno pijanstvo kad kaže milo da MCP SPC nije postojala do 1929g a država CG nestala po njemu nestala 1918g.?

    Toliko je oguglao u lažima da više i ne zna što ce reci….

    Najvazniji dokaz da milo u svom rastrojstvu i dokazivanju nedodirljivosti, ne zna notornu činjenicu da je 1909g na popisu stanovnistva u CG je zivjelo 94.8% SRBA….
    ali su oni stvarali crnogorske crkve ….🦗🦗🦗🦗👑
    Adio Mare!
    Adio pameti!
    Adio Jole!

    • Ljuta, popenji se na dalekovod, da bolje vidiš!
      Duvaš u duduk, a potomak si okupacionih srpskih doseljenika, jer
      Nemanjići su palili Zetu i brda !
      Došli su sa kolonizatorskim naumima.
      Legitimno je da se Crnogorci , oslobađaju pošasti pravoslavlja i
      mitomanije srbijanske !
      Ti radiš da i to malo dodirnih tačaka sa
      domicilima uništiš, ne brini, vratit ćemo i komunizam kad se podesi situacija ,
      to je uvijek pobjednička opcija !
      Ti si uz sive eminencije !

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].