Piše: Božidar PROROČIĆ, književnik i publicista
Nedavno je iz štampe izašla posthumna zbirka poezije dr Blagoja Vujisića pod naslovom “Odlasci,” koju je sa puno ljubavi i posvećenosti priredila njegova supruga Vanda. Na prvi pogled, zapanjujuća je ta istančana podudarnost između naslova zbirke i sudbine samog pjesnika. Autor, koji je kroz svoje stihove toliko govorio o odlascima i sam je tiho i nečujno otišao iz ovog svijeta, kao da je i svoj život ispisao poezijom, jednako duboko, emotivno i neprimjetno. Blagoje Vujisić bio je čovjek koji je zračio dobrotom i plemenitošću a njegova pojava ostavljala je utisak vanvremenosti, kao da ne pripada ovom prostoru i vremenu, već nekim širim univerzalnim horizontima ljudskosti. Pisati o njegovoj poeziji, stihovima koji u sebi nose težini života, odlazaka i vječnosti, ali i o njemu kao osobi koja je svojim postojanjem ostavila neizbrisiv trag, istovremeno je čast i obaveza. Jer poezija dr Vujisića ne govori samo o odlascima, već i o životu, ljubavi i svemu onome što jedan ljudski vijek čini vrijednim sjećanja. Zbirka “Odlasci” sadrži stihove ispunjene emocijom, sjećanjem i refleksijom na prolaznost. Kroz svoje riječi, Blagoje Vujisić uspio je da prenese djelić sebe, ostavivši za sobom poetski svijet koji će vječno zračiti, čak i sada kada ga nema među nama. Njegova poezija je testament duše koja je razumjela bol, ljubav i ljepotu odlazaka, kao i samu ljudsku sudbinu.
Tema odlaska kao motiv prožima mnoge pjesme, reflektujući različite oblike i dimenzije rastanka, prolaznosti i gubitka. Odlazak može označavati napuštanje voljene osobe, odlazak iz domovine, rastanak sa djetinjstvom, ili čak unutrašnji odlazak iz sopstvenog identiteta. Ovaj motiv je često povezan sa osjećajem tuge, nostalgije, ali i sa trenutkom spoznaje ili oslobođenja. Veliki mislioci i filozofi su odlazak posmatrali kao dio ljudskog postojanja. Heraklit, grčki filozof, govorio je o konstantnoj promjeni i prolaznosti, naglašavajući da se “sve mijenja, sve teče,” što je u suštini odlazak svakog trenutka. Artur Šopenhauer je odlazak vidio kao dio neizbježnog “patosa” života, đe je sve ispunjeno bolom, gubitkom i prolaznošću. Za njega je odlazak simbolizovao neprestanu borbu i nesreću ljudskog bića.
U pjesničkom stvaralaštvu, odlazak često predstavlja ključnu tačku promjene ili gubitka. Francuski pjesnik Šarl Bodler u svojim stihovima govori o melanholičnom odlasku ljubavi i trenutaka sreće, prenoseći osjećaj težine i prolaznosti. U hrvatskoj poeziji, motiv odlaska je prisutan kod Antuna Gustava Matoša, koji u svojoj lirici obrađuje osjećanja tuge i melanholije vezane za napuštanje domovine i voljenih. Tin Ujević, sa svojom refleksivnom poezijom, često se bavio unutrašnjim odlaskom, bježanjem od sebe i potragom za mirom. Odlazak se može povezati i sa egzistencijalnim pitanjima koja su istraživali filozofi poput Sarta i Kamija, đe se odlazak doživljava kao čin slobode ili apsurda. Odlazak nije samo fizički čin, već često nosi unutrašnju transformaciju, odražavajući složenost ljudske duše i njenih težnji. Pjesnici, filozofi i mislioci kroz vrijeme su odlazak posmatrali kao univerzalni motiv koji prožima ljudski život i umjetnost, pozivajući na razmišljanje o tome šta znači otići, ostati i kako prolaznost oblikuje našu egzistenciju.
Odlazak je motiv koji prožima mnoge autorove pjesme, ali na način koji nije samo fizički rastanak, već duboko emotivna i intelektualna introspekcija. Dio pjesama u kojima se pojavljuje motiv odlaska posvećen je pjesnicima, intelektualcima, majci, ocu najbližima i svim onim dragim ljudima koji nisu samo otišli iz autorovog života, već su ga svojim prisustvom, djelima i riječima oblikovali na poseban način. Vujisić koristi odlazak kao sredstvo samorefleksije – to je trenutak kada pjesnik ostaje sam sa svojim mislima, uspomenama i osjećanjem gubitka. Odlazak voljenih nosi sa sobom težinu unutrašnje čežnje i straha od prolaznosti od neizbježnog nestajanja svega što čini njegov svijet vrijednim. Ta unutrašnja samorefleksija, koja se odvija u susretu sa sopstvenim osjećanjima prema onima koji su oblikovali njegov život, čini poeziju Blagoja Vujisića posebnom, dubokom i emotivno sirovom.
Vujisićeve pesme često prožima osjećanje da su svi ti odlazioci – pjesnici, prijatelji, roditelji – u stvari dio njega samog, dio njegove poezije i da se kroz odlazak otvara prostor za sjećanje, za razumijevanje njihove uloge u njegovom svijetu. Odlazak oca, na primjer, nije samo fizički kraj jednog života; to je trenutak kada pjesnik preispituje svoje korijene, vrijednosti i smisao onoga što mu je otac ostavio. Slično tome, odlazak majke donosi osjećaj praznine, ali i nježnog podsjećanja na ljubav, toplinu i brižnost koju je ona donijela u njegov život.
Pjesme posvećene odlascima intelektualaca, prijatelja, pjesnika govore o Vujisićevom osjećaju pripadnosti većem krugu mislećih i stvaralačkih duša. Ti odlasci, iako donose bol, takođe podsjećaju pjesnika na trajnu moć umjetnosti i misli – jer odlazak tijela ne znači i kraj duhovnog prisustva. Taj unutrašnji strah od odlaska voljenih odražava pjesnikovu svijest o prolaznosti, ali i njegovu borbu da kroz stihove sačuva trenutke, osjećanja i samu suštinu onih koji su otišli. To je borba sa zaboravom i želja da pjesmom produži njihov uticaj ne samo u svom životu, već i u širem, univerzalnom iskustvu. Na taj način, Vujisićeva poezija postaje mjesto okupljanja svih tih voljenih likova đe njihov odlazak nije kraj, već transformacija u vječni stih u trajno prisustvo koje nastavlja da podsjeća i govori. Odlazak u njegovoj poeziji nije samo gubitak; to je i čin povezivanja sa onim što je bilo, sa onim što je oblikovalo autora i sa osjećanjem da kroz poeziju, odlazak postaje nešto što je moguće prevazići, razumjeti i nositi u sebi kao bogatstvo duše i srca.
Pjesma “Povodom tvoje žetve” posvećena je Dragiši Mažgalju i već samim naslovom, sugeriše sjetnu refleksiju nad smrću, prolaznošću i stvaralaštvom. Vujisić u ovom poetskom tekstu koristi motiv „žetve” kao metaforu za smrt, istovremeno evocirajući snagu pjesničkog stvaranja koje nadilazi fizički kraj. Žetva kao pojam može ukazivati i na završetak jednog ciklusa života, dolazak sazrelog ploda i trenutak kada se sve ono što je sijano ubire. Ovđe je to pjesnikova žetva – njegovo stvaralaštvo koje ostaje kao trajno svjedočanstvo. Prvi stihovi pjesme naglašavaju uzvišenu jednostavnost duše kojoj je pjesma posvećena: “Niotkuda Ti skromne duše ravne”. Autor koristi kontrast – niotkuda, skromna duša, kao uzvišenost, što dodatno naglašava posthumni odjek ličnosti koja je tiho, ali značajno djelovala. “Ukleta strijela nebo njome zvijezdi” sugeriše uzdizanje duše u beskonačnost ka nebu u obliku strijele koja je istovremeno ukleta – neuhvatljiva, misteriozna, ali i probojna. U sljedećim stihovima, “Mlijekom vječnosti nad mramornim jasikama / U zlatnom ramu Tvojih rima,” Vujisić koristi metaforu mlijeka vječnosti kao simbol nečeg čistog, hranljivog i trajnog, koje prekriva “mramorne jasike” – hladna, bijela stabla koja podsećaju na groblje ili počinak. Zlatni okvir pjesnikovih rima dodatno naglašava neprolaznost stvaralaštva i umjetnosti koja obgrljuje prolaznost života.
Žal za pjesnikovom pjesmom “u ukopnom odijelu skrivenom” evocira osjećanje tuge zbog gubitka, ne samo fizičkog prisustva, već i poezije koja je sada sakrivena, nepročitana, kao da je u pogrebnom odijelu. Ova slika podsjeća na krhku vezu između života i smrti, đe breze i topole “nage šume” dodaju dodatni osjećaj ogoljenosti i prolaznosti. Tu je i „žmirkava zvijezda Uroš-grada”, koja, iako treperava, osvjetljava tugu, sjetu i sjećanje, upotpunjujući atmosferu prolaznosti. Stihovi: “Suzom krupnom s ovog proljeća žurimo / Da Ti na mapi Tvog djetinjstva naselimo” sugerišu duboku emociju, izraženu u „krupnoj suzi“, koja nosi težinu gubitka. Autor želi da, kroz sjetu i tugu, „naseli“ pjesnika na mapu njegovog djetinjstva, vraćajući ga simbolično na mjesto čistoće, radosti i korijena. Ovo je ujedno i pokušaj da se kroz poeziju očuva duh pjesnika, kao i motiv rekonstrukcije prošlosti – vodeničarskog potoka i “Tare tvrde” koji nose simboliku snage, čvrstine i postojanosti.
Pjesnik poziva Mažgalja da se pomoli iza svojih riječi, prizivajući ga njima “nerečenim,” što ukazuje na neizgovorene misli, osjećanja i stihove koji ostaju kao vječna inspiracija. Zanimljiv je motiv otmice smrti od samog pjesnika: “Da lelek i tužbalicu zaturiš / I smrt svoju od sebe otmeš.” Ova otmica smrti sugeriše želju za besmrtnošću kroz poeziju, kao i težnju da se nadvlada sama smrt kroz stvaralaštvo, ostavljajući iza sebe pjesničku ostavštinu koja živi uprkos fizičkom odlasku. “Povodom tvoje žetve” je pjesma refleksivnog karaktera, ispunjena sjetom i dubokim osjećajem poštovanja prema onome ko je otišao. Vujisić koristi bogatstvo metafora, prirodnih slika i zvučnih figura da izrazi unutrašnje stanje tuge, poštovanja i vječnog sjećanja. Njegova pjesma postaje mjesto okupljanja svih tih emocija i spajanja zemaljskog sa božanskim, prolaznog sa vječnim, kroz ljepotu stihova i moć sjećanja.
“Odlasci” Blagoja Vujisića su gotovo bile proročke riječi. Svi mi koji smo ga poznavali i bili njegovi prijatelji znamo da su ti stihovi u sebi nosili neku vrstu slutnje, duboko ukorijenjene u njegovoj duši. Blagoje Vujisić je kroz svoje pjesme govorio o odlascima na poseban, jedinstven način, stvarajući ne samo poetsku sliku rastanka, već i duhovni put. Njegovi odlasci nisu samo odlazi iz fizičkog svijeta; oni su odrazi unutrašnjeg stanja, borbe sa prolaznošću i pokušaja da se uhvati suština života, koja izmiče upravo u trenucima rastanka. Njegova poezija je poput dubokog pogleda u ljudsku dušu – svjedočanstvo ne samo o njegovim ličnim odlascima, već i o univerzalnom iskustvu svakog čovjeka koji se suočava sa prolaznošću vremena, gubitkom voljenih, i neminovnim dolaskom trenutka kada ćemo i sami postati uspomena. Na način gotovo proročki, Vujisić je kroz svaki stih gradio most između sadašnjosti i vječnosti, govoreći tiho o stvarima koje svi osjećamo, ali se rijetko usuđujemo da izgovorimo.
Njegovi stihovi, jednostavni, ali istovremeno duboki, nose u sebi snagu emocije koja prelazi okvire ličnog i dotiče sve one koji su imali privilegiju da budu dio njegovog svijeta. Kroz prizore prirode, sjetu, melanholiju i ljepotu trenutka, Vujisić nam je ostavio neprolazni zapis o svim onim odlascima koji čine naš život – odlasci voljenih osoba, prijatelja, pjesnika, ali i odlasci iz jednog životnog perioda u drugi, iz djetinjstva u zrelost iz radosti u tugu. Blagoje je na poseban način umio da prepozna trenutak odlaska kao trenutak rađanja novog. Njegova poezija nas uči da je svaki rastanak i novi početak, svaki odlazak i povratak i da kroz odlaske i promjene zapravo dolazimo do dublje spoznaje sebe i svijeta oko nas. Odlazak za njega nije bio kraj, već dio puta – putovanja koje vodi ka vječnom svijetlu, ka nekakvom miru koji tražimo čitavog života. Mi, koji smo ga poznavali, znamo da su njegovi “odlasci” nosili tu tišinu tu slutnju i taj mir pomirenja sa životom. I zato, u svakom njegovom stihu u svakom njegovom odlasku, možemo pronaći dio sebe, dio svoje tuge, svoje radosti i svoju čežnju za onim što dolazi nakon odlaska.
Na kraju, reći ću – za mene je Blagoje Vujisić bio oličenje onih dobrih duhova koje je Bijelo Polje dalo a bilo ih je mnogo. Bio je tiha, ali snažna svjetlost koja je obasjavala naš svijet, nesebično ga ispunjavajući svojom dobrotom, mudrošću i toplinom. Njegova pojava je odavala plemenitost i istinsku posvećenost onome što je činio, stvarajući svoj pjesnički svijet sa dubokom pažnjom i ljubavlju prema životu i ljudima. Kao i mnogi drugi i Blagoje je bio jedan od onih za koje kažemo da su “otišli”, ali zapravo nikada nisu napustili ni grad ni ljude koje su voljeli. Njegovi stihovi, uspomene i one sitne, svakodnevne stvari koje je dijelio sa svima oko sebe, ostaju da žive u sjećanju, obavijene nostalgijom i emocijama. Zajedno sa svim tim dobrim duhovima Bijelog Polja – ljudima velikih srca, misli i djela – Blagoje ostaje živ u našim pričama, našim pjesmama i našim sjećanjima. Nije moguće zaboraviti njegovu smirenost, dobrodušnost, onaj njegov osmijeh koji je donosio utjehu i radost svima koji su ga poznavali. Sjećanje na Blagoja Vujisića nije samo sjećanje na jednog pjesnika, već na čovjeka koji je znao da bude prijatelj i oslonac svima koji su ga sreli.
Njegov odlazak, kao i odlasci mnogih prije njega, ostavlja prazninu ali i bogatstvo za sobom. Zbog toga, ostaju nam sjećanja, nostalgija i emocije, da pamtimo Blagoja i sve one koje je Bijelo Polje dalo po njihovoj dobroti, njihovoj ljepoti i njihovim neizbrisivim tragovima koje su ostavili u životima svih nas. I tako dok god pamtimo, oni nikada zaista ne odlaze – njihov duh živi kroz nas, u svakom stihu, svakom sjećanju i svakom trenutku kada ih u srcu prizovemo. Blagoje je za svoje prijatelje i mnoge druge, ostao vječan a njegovo prisustvo, iako tiho, ostavlja snažan odjek koji će trajati kroz vrijeme.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].