
Na spomenik strijeljanim mornarima u Škaljarima, delegacija UBNOR-a i antifašista Kotora, koju je predvodio predsjednik Jovo M. Bećir, položila je cvijeće i odala dužnu poštu Crvenim mornarima.
Poštu su odali i predstavnici kotorske opštine, Bokeljske mornarice, vojni izaslanici CG i predstavnici češke ambasade.
Danas obilježavamo stotreću godišnjicu Pobune mornara u Boki, odavanjem počasti četvorici strijeljanih mornara, učesnika i vođa pobune mornara, desetini umrlih mornara u zatvoru tokom sudskog procesa, dvojici poginulih mornara tokom pobune i svim pobunjenim mornarima, kazao je Bećir, naglašavajući da moramo da čuvamo sjećanje na ovaj istorijski događaj koji je odjeknuo cijelom planetom.
“Priča o mornarima, čiju stotreću godišnjicu od strijeljanja obilježavamo je priča o mladićima koji su se na surovoj zimi pobunili za mir, ravnopravnost i protiv gladi. Samo tri dana je trajala njihova pobuna, ali zapamćena je kao simbol otpora malog protiv jačeg. Bila je to oružana pobuna austro-ugarske ratne mornarice u Boki Kotorskoj”, naveo je Bećir.
Pobunu mornara su vodili Antun Grabar, mornar iz Poreča, Jerko Šišgorić, topđzija iz Žirija kod Šibenika, Mate Braničević iz Krila Jesenica kod Omiša, vodnik i tobđzija i Čeh František Raš, na brodovima Sankt George i Gea. Pobuna će ostati zapamćena kao najveća pobuna u istoriji pomorstva, s obzirom na broj mornara i broj plovnih jedinica koje su sudjelovale u njoj.
Svoje živote položili su 1918. godine za naš boljitak i naše bolje sjutra.
“Njihovo junačko djelo, hrabrost i odvažnost ostaće trajna vrijednost koja će napšajatigeneracije. Oni su ustali u znak protesta zbog neljudskih uslova u kojima su živjeli i lošeg odnosa njihovih starješina prema njima”, priča Bećir.
U sastavu Austrougarske flote tada je bilo 11 nacija. Govorili su različitim jezicima, ali im to nije smetalo da jedinstveni djeluju. Pokazali su da se može mnogo ako su odlučni.
Nažalost, istorijske činjenice pokazuju kako je pobuna završila. Njihova neodlučnost, neorganizovanost i neprihvaćanje savjeta Mate Brničevića da napuste Boku sa flotom, dovela je do sloma i kraha pobune mornara, ali njihovo djelo i junaštvo se obilježava i cijeni.
“Strijeljanje mornara izvršeno je u Škaljarima od strane mađarskih vojnika i to iz trećeg pokušaja. Taj događaj koji je u to vrijeme izazvao veliki interes Evrope. Bio je udarna vijest novina u doba kada s nazirao kraj Prvog svjetskog rata i poraz Centralnih sila”, naveo je Bećir.
Spomen obilježja podignuta su im u Škaljarima, Đenoviću, Poreču, Šibeniku, na ostrvu Žirije, te u českom gradu Prerovu. Mnoge ulice i obale naše bivše domovine nose njihova imena.
Grad Kotor im se odužio obilježavajući mjesto njihovog zatočenja i suđenja, mjesto strijeljanja sarkofagom a jedan od brodova ondašnje Jugoslovenske oceanske Plovidbe nosio je ime „Prvi Februar“, u spomen danu pobune mornara.
Prvi svjetski rat trajao je od 28. 06. 1914. do 11. novembra 1918. Vodio se na tri kontinenta i to Evrope, Azije i Afriea i na dva okeana Atlantskom i Tihom okean.
Od tadašnjih 53. države u svijetu, u radu je učestvovalo 36 država, odnosno 76% svjetskog stanovništva i bilo obuhvaćeno 72% svjetske teritorije.
Prvi svjetski rat učvrstio je prijateljstvo između pojedinih država, ali je istodobno ojačao i predratne animozitete između pojedinih država, afirmisao prednosti republikanskog državnog uređenja,pokrenuo potrebu demokratizacije, upozorio na nužnost ravnopravnosti žena, ubrzao proširenje izbornog prava i potvrdio smisao i važnost medjunarodne saradnje. To su fundamentalne vrijednosti koje baštini današnja Crna Gora.
Neka je slava vjesnicima borbe i slobode, kazao je Jovo M.Bećir, predsjednik UBNOR-a i Antifašista Kotor
LIPCI
Delegacija UBNOR-a i antifašista Kotora i predstavnici opštine Herceg Novi odali su počast poginulim borcima strijeljanim u Lipcima.
Predsjednik ove boračke organizacije Jovo M. Bećir je tom prilikom kazao da od samog početka 13. julskog ustanka italijanske fašističke jedinice u Boki Kotorskoj nikada nijesu imale mira zahvaljujući stalnom djelovanju pripadnika NOP-a, koji su, zbog snage neprijatelja uglavnom djelovali u ilegali.
Poslije rasformiranja Orjenskog bataljona, u maju 1942. godine, mnogi borci dospjeli su u italijanske zatvore.
Italijanske okupatorske vlasti su bile riješene da na svaki način uspostave red i mir u svojoj novoj provinciji („Provincija Di Cattaro“). U Kotoru su početkom februara 1943. godine organizovali suđenje velikom broju istaknutih pripadnika NOP-a. To su uglavnom bili borci Orjenskog bataljona i nekoliko pripadnika Primorskog bataljona, koji su se, poslije snažnog pritiska nadmoćnijeg neprijatelja, ilegalno vratili na svoj teren. Zahvaljujući velikoj pomoći koju su italijanske fašističke vlasti imale od strane nacionalista i četnika, bili su otkriveni, a potom zatočeni u kotorskom zatvoru.
Bećir je posebno naglasio da su hrabro podnosili strašnu torturu tokom višemjesečne istrage zloglasnog mučitelja Renata Kandide, zvanog Crni vitez. Italijanski prijeki sud za Dalmaciju, iz Zadra, za ovu priliku zasijedao je u Kotoru. Na smrt je osudio 58 zatvorenika, a njih 30 na dugogodišnju robiju.
Prema presudi izrečenoj 8. januara 1943. godine, 11. februara u Lipcima su strijeljana braća savo i Vuko Bećir, pripadnici Grbaljske čete Primorskog bataljoba i istaknuti „Orjenci“ Obrad Dabović, Pasko Dabović, Dušan Samardžić, Lazar Samardžić, Marko Popivoda, Simo Sijerković i Nikola Šabanović.
“Dok su ih fašisti vodili iz zatvora kroz grad prema brodiću u pristaništu, priča Bećir, začula se njihova pjesma. Sa obje strane ulice kojom su ih vodili narod je slušao kroz zatvorene prozore pjesmu na smrt osuđenih. Na stratištu su umirali prkosno. Jedni su pjevali, a drugi klicali partiji i skoroj pobjedi. Većina su odbili vjerski obred. Odbili su i vezivanje očiju. Njihovo dostojanstveno držanje pred neprijateljskim cijevima (kako je očlevidac pop Jovo Radulović kasnije svjedočio) najveća je lekcija iz patriotizma svim generacijama poslije njih do danas, kao i onima koji dolaze poslije nas”, podsjetio je predsjednik kotorskog UBNOR-a i Antifašista Jovo M. Bećir.
Mladene pravda i uspjeh je na našoj starni.
Neka ovi samo prde
Dje su komiti sa onom zelenom zastavom? Oni su izdali proglas da su antifasisti.
Za razliku od današnje vlasti koja slavi nestanak CG 1918 i kojoj su heroji Pavle Đurišić i Draža Mihailović, Crnogorski komiti koji se bore za pravo i čast Crne Gore su luča patriotizma i časti!
Meni je milo sto moj duh jos zivi kod mojih sledbenike, po Cetinju i u par okolnih sela. Zao mi je jedino sto je Muzej opljackan od ovih laznih novokomponovanih patriota.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].