OBLIKOVANJE IDENTITETA I ISTRAŽIVANJE KULTURNE BAŠTINE CRNE GORE KROZ RADOVE VUKOTE VUKOTIĆA

0
Vukota Vukotić u radnom ambijentu Državnog Arhiva na Cetinju

Piše: Božidar Proročić, književnik i publicista

U svakom dokumentu arhive leži neispričana priča, a arhivistika je umjetnost pronalaženja, čuvanja i otkrivanja tih neizgovorenih riječi koje vežu istoriju. U svakom tragu pera i svakom slovu skrivenom u prašnjavim fasciklama osjeća se puls prošlosti, čuvari arhivistike u svakom novom danu ispisuje priču našeg trajanja.

Cetinje, viševjekovna prijestonica Crne Gore, predstavlja ne samo političko središte već i duhovno srce zemlje. Kroz protekle vjekove, ovo istorijsko središte bilo je svjedok burnih istorijskih događaja, čuvajući u svojim zidinama ne samo političku moć već i bogato naslijeđe kulture i istorije. Kroz svoju dugu i bogatu prošlost, Cetinje je iznjedrilo mnoge značajne intelektualce, a plejadi brojnih se izdvaja mladi i nesebično posvećen istoričar i arhivar, Vukota Vukotić. Vukota Vukotić, kao službenik Državnog Arhiva na Cetinju, predstavlja ne samo stručnjaka u svojoj oblasti već i čuvara nacionalnog blaga. Njegova predanost istoriji i arhivistici oslikava se kroz njegov rad u arhivu, đe je posvećen očuvanju i proučavanju dragocjenih dokumenata koji čine temelj crnogorskog kulturnog naslijeđa. Njegova uloga u očuvanju i promovisanju bogate kulturno-istorijske baštine Cetinja i Crne Gore čini ga ključnom figurom u suvremenom kontekstu.

Priznanje Vojno-istorijskog instituta Bugarske za doprinos proučavanju istorije Balkana

Vukotićev mladalački entuzijazam prožet je snažnom željom da istraži i dokumentuje prošlost, pomažući tako u otkrivanju nepoznatih dijelova crnogorske istorije. Njegov rad nije samo suvoparno prikupljanje podataka; naprotiv, on osnažuje svijest o važnosti čuvanja identiteta i tradicije. Kroz svoje angažmane, Vukotić postaje most između prošlih vremena i sadašnjosti, doprinoseći razumijevanju korijena i razvoja crnogorskog društva. Državni Arhiv na Cetinju, u kojem Vukota Vukotić radi ali i djeluje, postaje ne samo čuvar prašnjavih papira već i živopisnog svjedoka prošlih epoha. Njegov trud u organizaciji i čuvanju arhivskih materijala čini ovu instituciju vitalnom u očuvanju crnogorske kulturne baštine. Vukotićeva posvećenost proučavanju, klasifikaciji i interpretaciji arhivskih dokumenata čini ga nezaobilaznom figurom u procesu očuvanja istorijske autentičnosti. Mladost Vukote Vukotića doprinosi revitalizaciji pristupa istoriografiji, uvodeći svježu perspektivu i savremene metodologije u proučavanje prošlosti. Njegova predansot prema arhivistici inspiriše ne samo kolege već i mlađe generacije, podstičući ih na aktivno uključivanje u proces očuvanja kulturne baštine. Vukota Vukotić predstavlja sjajan primjer mladog intelektualca koji se predano bavi istoriografijom i arhivistikom, čineći značajan doprinos očuvanju i promovisanju kulturne baštine Crne Gore. Njegova uloga u Državnom Arhivu na Cetinju ne samo da odražava njegovu stručnost već i njegovu duboku posvećenost očuvanju identiteta i istorije naše države. Kroz svoj rad, Vukota Vukotić ostavlja trajan pečat na crnogorskom naslijeđu, čineći Cetinje još snažnijim čuvarom bogate kulturne baštine i nacionalnog identiteta.

ZBORNICI DOKUMENATA

Vukota Vukotić, kroz svoj izuzetan rad u Državnom Arhivu na Cetinju, nije samo pasivni promatrač prošlosti; on je aktivni arhivar koji je kroz zbornike dokumenata doprinio dubljem razumijevanju ključnih perioda crnogorske istorije. Njegova stručnost i predanost reflektuje se u pažljivoj analizi i obradi značajnih tema, čime proširuje horizonte istoriografije Crne Gore. Jedna od ključnih cjelina koje je Vukota Vukotić istražio je „Gubici crnogorske vojske u Prvom svjetskom ratu 1914-1916.“ Kroz analizu ovog razdoblja, Vukotić nam pruža uvid u heroizam i žrtve crnogorskih vojnika tokom Velikog rata. Njegova analiza ne samo da dokumentuje vojne strategije i događaje, već pomaže u stvaranju emocionalne veze sa ljudima koji su dali svoje živote za slobodu svoje domovine. Druga značajna tema koju je obradio je „Internacija stanovništva Crne Gore 1916-1918.“ Ova tematska cjelina bacila je novo svjetlo na teške trenutke kada je Crna Gora bila suočena sa okupacijom. Vukotićeva analiza internacije stanovništva pruža uvid u svakodnevni život ljudi pod stranim okupacijskim režimom, oslikavajući hrabrost i izdržljivost crnogorskog naroda u teškim vremenima. Vukota Vukotić takođe se posvetio proučavanju „Izvještaja Mitra Bakića – crnogorskog poslanika u Carigradu 1885-1887.“ Ovaj rad, podijeljen u knjige, donosi nam dragocjene informacije o političkim odnosima između Crne Gore i Osmanskog Carstva u 19. vijeku. Kroz Bakićeve izvještaje, Vukotić nam otvara vrata diplomatskih intriga i pregovora tog vremena, osvjetljavajući manje poznate aspekte crnogorske spoljne politike. Navedeni zbornici dokumenata ne samo da svjedoče o Vukotinoj širini interesa već i o njegovoj sposobnosti da pristupi različitim izvorima i temama. Njegova metodičnost u proučavanju, klasifikaciji i tumačenju arhivskih materijala čini ga ključnom figurom u očuvanju i prezentaciji crnogorske iistorije. Kroz svoj rad, Vukota Vukotić ne samo da arhivira prošlost već je i aktivno oživljava, čineći je pristupačnom i razumljivom za savremene generacije. Njegova posvećenost očuvanju kulturne baštine i identiteta Crne Gore nije samo profesionalna obveza već i izraz dubokog patriotizma. Njegovi doprinosi zbornicima dokumenata postavljaju temelje za daljnja istraživanja i pružaju temelje za razvoj istoriografije Crne Gore u 21. vijeku.

IZLOŽBE I DOKUMENTA

Vukota Vukotić, kao mladi i posvećeni istoričar, koji ostavlja neizbrisiv trag kroz svoj rad u proučavanju i interpretaciji značajnih tema crnogorske historije. Kroz niz izložbi i dokumenata, on ne samo da dokumentuje prošlost već je i obogaćuje analizom ključnih perioda i događaja. Jedna od ključnih tema kojima se Vukotić posvetio je „Konzularna predstavništva Crne Gore 1880-1914“. Njegov autorski pristup ovom zborniku donosi svježu perspektivu na diplomatske odnose Crne Gore s drugim državama u prelaznom periodu između 19. i 20. vijeka. Kroz analizu konzularnih aktivnosti, Vukotić otkriva ne samo formalne diplomatske relacije već i suptilne dinamike koje su oblikovale crnogorsku spoljnu politiku. U svom doprinosu zborniku dokumenata „Crna Gora u Prvom balkanskom ratu“, Vukotić istražuje ključne događaje i izazove sa kojima se Crna Gora suočila tokom ovog konfliktnog perioda. Njegova saradnja na ovom projektu svjedoči o kolektivnom naporu da se osvijetli crnogorski doprinos Balkanskim ratovima, a istovremeno postavlja temelje za daljnje razumijevanje regionalnih političkih dinamika. Vukotić se takođe posvetio istraživanju odnosa između crnogorskog vladara i velikog pisca u zborniku „Njegoš u dokumentima crnogorskih i ruskih arhiva.“ Njegov doprinos pruža uvid u privatni život Petra II Petrovića Njegoša, osvjetljavajući manje poznate aspekte Njegoševog lika i djela kroz arhivske izvore. Rad „Dokumenta o naseljavanju Crnogoraca u Ukrajini u XVIII vijeku“ svjedoči o Vukotićevom interesu za manje poznate dijelove crnogorske istorije. Ovaj zbornik sa saradnicima baca svjetlo na migracijske tokove Crnogoraca u Ukrajinu, doprinoseći shvaćanju šireg konteksta naših integracija i interakcije sa drugim zajednicama. Vukotićeva saradnja na zborniku „Zvanične čestitke Nikoli I povodom jubilarnih svečanosti 1910. godine“ oslikava njegovu predanost proučavanju kulturnih događaja i ceremonija. Kroz zvanične čestitke, Vukotić nam dočarava atmosferu i važnost jubileja, osvjetljavajući kako su se crnogorski lideri percipirali u očima međunarodne zajednice.

RADOVI I ČLANCI

U impresivnom broju radova Kroz niz radova i članaka koje je Vukota Vukotić objavio tokom godina, jasno se ogleda njegova svestranost, stručnost i predanost proučavanju različitih aspekata crnogorske istorije i arhivistike. Njegova zbirka radova predstavlja dragocjen doprinos razumijevanju kulturne baštine Crne Gore kroz prizmu arhivskih dokumenata i analiza. U radovima poput „Odjeci afere Drajfus u crnogorskoj štampi“ i „Svjedočanstvo djelovanja crnogorskih vojnih vlasti i sudova na teritoriji ratnih operacija u Prvom balkanskom ratu,“ Vukotić istražuje veze Crne Gore sa ključnim događajima izvan njezinih granica, pridonošeći globalnom kontekstu. Njegova analiza „Akcije crnogorskih banaka, novčanih zavoda i privrednih društava (1863-1946)“ daje nam novo svjetlo na ekonomske aspekte crnogorske istorije. U radovima poput „Proces sređivanja arhivske građe kao naučno-istraživačka djelatnost“ i „Predstavljanje arhivske građe kroz izdavačku djelatnost,“ Vukotić nas vodi kroz procese očuvanja arhivskih materijala, naglašavajući važnost stručnog pristupa i suradnje u istraživačkoj zajednici. Neki od radova, kao „Slučaj spiritizma u Crnoj Gori“ i „Sveti Martin Turski – zaboravljeni crnogorski kult,“ istražuju manje poznate aspekte crnogorske kulture i tradicije, osvjetljujući raznolikost i kompleksnost identiteta Crne Gore. Vukotićev doprinos časopisima poput „Lingua montenegrina,“ „Glasnik Narodnog muzeja,“ i „Istorijski zapisi“ pokazuje njegovu širu angažovanost u akademskoj zajednici, dijeleći svoje istraživačke nalaze i analize sa kolegama i stručnom i naučnom javnošću.

Kroz tematski raznovrsne radove, Vukota Vukotić ne samo da oživljava prošlost nego i postavlja temelje za buduća istraživanja. Njegova integritet kao istraživača i zalaganje za valorizaciju arhivske građe čine ga ključnom figurom u proučavanju i očuvanju kulturne baštine Crne Gore. Kroz analize ekonomske, političke, kulturne i društvene dimenzije, Vukotićevi radovi čine neophodan doprinos cjelovitom razumijevanju bogate istorije Crne Gore.

Odjeci afere Drajfus u crnogorskoj štampi, Arhivski zapisi, br.1/2012, Cetinje, 2012. str. 113-135;  Svjedočanstvo djelovanja crnogorskih vojnih vlasti i sudova na teritoriji ratnih operacija u Prvom balkanskom ratu, Arhivski zapisi, br.2/2013, Cetinje, 2014. str. 221-225;  Akcije crnogorskih banaka, novčanih zavoda i privrednih društava (1863-1946) – Izložba dokumenata, prikaz, Arhivski zapisi, br.1/2014, Cetinje, 2015., str. 250-253. Čestitka pljevaljskih prvaka na oslobođenju grada 1912. godine, Arhivski zapisi, br.2/2014, Cetinje, 2015., str. 215-219;  Prikaz knjige, J. Ivanović, M.Kostić: Bratstvo Pejović sa Njeguša – ogranak protojereja Sava Pejovića, Arhivski zapisi, br.2/2014, Cetinje, 2015., str. 221-225; Publikovanje arhivske građe u svrhu udovoljavanja korisničkim zahtjevima – Primjer valorizacije arhivske građe kroz utilitarnu namjenu, Arhivski zapisi, br. 1/2015, Cetinje, 2016., str. 185-189;  Izvještaj sa VI konferencije Arhiva slovenskih država Lipice-Trst 2015., Arhivski zapisi, br. 1/2015, Cetinje, 2016., str. 193-199;Tragom dokumenata – o učešću Crnogoraca u Srpskoj revoluciji 1848/49. godine, Glasnik Narodnog muzeja, nova serija, br. 12, Cetinje, 2016., str. 101-115;  Proricanje na mač – jedan zaboravljeni crnogorski običaj, Lingua montenegrina, br. 17, Cetinje, 2016., str. 261-283;  Izdavačka djelatnost Državnog arhiva Crne Gore, Arhivski zapisi, br. 2/2016, Cetinje, 2017., str. 173-185. koautor; Proces sređivanja arhivske građe kao naučno-istraživačka djelatnost, Arhivski zapisi, br. 1-2/2017, Cetinje, 2017., str. 207-223, koautor; Predstavljanje arhivske građe kroz izdavačku djelatnost, Arhivski zapisi, br. 1-2/2017, Cetinje, 2017., str. 237-243;  Slučaj spiritizma u Crnoj Gori, Lingua montenegrina, br. 20, Cetinje, 2017., str. 437-454;  Spiskovi učenika/ca trebinjskih osnovnih škola iz 1930. godine, Glasnik Udruženja arhivskih radnika Republike Srpske, br. 9, Banja Luka, 2017., str. 295-313; Britanska štampa o crnogorskom pitanju u doba knjaza Danila, Matica, br. 72, Podgorica, 2017., str. 301-318; Literatura Praevalitana, Glasnik Narodnog muzeja, nova serija, br. 14, Cetinje, 2019., str.53-83; O kulturno-prosvjetnoj djelatnosti arhiva, Arhivski zapisi, br. 1-2/2019, Cetinje, 2020., str. 137-151; O najstarijoj pismenosti na tlu Crne Gore, Zbornik Cetinjski filološki dani, Cetinje, 2019;  Arhivi i postmoderna, III Kongres arhivskih radnika BiH, Banja Luka, 2019; 20. Sveti Sava – učenik svete braće Ćirila i Metodija, apostola slovenskih, Lingua Montenegrina, br. 25, Cetinje, 2020., str. 349-370;  O izložbenoj djelatnosti Državnog arhiva Crne Gore, Arhivski zapisi, br. 1-2/2020, Cetinje, 2021., str. 149-157; Sveti Martin Turski – zaboravljeni crnogorski kult, Lingua montenegrina, br. 27, Cetinje, 2021., str. 215-250; 23. Ilegalni KPJ u Nikšićkom srezu, Istorijski zapisi, Podgorica, 2022.

Vukota Vukotić, istaknuti istoričar, stekao je značajnu reputaciju među stručnjacima i u široj javnosti svojim izuzetnim doprinosom proučavanju vojno-političko-istorijskih odnosa na Balkanu. Njegov rad privukao je pažnju i priznanje ne samo lokalnih već i međunarodnih institucija, što je kulminiralo dobijanjem prestižnog priznanja od Vojno-istorijskog instituta Bugarske 2022. godine. Jedan od ključnih elemenata Vukotićevog uspeha leži u njegovoj posvećenosti temama koje proučava. Njegovo istraživanje vojno-političko-istorijskih odnosa na Balkanu ne samo da se fokusira na klasične događaje, već i produbljuje razumijevanje konteksta, uzroka i posljedica. Njegov analitički pristup omogućava sagledavanje šire slike, čime doprinosi razvoju istoriografskog znanja o ovom kompleksnom regionu. Priznanje koje je Vukotić dobio od Vojno-istorijskog instituta Bugarske svjedoči o globalnom uticaju njegovog rada. Ova nagrada nije samo odraz ličnog uspjeha već i priznanje njegovom doprinosu međunarodnom dijalogu i saradnji u oblasti vojne i političke istorije. Institucije kao što je Vojno-istorijski institut Bugarske imaju ključnu ulogu u prepoznavanju stručnosti pojedinaca i promociji naučnih dostignuća koja doprinose dubljem razumijevanju istorijskih događaja i njihovog uticaja na savremeni svijet. Osim toga, Vukotićeva prepoznatljivost u regionu dodatno naglašava značaj njegovog rada. Njegova istraživanja mogu poslužiti kao osnova za dalje proučavanje i analizu odnosa među balkanskim narodima, a njegovo priznanje od strane Bugarskog instituta dodatno produbljuje saradnju i razmenu između stručnjaka iz različitih zemalja. U krajnjem smislu, Vukota Vukotić nije samo uspješan istoričar, već i ambasador nauke čiji doprinos ima globalni odjek. Njegova posvećenost proučavanju vojno-političko-istorijskih odnosa na Balkanu ostavlja trajni pečat u akademskim krugovima, a dobijanje priznanja od strane Vojno-istorijskog instituta Bugarske samo potvrđuje njegovu izuzetnost i doprinos unapređenju razumijevanja istorijskih procesa na Balkanu.

Vukota Vukotić, mladi i predani istraživač crnogorske istorije, ističe se svojim dubokim razumijevanjem i naučnom dimenzijom pristupom proučavanju prošlosti. Njegov opsežan doprinos crnogorskoj istoriografiji prožet je pažljivim odabirom tema koje nisu samo klasične, već i duboko povezane sa globalnim kontekstom. Bez obzira na to istražuje li gubitke crnogorske vojske u Prvom svjetskom ratu, ekonomske aktivnosti ili zaboravljene kulturne običaje, Vukotićeva radoznalost prožima svaki aspekt crnogorske prošlosti. Njegova multidisciplinarna orijentacija, koja se ogleda u saradnji na različitim projektima s drugim istraživačima, svjedoči o njegovoj želji za obuhvatnim i raznolikim tumačenjem istorije. Kroz svoj rad, Vukota ne samo da proširuje granice istoriografije Crne Gore već i stvara most između lokalnih i globalnih perspektiva. Njegova predanost inkluzivnosti u istraživanju čini ga ključnom figurom u oblikovanju savremenog razumijevanja crnogorske istorije. U svojim djelima, bez obzira na temu, Vukotić uspijeva donijeti svježu i zanimljivu perspektivu. On ne samo da analizira klasične događaje već i istražuje manje poznate i često zanemarene dijelove crnogorske istorije, čime doprinosi bogatstvu istoriografskih polja. Njegova stručnost, angažman i predanost prema istraživanju crnogorske prošlosti čine ga ključnom figurom koja nadmašuje granice u proučavanju i shvaćanju bogatog nasljeđa Crne Gore.

Iz biografije Vukote Vukotića izdvajam:

Vukota Vukotić, osnovne studije završio je u Novom Sadu na Filozofskom fakultetu, Odsjek za istoriju, 2008 godine. Magistrirao na Filozofskom fakultetu u Nišiću odsjek istorija na temu „Odnosi V. Britanije i Francuske prema Crnoj Gori 1852-1875“ 2016 godine. Od 2013 godine radi u Državnom arhivu Crne Gore. trenutno na poziciji Samostalnog savjetnika I u Odjeljenju za naučnu i kulturnu djelatnost. Od 2022. godine je Arhivski savjetnik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].