
U Lipcima je nedavno obilježena 75-ta godišnjica junačke pogibije devetorice istaknutih i hrabrih pripadnika partizanskih jedinica Primorskog i Orjenskog bataljona, koji su streljani od strane italijanskih fašista 11. 02. 1943. godine.
Na spomenik rodoljubima i junacima NOB-a delegacija UBNOR-a opština Kotora, Tivta i Herceg Novog zajedno, zajedno sa potomcima poginulih rodoljuba Dušana i Lazara Samarđića i Paska Dabovića položili su cvijeće i odali poštu.
Vasilije Ševaljević je, ispred kotorskog UBNOR-a, kazao da se slobodno može reći da od samog početka 13-julskog ustanka Italijanske fašističke jedinice u Boki Kotorskoj nikada nijesu imale mira, zahvaljujući pernametnom djelovanju pripadnika NOP-a, koji su zbog snage neprijatelja, njegovoj surovosti, uglavnom djelovali u ilegali.
Italijanske okupatorske vlasti riješene da na svaki način uspostave red i mir u svojoj novoj provinciji (“Provincia di Cattaro”), u Kotoru su početkom februara 1943. godine, organizovali suđenje velikom broju istaknutnih pripadnika NOP-a.
Bili su to borci slavnog Orjenskog bataljona i nekoliko pripadnika Primorskog bataljona, koji su se poslije snažnog pritiska nadmoćnijeg neprijatelja, ilegalno vratili na svoj teren.
Zahvaljujući obilatoj pomoći koju su italijanske fašistčke vlasti imali od strane nacionalista i četnika, bili su otkriveni, a potom zatočeni u kotorskom zatvoru.
Hrabro su podnosili strašnu torturu tokom višemjesečne istrage zloglasnog mučitelja Renata Kandide, zvanog crni vitez.
U svojim sjećanjima Joke Bećir Radonjić, nosilac “Partizanske spomenice 1941”. godine, sestra Sava i Vuka Bećira iz grbaljskog sela Trešnjice, svjedoči na koji način su njenu braću zarobili lokalni četnici koji su ih odmah predali Iitalijanima.
U kotorskom zatvoru su strahovito mučeni, što je dokazivala njihova odjeća uštirkana od krvi koju su slali kući. Jednom je, prema sjećanju njegove sestre, Savo Bećir sa unutrašnje strane platnene kese u kojoj je slao odjeću napisao: “Nemojte ići kod izdajnika Đura Draškovića da molite milost za nas”.
Italijanski prijeki sud je zasjedao u Kotoru.
Na smrt je osudio 58 zatvorenika, a njih 30 na dugogodišnju robiju.
Prema presudi, izrečenoj 8. januara 1943. godine, 11. februara ovdje u Lipcima strijeljani su: braća Savo i Vuko Bećir, pripadnici Grbaljske čete primorskog bataljona i istaknuti “Orjenci”: Obrad Dabović, Pasko Dabović, Dušan Samardžić, Lazar Samardžić, Marko Popivoda, Simo Sijerković i Nikola Šabanović.
Dok su ih fašisti vezane vodili iz zatvora kroz grad prema brodiću u pristaništu, a onda u smrt, čula se njihova pjesma, sjećala se Joke Bećir Rradonjić i mnogi Kotorani.
Na stratištu su svi devetorica umirala prkosno. Jedni su pjevali, a drugi klicali partiji i skoroj pobjedi. Većina kao i braća Bećir odbili su vjerski obred.
Odbili su vezivanje očiju.
Savo se okrenuo da ubice gleda u oči.
Njihovo dostojenstveno držanje pred neprijateljskim cijevima (kako je očevidac pop Marko Radulović kasnije svjedočio) najveća je lekcija iz patriotizma svim generacijama poslije njih do danas, kao i onima koji dolaze poslije nas. kazao je Ševaljević.
Dr. Dušan Zivković je u knjizi Boka kotorska i Pastrovici u NOB-u zabilježio između ostalog:
Fašisti su bili majstori za fizičko mučenje i psihičko maltretiranje.
Osuđene na smrt su smjestili u posebne ćelije kotorskog zatvora na kojima je bilo ucrtano veliko slovo M (morti), ćelije bez prostirki, prozori bez stakala, po 11 u malom prostoru.
Izgladnjivali su nas do besvijesti.
Sljedovanje hljeba dovoljno samo za pričes. Ispričaću vam jedan detelja: Simo Sjerković, borac Devesiljske čete, desetog uveče, pred spavanje pokazuje mi naporu hljeba veličine nokta i kaže: “Ovo će mi biti ujutro za pričes“!
I zaista, ujutro oko 2 sata začusmo bat cokula i zveket ključeva.
Iz naše ćelije prozvaše Sima Sjerkovića i Nikolu Šabanovića. Simo mi se obrati riječima: “Evo, vidiš, jesam li ti reko“.
Iz ostalih ćelija izvedoše braću Vuka i Sava Bećira, Lazara i Dušana Samardžića, Paska i Obrada Dabovića i Marka Popivodu.
Pozdravljamo se: “Zdravo drugovi“, “Držite se drugovi“. Razdvojiše nas.
Njih onako iznemogle, neobrijane, neumivene-povezaše lancem i stegnuše “Monettama“.
Uz svakog posadiše po dvojicu “Škvardista“.
Neko od njih povede onu našu staru svatovsku: “Pođosmo li, pođosmo“ što predstavlja sumoran i tužan, ali i veličanstven poklič, kojim se prezire smrt i manifestuje hrabrost i dostojanstvo.
Tog dana (11. 02. 1943.), u mjestu Lipci (između Risna i Morinja), strijeljani su navedeni borci, čija će imena pamtiti, ne samo njihovi potomci, nego i buduća pokoljenja, a imena ovih hrabrih Bokeljskih boraca za slobodu svoje domovine ostaće vječno zapisana u istoriji Boke Kotorske i Crne Gore.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].