O čemu vlast u Beogradu Ćuti: Naprednjaci negiraju genocid i zataškavaju prijedlog SDA

0

Skupština Srbije

O ČEMU VLAST U BEOGRADU ĆUTI: U parlamentu Srbije predate su dvije rezolucije o Srebrenici

Novi prijedlog rezolucije o Srebrenici koji je podnijela SDA je očigledno izazvao nervozu državnog vrha Srbije, u prvom redu Aleksandra Vučića i Ivice Dačića koji su veoma oštro reagovali na usvajanje te rezolucije u Crnoj Gori, plašeći se da se taj dokument ne nađe u parlamentu Srbije, ali i parlamentima država regiona

U parlamentu Srbije u proceduri se trenutno nalaze dvije rezolucije o Srebrenici: jedna koju je pripremila Stranka demokratske akcije Sandžaka o osudi genocida u Srebrenici i druga, iz vladajuće strukture, kojom se genocid negira, odnosno relativizuje.

Enis Imamović, poslanik SDA Sandžaka, je u izjavi za Pobjedu kazao da je njegova stranka četvrti put parlamentu Srbije predložila rezoluciju o genocidu u Srebrenici sa gotovo identičnim sadržajem.

– U međuvremenu su sve presude Haškog tribunala o genocidu postale pravosnažne i ispunili su se svi uslovi da Srbija konačno prizna da se u Srebrenici desio genocid, da zakonom zabrani njegovo negiranje i veličanje i veličanje osuđenih ratnih zločinaca – rekao je Imamović.

KONTRA-PRIJEDLOG

Nakon što je SDA Sandžaka parlamentu Srbije dostavila prijedlog u kojem se traži da se 11. jul proglasi Danom sjećanja na genocid u Srebrenici i da se poštuju sve pravosnažne međunarodne presude – poslanik Marijan Rističević (koalicioni partner SNS-a) podnio je svoj prijedlog rezolucije u kojem traži da se 11. i 12. jul proglase danima sjećanja na sve žrtve ratnih zločina na prostoru bivše Jugoslavije, tvrdeći da je broj ubijenih u Srebrenici višestruko uvećan.

Tu Rističevićevu tvrdnju svakodnevno barem na tri televizije sa nacionalnom frekvencijom dokazuje osuđeni ratni zločinac Vojislav Šešelj kojem parlament Srbije nije ukinuo imunitet kada mu je presuđeno u Haškom tribunalu iako je po zakonu to morao da učini. Isto kao što nijednom generalu kojem je presuđeno u Hagu vojska nije ukinula činove iako je to bila dužna da učini.

Novi prijedlog rezolucije o Srebrenici koji je podnijela SDA je očigledno izazvao nervozu državnog vrha Srbije, u prvom redu Aleksandra Vučića i Ivice Dačića koji su veoma oštro reagovali na usvajanje te rezolucije u Crnoj Gori, plašeći se da se taj dokument ne nađe u parlamentu Srbije, ali i parlamentima država regiona.

Odgovarajući na pitanje Pobjede zašto su podnijeli prijedlog rezolucije, što očekuju i kako gledaju na to što je i Srpska napredna stranka podnijela prijedlog rezolucije kojim praktično želi da zataška genocid u Srebrenici – i to poslije prijedloga SDA Sandžaka – Imamović ocjenjuje da je ta genocidna politika doživjela zvaničnu međunarodnu osudu.

– Međutim, oni koji su sljedbenici pa i činioci takve politike danas veoma glasno odbijaju da prihvate istinu, jer bi istina značila definitivan poraz te politike, ali i poraz ideje da se politički ciljevi, pa i interesi jednog naroda i jedne države mogu ostvarivati na štetu drugog naroda, pogotovo ne genocidom i ratnim zločinima. Umjesto toga, oni se kriju iza čitavog naroda, i guraju čitav narod u zamku kolektivne krivice, kako ne bi priznali svoj poraz i snosili političku, a neki i krivičnu odgovornost. Zbog svega toga za društvo u Srbiji izuzetno je važno da se prizna genocid u Srebrenici i da se zabrani njegovo negiranje – kaže on.

PODRŠKA

Imamović podsjeća da su prvi prijedlog rezolucije podržale kolege iz Lige socijaldemokrata Vojvodine, u narednom mandatu su se pridružili poslanici LDP-a, ali danas ove stranke nijesu u parlamentu – što po njegovim riječima govori o tome koliko su građanske strukture i političke snage koje su spremne da prihvate istinu i suoče se sa prošlošću danas gurnute na marginu.

– Srbija ovom rezolucijom treba da pokaže ozbiljnu namjeru da će zakonom zabraniti negiranje genocida, veličanje genocida i osuđenih ratnih zločinaca. Ovi koji su sada najglasniji protiv rezolucije, najglasniji u negiranju genocida i veličanju ratnih zločinaca zapravo sprovode najveću kolektivizaciju krivice. U ovoj rezoluciji se pruža mogućnost da odgovornost za genocid i sve druge ratne zločine dobiju ime i prezime, što ova vladajuća većina jako glasno

odbija. Pravosnažne presude Ratku Mladiću, Radovanu Karadžiću i drugim činiocima tog udruženog zločinačkog poduhvata za genocid i druge ratne zločine dobile su svoje ime i prezime – zaključio je Imamović.

Odgovornost

– Rekao sam nekoliko puta i želim da ponovim da je nakon svih presuda odgovornost na svim političkim predstavnicima srpskog naroda da se svojim ponašanjem, djelovanjem i ophođenjem prema genocidu i pravosnažnim presudama opredijele da li je u Hagu presuđeno pojedincima ili čitavom narodu.

Razlog više je i taj što je Srbija prva zemlja na svijetu koja je proglašena krivom za kršenje Rezolucije UN-a o sprečavanju i kažnjavanju genocida – kaže Imamović

pobjeda

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].