Novi članovi borda u foteljama, brod „Kotor“ i dalje zarobljen u američkoj luci

0
Brod Kotor Foto: Crnogorska plovidba

Na jučerašnjoj Skupština akcionara Crnogorske plovidbe smijenjen Odbor direktora

Novi članovi borda u foteljama, brod „Kotor“ i dalje zarobljen u američkoj luci

Nedostaci koje je na brodu ,,Kotor“ utvrdila inspekcija se i dalje otklanjaju, a rok da se otklone je danas kada će inspektori Bureau Veritasa ponovo doći u kontrolu. I kada se to riješi, potrebno je da se isplate lučki i ostali troškovi koji su premašili 500.000 dolara, pa brod ne može da isplovi, jer bez plaćanja nećemo dobiti dozvolu za isplovljavanje – kazao je Pobjedi izvršni direktor Crnogorske plovidbe Vladimir Tadić , dodajući da Crnogorska plovidba nema novac da to plati te da se obratio ministru pomorstva, iako su svjesni ograničenja koje nameće Zakon o kontroli državne pomoći

Skupština akcionara kotorske Crnogorske plovidbe juče je smijenila Odbor direktora na čijem čelu je bio Jovo Lazarević i imenovala novi bord koji će činiti Adem Husović, Petar Janković, Manush Capriq, Kristina Kovačević i Dejan Keljević, potvrđeno je zvanično Pobjedi iz Ministarstva saobraćaja.

To je prošlog četvrtka i najavio ministar pomorstva Filip Radulović na konferenciji za medije održanoj povodom zadržavanja broda „Kotor“ u američkoj luci zbog tehničke neispravnosti. Radulović je tada najavio i krivične prijave protiv N. N. lica zbog sumnje na krivična djela zloupotreba službenog položaja i nesavjestan rad u produženom trajanju.

Smijenjeni bord

Prethodno su u bordu ove brodarske kompanije koja je stoprocentnom vlasništvu džave, pored Lazarevića, bili i Blaženko ArdalićNenad KrivokapićMladen Erić i Ahmet Markašević. Na njihov račun su i Radulović i direktor Barske plovidbe Boris Mihailović prošle sedmice iznijeli ozbiljne kritike navodeći da im nijesu dali prave informacije o stanju na brodovima, koje se ispostavilo mnogo gore nego što su očekivali.

Radulović i Mihailović sumnjaju da je redovni remont na brodu ,,Kotor“ koji je u turskoj luci urađen prije tri godine bio regularan, ocjenjujući da bi, da jeste, takvi kvarovi bili nemogući.

Da je brod i dalje u luci Savana, Pobjedi je potvrdio izvršni direktor Crnogorske plovidbe Vladimir Tadić. Troškovi popravke i lučkih usluga premašili su pola miliona dolara.

– Nedostaci koje je utvrdila inspekcija se i dalje otklanjaju, a rok da se otklone je danas kada će inspektori Bureau Veritasa ponovo doći u kontrolu. I kada se to riješi, potrebno je da se isplate lučki i ostali troškovi koji su premašili 500.000 dolara, pa brod ne može da isplovi, jer bez plaćanja, nećemo dobiti dozvolu za isplovljavanje – kazao je Tadić dodajući da su svi troškovi ovakvog tipa u Americi izuzetno visoki.

Tadić, FOTO: Saša Matić/Vlada Crne Gore

Na pitanje Pobjede da li Crnogorska plovidba ima novac da to plati, Tadić navodi da nema te da se obratio ministru Raduloviću, iako su svjesni ograničenja koje nameće Zakon o kontroli državne pomoći.

Troškovi remonta

Osim što je remont dva broda Crnogorske plovidbe koštao 1,4 miliona eura, kako je ranije naveo ministar Radulović, to je rezultiralo i D kategorijom, što nije zadovoljavajući nivo. Za Radulovića je posebno bilo simptomatično što se ovi problemi na brodu javljaju neposredno nakon što je napravljen aranžman da Barska plovidba pomogne sa milion eura Crnogorskoj, kako bi se izbjegao stečaj, a da zauzvrat preuzme gazdovanje brodovima.

– Konačna analiza o brodu „Kotor“, koju radi nezavisna kompanija iz Dubaija, biće gotova za četiri-pet dana, dok bi analiza za brod „21.maj“ trebalo da bude sredinom jula – kazao je Radulović prošlog četvrtka.

Barska plovidba je, na osnovu ugovora sklopljenog u maju, Crnogorskoj isplatila trista hiljada eura. Ostatak do milion, koliko ugovor previđa do kraja godine, Mihailović očekuje da će, umjesto na ulaganje u brodove, otići na rješavanje problema u kojem se sada brod „Kotor“ nalazi. Ukazao je da je remont njihovih brodova koštao 70 odsto manje, odnosno 930.000 dolara te da su ti brodovi kategorisani sa C.

– Brodovi Crnogorske plovidbe su dugo obezvrijeđivani, njihova vrijednost je u knjigama tridesetak miliona, a realno vrijede u najboljem slučaju polovinu toga. Negdje se gubi 15 miliona vrijednosti. Izgubljena je velika vrijednost, ne samo za mandata ovog borda, to je dijelom i od samog starta i produženo je trajalo što se tiče održavanja – kazao je Mihalović dodajući da prema procjenama brodovi kompanije kojom on upravlja vrijede 12 do 13 miliona eura više zbog boljeg održavanja i domaćinskog odnosa.

Radulović smatra da je ovaj aranžman koji su sklopili između dvije brodarske kompanije bio bolji nego opcija stečaja, jer bi brodovi u tom slučaju otišli u bescijenje. Ovako, kako je ranije naveo, mogla bi se otvoriti mogućnost da se na međunarodnom tenderu bolje prodaju. Ovaj problem se, kako je ocijenio Mihalović, može preliti na sve crnogorske brodove, koji će biti pod lupom zbog ovih problema.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].