Piše: Željko Rutović
Svako od nas dozivio i proživio je neki svoj “pospani voz za Harkov” i tamo neko daleko sjećanje na sebe, dane, noći i sitne (ne)običnosti kakve ih samo vozovi znaju prirediti. A u njima spavati u utonuli i utihnuli život, još od stanica, čekaonica, pa do kupea, hodnika, bifea brzog, lokalnog ili nekog međunarodnog voza.
Kao da gledam taj utrnuli, utihnuli slatki san koji ne mari za okolinu i okolnosti u kojima se nalaze njihova tijela. Jedni leže onako sklupčani, skupljeni na klupama, drugi čvrsto drže stvari kao da će im ih svakog trena neko oduzeti, treći opet umotani u neku svoju pokrivku uranjaju lagano u san neke svoje životne stanice. Kao da je svako vrijeme, vrijeme za spavanje, i opet, to nekom bude slatki, a nekom ružni san. Granice između snoviđenja i stvarnosti kao da često postaju nejasne, nevidljive, tako da prelaze i spajaju se, postajući jedno.
Gledajuci sve te ljude, prizore, daleke siluete, odsutne poglede i još mnogo šta, vozovi i njihove stanice i čekaonice potvrdiće nam iznova da i nije zlato sve što sija i da nijesu sve lutalice izgubljene, kako bi to Tolkin rekao.
Mnogim od ovih slika početna stanica bijaše nikšićka željeznička, koja dugo predstavljaše putnički krvotok ovog grada. Do Titograda, pa dalje u svijet, do Bilece sve do 1976. kada je popularni “ćiro” trajno završio put na toj trasi. Nekako je ličila na staru brižnu majku koja na put šalje i sa puta dočekuje svoje najmilije. A koliko je tek ispraćaja bilo – odlazak u JNA, na studije, u pečalbu, na znane i neznane puteve…
Ta kamena stanična zgrada, čiji su temelji od daleke 1935. god. baš kao kakav kamen stanac, svemu davaše prostora i vremena auru. A njoj auru i njenom sada već dalekom kafanskom kutku davahu gradski oriđinali, noćobdije, dežurni šetaci, skitnice, neznanci, pjesnici i mnogi koji kroz dno čaše mjerahu zamišljene linije životnih uspona i padova. Da, bili tako u mislima daleko, da pojedini ni voza zvučnu sirenu ne bi čuli. Drugi zvuci bijahu draži i bliži. Svezala bi se tako tu u prošlom vijeku i po nekolika dana i noći. A kafansko vrijeme ima neke svoje posebne mjere.
I da, sve postoji u vremenu, tako makar tvrdi Marsel Prust, pa tako i ovo sjećanje na nikšicku zeljezničku stanicu kao insert jednog šireg dokumentarnog rama.
Mnogima bez patetike tu pored zidina Bedema u Staroj Varoši bijaše ona dom. Mjesto svratišta, srijetanja, ljudske riječi i gledanja. Omogući to tamošnji, nekadašnji bife, mali ali po svemu veliki. Ostale su uspomene, priče, predanja i legende…
Određivaše se po stanici mnogo čega – putokazi, uličice, kuće i kućerci, radnje i birtije…a tek sjećanje na “staničare”, te majstore fudbalske magije, te mangupe života koji se nikom i nigdje ne uzmicahu. Tako je kalila ta stanica oko koje se je dešavao neki samo njoj znani život. I ne mali broj nas i danas svrati do nje, kao do nekog muzeja života iz kog očekujete da će svakog trena iskočiti taj neki dragi stari lik koji osta za predanje, za priču i nadanje da će se željeznički točak tog vremena opet vratiti. Dugo je taj točak onako solidarno vukao naprijed i kada se moglo i kada nije, brže ili sporije, ali nije se posustajalo. Naprijed se moralo. Kako? Jednostavno i kad je teško išlo se nekako lako. Znalo se je da će posle tamo nekog životnog tunela doći sunce.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].