Nijesmo bili spremni za onlajn nastavu

0

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda zaključio je da tokom prošle godine obrazovanje nije bilo jednako dostupno za sve učenike, zbog epidemije i uvođenja onlajn nastave.

Ombudsman ističe u izvještaju da je na predlog Instituta za javno zdravlje Crne Gore, usled situacije izazvane pandemijom, Ministarstvo prosvjete početak školske 2020/2021. odložilo za 1. oktobar 2020. godine.

Ministarstvo je odlučilo da od 1.10.2020. godine nastavu u školi pohađaju đaci prvih šest razreda osnovne škole i prvog razreda srednje škole, a ostali da nastavu prate na daljinu onlajn, uz konsultacije u školi na svakih petnaest dana.

Takođe, Ministarstvo prosvjete je učenicima svih razreda osnovne i srednje škole obezbijedilo i snimljeni materijal za najveći broj predmeta, koji se od 1. oktobra emituje na više televizijskih kanala, a obezbijeđen je TV materijal i za učenike koji prate nastavu na albanskom jeziku.

“Razumljivo je da je uvođenje navedenih mjera i modela nastave predloženo radi zaštite zdravlja djece, kao i cjelokupnog stanovništva u ovoj nepredviđenoj i neizvjesnoj situaciji. Međutim, model onlajn nastave u obrazovnom sistemu nije pravno definisan, niti kao takav prepoznat, a nije bilo ni adekvatne pripreme obuke svih aktera nastavnog procesa”, navodi se u izvještaju.

Nastavni planovi i programi, koji važe za izvođenje nastave u učionici, nijesu prilagođeni ovom modelu nastave.

“To izaziva probleme u savladavanju gradiva kod djece, roditelja i nastavnika. Djeca, naročito nižih razreda, nijesu u mogućnosti da prate nastavu samostalno, već su zavisni od podrške i pomoći roditelja. Iako je u obrazovnom procesu uloga roditelja nezamjenljiva, nesporno je da postoji određeni dio učenika koji zbog lošijeg socio-ekonomskog statusa porodica (u najvećem broju i djeca romskih porodica, djeca iz porodica korisnika materijalnog obezbjeđenja porodice, djeca iz udaljenih seoskih domaćinstava) nema mogućnost korišćenja navedenih oblika komunikacije”, navodi se u izvještaju.

Planiranje obrazovnog procesa u vremenu pandemije je od posebnog značaja i zavisi od velikog broja faktora, a u taj proces je neophodno uključiti sve društvene aktere, a prije svega djecu i njihove roditelje.

Zaštitnik je stava da sve uzrsane grupe djece treba da ostvaruju nastavu u učionici, uz poštovanje preporučenih mjera.

“U školama se nastavnici i djeca pridržavaju distance, održavaju higijenu ruku, nose maske, te su škole sigurna mjesta i u njima je prenos virusa bio najmanji, a što navode i predstavnici Instituta za javno zdravlje”, ističu iz Institucije zaštitnika.

Dan

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].