ALARMANTNO: Drvoprerađivači iz Rožaja pozivaju Vladu na hitnu reakciju i tvrde da se šumsko bogatstvo nemilice uništava
Nestalo 30.000 kubika šume od prošle godine
Na osnovu prijava grupe građana o nezakonitim dešavanjima u Upravi za gazdovanje šumama i lovištima – područna jedinica Rožaje, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede formiralo je komisiju koja će izvršiti kontrolu zakonitosti i postupanja ove područne jedinice – saopšteno je Pobjedi iz ovog resora
Grupa drvoprerađivača iz Rožaja obratila se Pobjedi s porukom da je krajnje vrijeme da državne vlasti reaguju i stanu na put bezakonju u rožajskim šumama kojima, tvrde oni, gazduje jedna porodica, koja vodi i lokalnu šumsku lokalnu upravu, a imaju i svoju pilanu.
– Vlada mora preduzeti mjere za zaštitu i kontrolu šuma. Stanje je alarmantno – tokom prošle i ove godine nestalo je 30.000 metara kubnih šume. Kroz vid davanja nadoznake po odjeljenjima i odluka građanima za ogrjev – ukupno 3.000 metara kubnih po cijeni od devet eura i građa u maloprodaji u količini od 200 metara kubnih po cijeni od 30 eura. To je, u većini slučajeva, prodato od strane lokalne uprave za šume neregistrovanim pilanama po cijeni od 80 do 90 eura – tvrde oni.
Formirana komisija
Kategorični su i da je „na crno doznačeno još pet puta po 5.000 metara kubnih, jer doznačni čekić nosi svako ko ima povjerenje lugara ili inženjera“.
– Pozivamo Vladu, javnost, nevladin sektor i građane da zaštitimo šume. Tražimo da nas predsjednik Vlade primi pet minuta, jer bismo bili mnogo konkretniji i jasniji u dokazima koje posjedujemo – poručili su drvoprerađivači Rožaja.
Pobjeda je prije dvije sedmice, kada nam se obratila ova grupa Rožajaca, uputila pitanja Upravi za gazdovanje šumama i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao i Upravi za inspekcijske poslove, ali do danas nijesmo dobili odgovore.
– Odmah po prijemu Vašeg imejla, v. d. direktora Uprave za gazdovanje šumama i lovištima je tražio pisano izjašnjenje od PJ Rožaje i biće formirana komisija, koja će utvrditi činjenično stanje i provjeriti navode iz Vaših pitanja, nakon čega ćemo Vam dostaviti tražene odgovore na Vaša pitanja u što kraćem roku, a odmah nakon prijema izjašnjenja i izvještaja komisije – saopšteno je Pobjedi iz Uprave za gazdovanje šumama i lovištima.
Iz Ministarstva poljoprivrede, kojim rukovodi odlazeći ministar Vladimir Joković, takođe su obećali da će uskoro odgovoriti na pitanja.
– Na osnovu prijava grupe građana o nezakonitim dešavanjima u Upravi za gazdovanje šumama i lovištima – područna jedinica Rožaje, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede formiralo je komisiju koja će izvršiti kontrolu zakonitosti i postupanja ove područne jedinice u vršenju poslova na korišćenju šuma i izvršavanja ugovornih obaveza iz ugovora o prodaji drveta u dubećem stanju – odgovorili su oni.
Istakli su i da su u kontaktu sa Upravom za inspekcijske poslove koja je počela sa inspekcijskim nadzorom u ovoj područnoj jedinici, te da će komisija, „po izvršenom pregledu sačiniti izvještaj“, a da će Pobjeda tada biti obaviještena o rezultatima kontrole.
Pobjeda je i ranije pisala o devastaciji rožajskih šuma, a na osnovu svjedočenja grupe građana koji su tada podnijeli i prijave inspekciji i tužilaštvima.
Naknadni odgovori
Iz Uprave za inspekcijske poslove naknadno su nam odgovorili na neka od pitanja.
Naveli su da je inspekcijskim nadzorom u GJ „Lovničke šume“ – odjeljenje 55 „konstatovano da je doznaka u odjeljenju izvršena u skladu sa Posebnom osnovom gazdovanja šumama za 55a odjeljenje“.
– Odjeljenje je dato na korišćenje firmi DOO Brojni laz, kao nosiocu zajedničke ponude, na osnovu Ugovora broj 01/311-20 UPI-2821/1 od 20. 11. 2020. godine. Važenje ugovora je do 31. 8. 2021. godine. Sječa je, po kazivanju predstavnika Uprave za gazdovanje šumama i lovištima PJ Rožaje, kao i korisnika šuma, izvršena u vrijeme trajanja ugovora – naveli su iz Uprave za inspekcijske poslove.
Istakli su i da je „nakon usmene informacije od strane predstavnika Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, PJ Rožaje, u mjesecu novembru 2022. godine, predmetni inspektor izašao na teren i ukazao“ toj upravi „da izvrši prijem i izvlačenje drvnih sortimenata iz odjeljenja, a u cilju sprečavanja pojave fitopatoloških i entomoloških oboljenja“.
– U januaru, nakon dobijanja inicijative od strane grupe građana, ovlašćena lica iz Uprave za gazdovanje šumama i lovištima, PJ Rožaje su postupajućem inspektoru dala na uvid dokumentaciju u vezi sa odjeljenjem 55: ugovor, mišljenje komisije, knjigu doznaka stabala, knjigu prijema drvnih sortimenata. Postupajući inspektor je izašao na teren da izvrši inspekcijski nadzor u vezi sa navodima koji su navedeni u prijavi, ali obilazak i kontrola odjeljenja nije bila moguća zbog loših vremenskih uslova, tj. snijega, te se kontrola terena odložila do stvaranja povoljnih uslova – saopšteno je Pobjedi iz Uprave za inspekcijske poslove.
Inspektor je, kako su naveli, „izvršio inspekcijski nadzor kod korisnika šume DOO Brojni laz i tom prilikom izdao prekršajni nalog pravnom i odgovornom licu u ukupnom iznosu od 1.500 eura zbog nepoštovanja ugovora“.
U GJ „Županica“, prema njihovim navodima, u decembru, „u redovnom vršenju nadzora, a u vezi sa bespravnim radnjama u šumi, izvršena su tri inspekcijska nadzora u odjeljenjima 17, 5 i 28, i tom prilikom nijesu primijećene bespravne radnje“.
– Doznaka u odjeljenje 5a je izvršena u skladu s Programom gazdovanja šumama – tvrde oni.
I u GJ „Bać – Besnik“ inspekcijskim nadzor je utvrđeno, kako su saopštili Pobjedi, da je doznaka „izvršena u skladu s Programom“.
– Za odjeljenja 14 i 35 sačinjen je zapisnik broj 0302-731/23-21 od 14. 2. 2023.godine, za 65 odjeljenje sačinjen je zapisnik broj 0302-731/23-22 od 15. 2. 2023.godine, gdje je konstatovano da je doznaka u ovom odjeljenju izvršena u skladu s Programom gazdovanja šumama – naveli su iz inspekcije.
Najavili su da će provjeriti da li je bilo nezakonitih doznaka u odjeljenjima 4, 16, 32, 33, 35, 62 i 65, te da će svi zapisnici biti proslijeđeni tužilaštvu.
Grupa građana
Proizilazi da inspektori i uposlenici ostalih državnih organa zaduženih za brigu o crnogorskim šumama ne vide na istovjetan način, kao drvoprerađivači, građani, ali i civilni aktivisti, eksploataciju šumskog bogatstva.
Sagovornici Pobjede tada su upozorili da je u GJ „Lovničke šume“, odjeljenje 54 i 55, rađeno nezakonito, odnosno da je bez odobrenja Vlade posječeno 1.000 metara kubnih, te da je istekao Ugovor o korišćenju šuma u državnoj svojini prodajom drveta na panju – br. 01-311/20 UPI 2621/2 od 20. novembra 2020.
Rekli su i da je bez plana rađena sječa u GJ „Županica“, odjeljenja br. 5, 17 i 28. Prema njihovim riječima, u odjeljenju 17 posječeno je 140 metara kubnih tehničke građe na ime ogrijeva, u odjeljenju 28 – 400 metara kubnih tehničke građe od čega je samo dio prikazan, a u odjeljenju broj 5 – više od 1.200 metara kubnih bez finansijskog zaduženja.
Ispričali su i da je u GJ „Bać Besnik“, odjeljenje 61, prikazana doznaka 264 metra kubnih, a da je doznačeno i posječeno 400 metara, te da je odjeljenje rađeno u toku 2016.
Tvrdili su i da je bilo brojnih zloupotreba doznačene drvne mase i tehničke građe na ime ogrjeva.
Grupa građana iznijela je niz optužbi i na račun rukovodioca područne jedinice u Rožajama – od toga da je radio nezakonitu doznaku u GJ „Bać Besnik“ – odjeljenja 5, 16, 32, 33, 35, 62 i 65, do toga da je, navodno, imao ličnu korist za svoje nezakonite radnje.
I ova grupa građana ustvrdila je da rožajskim šumama gospodari „porodični klan“ iz ovog grada koji ih „pustoši i zarađuje ogroman novac“. Svjedočimo, rekli su oni, „skoro trodecenijskom, sistemskom organizovanom kriminalu i korupciji u Područnoj jedinici Rožaje i uništavanju rožajskih šuma od strane porodičnog klana“.
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede tada nijesu odgovorili na naša pitanja, a za odgovore nas je uskratio i šef rožajske područne jedinice Uprave za šume.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].