Od ukidanja Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture, a posebno zadnjih godina, o graditeljskom nasljeđu Kotora malo ko vodi računu. Kada to ne radi lokalna uprava kojoj je povjereno čuvanje UNESCO-vog grada, teško je očekivati da će se svojski založiti neko drugi.
Uprava za zaštitu kulturnih dobara, odnosno područno odjeljenje smješteno u srcu drevnog grada, očigledno nije u mogućnosti da isprati brojne intervencije investitora koji, nerijetko rade na svoju ruku, bez zaštitarskog oka, sa jednim jedinim ciljem da završe što su naumili što prije i da prođu što jeftinije. Na žalost, u tome i uspijevaju. To je bio razlog da se Skala radio obrati Upravi za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore, Područnom odjeljenju Kotor na čijem je čelu Marija Popović.
Pitanje je bilo što se preduzima kada su u pitanju moguće devastacije graditeljskog nasljeđa u Kotoru.
Svjedoci smo, stoji u odgovoru, da se u Starom gradu izvode brojni radova, kako na infrastrukturi tako i na pojedinačnim objektima. Takođe je činjenica da je moratorijum za Stari grad ukinut, ali je u međuvremenu urbanistički projekat stavljen van snage. U takvim okolnostima mogu se izvoditi radovi na adaptacijama koje se prijavljuju Ministarstvu održivog razvoja i turizma. S obzirom da u predmetnim postupcima, odnosno planiranim adaptacijama ne budemo obavješteni, svi započeti radovi koji nemaju našu saglasnost prelaze u nadležnost Uprave za inspekcijske poslove. Uprava za inspekcijske poslove – odsjek za zaštitu kulturnih dobara u takvim slučajevima nalaže obraćanje stranke Upravi, radi dobijanja uslova, saglasnosti i slično… Ukoliko se ustanovi da su radovi izvedeni suprotno konzervatorskim principima, u daljim postupcima se kroz propisivanje konzervatorskih uslova i ocjenu projektne dokumentacije nalaže uklanjanju nepravilnosti, vraćanje u prvobitno stanje i slično… Evidentno je takođe da u Upravi za inspekcijske poslove, na poslovima zaštite kulturnih dobara i kulturne baštine za cijelu Crnu Goru radi po jedan inspektor i da se dešava da je fizički nemoguće reagovati u najkraćim rokovima.
Da li su radovi na Gurdiću, koji se odnose na popločavanje prostora ispred Socijalnog, u skladu sa uslovima koje propisuje Uprava, bilo je jedno od pitanja.
Za uređenje platoa na Gurdiću, Uprava za zaštitu kulturnih dobara je izdala konzervatorske uslove i odobrila projekat. Realizaciju svakog projekta potrebno je da prati stručni nadzora. Zakonom o zaštiti kulturnih dobara, odnosno odredbom koja se odnosi na prijem izvedenih radova, propisano je da se kontrola kvaliteta sprovedenih konzervatorskih mjera vrši na osnovu izvještaja o izvršenim radovima i izvještaja stručnog nadzora. Navedeni prijem radova vrši Uprava, glasio je odgovor.
Na konstataciju da je tokom izvođenja radova na sprovođenju kablova za instalacije u starom gradu prijemijećeno, a nakon toga i objavljeno, da izvođač radova siječe kamene pločnike i pitanje da li je područno odjeljenje upoznato sa tim slučajevima i što ćete preduzeti konkretno, odgovoreno nam je:
U odnosu na radove koji se izvode na elektro instalacijama, od strane Direkcije smo informisani da se radi o trećoj fazi rekonstrukcije javne rasvijete. Uvidom u dostavljeni projekat konstatovano je da je isti izrađen na osnovu urbanističko tehničkih uslova iz 2012. god. U opisu radova navedeno je da se svaka ploča prilikom iskopa mora obilježiti i fotografisati kako bi se sve vratilo na isto mjesto i u prvobitno stanje. Iz izvještaja nadzora utvrdiće se da li je sve ispoštovano i ukoliko je došlo do oštećenja ploča da li su iste zamjenjene po uzoru na originalnu. Ukoliko to nije slučaj, naložiće se da se tako postupi.
Na pitanje što će preduzeti na konstataciju da je primijećeno da se fuge nakon pojedinih opravki na zidinama postavljaju tako da više liče na malterisanje nego na stručno postavljanje fuga, da takve slučajeve imamo na trasi puta od ulaznih rampi pa do vrha San Đovanija i da li će Uprava naložiti da se to izmijeni i uradi u skladu sa uslovima koje propisuje struka, dobili smo odgovor da je, u odnosu na izvršene radove na šetnim stazama prema San Đovaniju, Uprava izdala konzervatorske uslove za izradu projekne dokumentacije. Radovi koji su započeti, zaustavljeni su do izrade Projekta kojim projektom će se između ostalog predvidjeti mjera za njihovu sanaciju.
Što se tiče bedema, odnosno reakcije Uprave nakon završenog betoniranja dijela temelja kotorskih bedema na Tabačini, za koje je direktor Direkcije za izgradnju Kotora Rato Brajković našem radiju izjavio da nije dobijena saglasnost Uprave za zaštitu kulturnih dobara, odnosno Područnog odjeljenja Kotor i da su oni, na svoju ruku, završili posao, dobili smo sljedeći odgovor:
Što se tiče bedema, Uprava je izdala uslove za izradu projektne dokumentacije za vraćanje kontrafora u prvobitan položaj i za ojačanje bedema. Direkcija je uradila projekat statike za kontrafor i u daljim radovima ojačala temelje.Uprava se obraćala Direkciji radi dostavljanja dokumentacije po kojoj se radovi izvode, a od Direkcije smo obavješteni da se zbog alarmantnosti stanja, a na osnovu podvodno snimanja, izvršila predmetna intervenciji. Kako je to urađeno, moraće se provjeriti kroz izradu, odnosno, ocjenu projekta izvedenog stanja.
Konačno, mišljenja smo da bi se nelegalne intervencije u području Svjetske baštine, najefikasnije spriječile ukoliko bi svi nadležni organi postupali sinhronizovano i u tom pravcu se već preduzimaju odgovarajući koraci, kazali su Skala radiju iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore.
Očigledno je da Uprava nema dovoljno kadrova da pokrije teritoriju Crne Gore, pa samim tim ni Kotora i stane na put svima koji devastiraju kulturno istorijsko nasljeđe. Država o tome mora da povede računa i da rigorozno kažnjava sve one koji uništavaju i urušavaju ono što su nam preci ostavili na čuvanje.
S.M.
..gospon Nobela koji je izmislio cemet..Jer da ne bijaše Nobela..”kotorska kulturna baština”-suhomeđa-nebi bila ugrožena..Bože,bože koliko ve u Kotoru gradu od osmog svjetskog čuda ima klokana..? Ja mišljah da ih ima samo na potok ZVIJERonjaka-Erecgbosna mentalnog porijekla…?
Nakonov ćutanja Bokobrana za mene oni vise ne postoje. Postali su branik matice Boke i nelegalne kafane Petričevića iz Dobrote aka Tartane. LICEMJERI !!!
A oćeś li se goniti fišćukane?
U koliko lijepih ?
Viđe li menadžera kako poravna
obalu u Krašićima ?
Kafana od Lahora je nedodirljiva,
neno da Te Krampus čuje !
Kakvi đaolhi BOKOBRAN, Matica , tj.
navrtak Boke i Bokeški Forum ,
sve su to spletkarala i povodljivci.
Trla baba lan , da im prođe dan.
Pasali su i oni sa svojim separatnim
ciljevima, pružaju ruke nikogovićima,
pa potla kukaju, aog im u dom !
GOMILAJU SE PROBLEMI, ODITE SVI
DOMA, PUŠĆAJTE SE ĆORAVA POSLA,
NIJE TO ZA VAS ….
Postavlja se pitanje Upravi za zastitu kulturnih dobara koja je izdala konzervatorske
uslove za uredjenje platoa na Gurdicu kako je pratila restauriranje drvenog mosta na vrata
od Gurdica.
Umjesto ponosa tih vrata ,drvenog mosta
sa srednjovjekovnom kovanom opremom za dizanje i spustanje mosta,imamo sada u gradu pod UNESCO zaztitom brvno od zakovanih,fiksiranih dasaka,koje su se od prve kise razbrekle i istiskuju jedna drugu
Navedana institucija o svom trosku treba vratiti predjasnje stanje
Kakvi su ovo odgovori molim vas?
Niđe veze
A oće li se praviti replika Bižanta ?
A što je sa vrtom palate Drago? Kako izgleda vrt sa prozora Uprave? Da li Uprava ima STAV u odnosu na sopstveni objekat, ako već dosada javno nijesmo čuli nijedno javno izneseno mišljenje povodom upotrebe kulturnih dobara kao što je ovo slučaj?Upravi bi trebalo preimenovati naziv u ĆUTKO!
Dragutin iz 101, će to sa tajom svojim
projektovati, onako po bokeški!
Beton u bedemima.Đe je Expeditio?
Oni to po svom metru političkih dužina I širina.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].