Na Praznik rada: Najniži minimalac u regonu, najveća prosječna plata i neradna nedjelja u trgovinama

1

 

Zaposleni u Crnoj Gori Praznik rada dočekuju sa minimalcem od 193 eura, najnižim u regionu i prosječnom platom od 510 eura. Vlada je poručila da je spremna da pregovara da minimalac bude povećan na 222 eura, tako da za sada nema ništa od očekivanih 250 eura koliko traže sindikati.

Predstavnici Unije slobodnih sindikata Crne Gore i Saveza sindikata Crne Gore Srđa Keković i Duško Zarubica juče nijesu bili spremni da odgvore na pitanje CdM-a kakav je položaj zaposlenih u Crnoj Gori, uprkos brojnim pozivima.

Praznik rada proteći će i bez tradiocionalne Prvomajske protestne šetnje. Iz Unije slobodnih sindikata je saopšteno da ih je podgorička policija obavijestila da neće biti omogućena najavljena maršruta Prvomajske protestne šetnje i obraćanje njihovog predstavnika ispred zgrade Vlade, te je šetnja otkazana.

No, stigao je demanti iz Uprave policije.

Kako su objasnili, njihovi službenici su organizatora protestne šetnje informisali da im neće biti dozvoljen prolazak kroz ulicu Karađorđevu, pored zgrade Vlade, jer je Zakonom o javnim okupljanima predviđeno da se javno okupljanje mora održati na udaljenost od 10 metara od štićenog objekta – odnosno zgrade Vlade, dok je prolazak pješaka pješačkom zonom ispred nje dozvoljen.

Rukovodiocu javnog okupljanja Srđi Kekoviću je, dodaju, policija sugerisala da mogu doći do raskrsnice Karađorđeve i ulice Stanka Dragojevića, koja je udaljena oko 10 metara od zgrade Vlade.

“Nakon toga Centar bezbjednosti Podgorica je telefonskim putem obaviješten od strane organizatora da su odustali od javnog skupa u pokretu i da će javno okupljanje početi na Trgu Argentino, gdje će se i završiti”, naglasili su u Upravi policije.

Šta se dešava s minimalcem

Socijalni partneri, Vlada, Unija poslodavaca, Unija slobodnih sindikata i Savez sindikata nijesu krajem aprika postigli dogovor o povećanju minimalne zarade sa 193 na 222 eura. Predlog Vlade da se minimalac poveća na 222 eura nije naišao na podršku sindikata, koji insistiraju na iznosu od 250 eura.

Sindikati su spremni na kompromis samo ukoliko se naprave ustupci u Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju, te odustane od povećanja cijene struje. Ali do toga nije došlo, pa je odlučeno da se pregovori nastave 8. maja.

Vladin predlog za povećanje minimalne zarade ne može biti podržan u Socijalnom savjetu iako imaju podršku Unije poslodavaca jer sve odluke koje se usvoje u tom tijelu moraju imati podršku sva tri socijalna partnera.

Stanje poboljšano, ali nije zadovoljavajuće

Predsjednik Mladih Liberala Crne Gore Ammar Borančić za CdM kaže da položaj radnika u Crnoj Gori jeste poboljšan, ali definitivno nije na zadovoljavajućem nivou.

“Ovo međutim zatijeva stalne zajedničke napore kako države sa jedne, tako i privrede, tržišta, obrazovnih institucija ali i svakog građanina sa druge strane, kako bi pokušali da sustignemo barem dio onoga što jeste nivo naprednih evropskih ekonomija. Pogrešno je shvatanje da je država odgovorna za sve i da je bilo ko dužan da nam obezbijedi posao, to je, nažalost, loše nasljeđe komunističkog birokratskog sistema. Važno je stvoriti ambijent za dobro poslovanje i razvoj biznisa, posebno malih i porodničnih preduzeća i samozapošljavanje. Za to je ključno d se što hitnije umanje parafiskalni i poreski nameti na rad i zarade građana, ne bi li radnik i preduzetnik osjetio makar malo boljitka i boljeg životnog standarda i što bi otvorilo put i za povećanje minimalne zarade za hiljade radnika”, smatra Borančić.

Dodaje da Crna Gora očito ima radnih mjesta i određeno tržište koje najčešće popunjavaju kadrovi i radna snaga iz regiona.

“Dakle, postoji problem u povezanosti tržišta i radne snage i vjerujem da tu mora biti okosnica daljih napora za usklađivanjem ove dvije oblasti. Naravno, uz visoko obrazovanje. Tek potom možemo očekivati vidljivije rezultate koje će osjetiti građani i u svojim džepovima”, zaključio je Borančić.

Pozitivni pomaci

Vlada je nedavno usvojila izmjene i dopune Zakona o unutrašnjoj trgovini, kojim se zabranjuje trgovina na veliko i malo nedjeljom i praznicima.

Objekti neophodni za nesmetano funkcionisanje društva izuzeti su od ovog pravila. Pozitivna vijest za oko 37.000 zaposlenih u sektoru trgovine.

“Moramo politiku da socijalizujemo i činimo je humanom. Trka za novcem i profitom uništila je mnoge naše vrijednosti”, kazao je premijer Duško Marković.

Podsjetimo, ranije je iz Ministarstva ekonomije saopšteno da će uvođenjem neradne nedjelje poslodavci moći da povećaju produktivnost rada, kao i da smanje troškove održavanja i redovne troškove usluga.

Zašto se obilježava 1. maj

U znak sjećanja na dan kada su radnici u Čikagu štrajkom i protestima počeli da se bore za osmočasovno radno vrijeme, širom sveta se obiljeležava Međunarodni praznik rada – Prvi maj. Trećeg maja došlo je do sukoba radnika koji su bili članovi sindikata i štrajkbrehera. U sukobe se umiješala policija, a četiri pripadnika sindikata je ubijeno.

Miraš Dušević

cdm

1 COMMENT

  1. Kakav minimalac, od 1989. su uništeni i razgrabljeni svi radnički resursi i radna
    mjesta – nema posla i plata, najamnici
    inostrani imaju bolja i veća prava , tu,
    oko Nas.
    Mi živimo u “pustinji” – Robinzonski !
    Nećemo sa kapitalistima!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].