Na 100 kupališta biće praćen sanitarni kvalitet morske vode

1

Aleksandra Ivanović

audio: Aleksandra Ivanović

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom će i ove godine realizovati program praćenja sanitarnog kvaliteta morske vode na svim javnim kupalištima tokom turističke sezone.

Na javni tender za realizaciju ovog programa koji je raspisan krajem prošle godine najbolju ponudu je dostavio Institut za biologiju mora u Kotoru kao jedina akreditovana institucija u Crnoj Gori za mjerenje ovkvih parametara, podsjetila je za Skala radio Aleksandra Ivanović, rukovodilac službe za održivi razvoj u JP Morsko dobro.

Ovogodišnjim Programom praćenja sanitarnog kvaliteta morske vode obuhvaćeno je 100 lokacija, a to su najznačajnija kupališta od Ulcinja do Herceg Novog.

U opštini Kotor obuhvaćeno je 15 lokacija, u Ulcinju 16 kupališta,13 u Baru, 25 lokacija na području Budve, 10  u Tivtu i 21 lokacija u Herceg Novom.

Tokom kupališne sezone na svakih petnaest dana će biti kontolisana morska voda, a sredinom maja uzima se tzv. kontrolni uzorak prije početkam kupališne sezone.

Rezultati uzorkovanih lokacija se javnosti već dvije godine objavljuju putem posebne aplikacije koja se nalazi na web stranici JP Morsko dobro i predstavlja  bazu podataka o kvalitetu vode koja je rađena po uzoru na druge evropske države .

Tokom prošle godine na kupalištima Crnogorskog primorja je bila izuzetno zadovoljavajuća situacija i kvalitet morske vode je uglavnom bio u granicama prve kategorije, tzv. K1 i to na preko 90% lokacija, podsjeća Ivanovićeva.

S vremena na vrijeme događalo se da kvalitet vode bude i druge kategorije koja je takođe unutar granice dozvoljene  za kupanje i rekreaciju, a povremeno se dešavalo da boja bakterije pređe dozvoljenu granicu.

Tada se vrše, ponovna, kontrolna uzorkovanja tri dana uzastopno, da se utvrdi da li je to neka prirodna pojava ili kratkoročno zagađenje.

Tokom prošlog ljeta nije bilo nikakvih zagađenja.

Prije tri godina trajno zagađenje je zabilježeno u Baru kada je došlo do zagađenje mora usljed problema u radu kanalizacionog sistema.

Tada je bila podignuta crvena zastavica, a inspektor zabranio korišćenje mora za kupanje, do poboljšanja kvaliteta vode.

Kada se dakle dese slučajevi zagađenja, po proceduri koju nalaže direktiva EU i naši propisi, korisnik kupališta je dužan da istakne crvenu zastavicu koja simbolizuje zabranjeno kupanje, a javnost se putem medija i web sajtova obavijesti o tome.

Uzorkovanje se tada obavlja svakodnevno, tokom trajanja zagađenja i tri dana nakon poboljšanja situacije kako bi se utvrdilo da je poboljšanje stanja kvaliteta vode trajno, objašnjava Ivanovićeva.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].