Knjige eseja Ramiza Hadžibegovića
MUZEJ SJEĆANJA
Željko Rutović
Kakva je to književna radionica Ramiza Hadžibegovica, kakav je to majstorski alat kojim uzima mjeru vremenu, ljudima, običajima i kulturama? Kakav je to svijet prošlosti koji, zahvaljujući tim alatima, netaknut izranja u svijet današnjosti, tako da se u njemu, kao najčistijem ogledalu gledamo prizivajući svog, ne tako, dalekog pretka? Kakav je to alat posebne emotivne vrijednosti, kolektivnog i ličnog oživljenog sjećanja?
Ti alati i zanati originalni su Ramizovi proizvodi, rijetki na današnjim kulturološkim policama duha, tako da mirisno-misaono strče i prkose modi globalnog spektakla uprosječenja, površnosti i hibridne istosti.
Zato se i radi o neuporedivim alatima koji nijesu i ne mogu sa nekim drugim biti isti, jer Ramizovi su čisti i neuprljani bilo kakvim dotjerivanjima, šminkanjima i fotošopiranjima. Ramizova je to neobična radionica duha i duga prema prošlom. Prošlom kao naseobini zivota sigurnog kopna, kome se rado u sjećanjima vraćamo i iznova ih oživljavamo. Ti alati svojom književno-esejističkom magnetnom rezonancom otkrivaju davno zaboravljene predjele duše u čije dubine zalaze Ramizove tragalačke sonde iznoseći na svjetlost dana bisere, skrivene dragulje etnologije, kulturologije, etike ,estetike, sociologije i antropologije-jedinstva ( jedinstvenog) čovjeka i vremena.
I onda tako kulturom sjećanja izglancane sjajem terapeutske vrijednosti njegove riječi predstavljaju se javnosti na njenu dobrobit i dobrobit svih nas.
I eto, kao nostalgični omaž, svih i svega našeg bivšeg, nalik najljepšim antikvarnicama, majstorskog vječnog alata i zanata, eto Ramizovih knjiga eseja- Blisko kraju i Skupljeno od zaborava. Biće ovim naslovima sve jasno i onima koji, nažalost, neće pročitati ove, ne knjige – već arhive duše i toposa sjećanja nostalgične draguljarnice i onih rijetkosti koje vremenu daju trajni i osobeni žig smisla vrijednosti. Kod Ramizovih alata i riječi sve je tiho, kako i doliči patini vremena, ali opet i monumentalno jasno i glasno. I da, za one kojima možda ovo nije jasno, neka čitaju u tišini, u prirodi Ramizove eseje glasno, jer će se tako povezati sa prošlošću i odlazećom sadašnjošću u neku novu prošlost i opet slutiti neku budućnost, kao… U toj glasnosti tišine doći će i zvukovi, osjetiće čovjek mirise, ugledaće boje, pa i neke nove, i sve to tako da će, zaklopivši oči, kazati sjetno i romantično-pa ovo je sve ( bilo i jeste) moje. Mojih predaka iz kojih izranjam uranjajući u mistične čari Ramizovih knjiga eseja duše.
Šta je u tim kutijama blaga od riječi? Šta te riječi, tkane ljepotom istine, sakupljene na čuvanje od zaborava, nama daju i predaju, jer kad pročitate Ramizove knjige, vi postajete trajni zadužbinar pričanja i sjećanja. Tu je ta razlika koja ovo štivo baš razlikom čini, jer ono nema svoj pretpostavljeni model, nacrt, šablon i unikatni broj. Ne, sve je prirodno i originalno, kao što je i sam Ramiz, taj alhemičar davno zaboravljenih snova koji ih na svoj način budi upravo tamo dje je i najslađe, u predjelima duše i to slikama i sjećanjima uraslim i izraslim iz dubina čovjekova bića.
Budiće i razgorijevaće ontologiju jednog svijeta, čiji smo, i onaj ko nije pripadao njemu, njegov svijet (pra) početka. Opisivaće taj svijet Ramiz i kroz merak i ašikovanje, dert i dernek, kroz muštuluk…Bili smo i bićemo na tim mjestima srca i duše kojima nas Ramiz, poput civilizacijskog vodiča, usmjerava idući dalje vatrama naših predaka ka Ognjištu i Sofri, Kućnom pragu, Zavičaju, sve na putu od Kolijevke do Amaneta, na kom se ne može bez Hljeba i Domaćina, Vodenice i Katuna, Poziva na kafu i Gostinske sobe. I jos mnogo čega zboriće eho stare dobre Berbernice i nostalgije pozutjelog Spomenara, tog, kako autor zapisuje “intimnog prtljaga tajanstva, žudnje i potrage”.
Kakav raskoš palete ideja, idiličnih boja i riječi iz Ramizove književne radionice. Precizne riječi, nalik satu svajcarcu uzima za svaki esej posebno, riječi melemne i čiste, baš kakve i trebaju duši. Ako se duša povrijedi, ona boli do nepreboli. Zato Ramiz svojim pismom liječi dušu, razgorijevajući njene proplamsaje ubrzava otkucaje srca-pa sve to onako u tišini dovodi u smiraj.
To sve, i više od rečenog, zbore njegove knjige eseja, BLISKO KRAJU i SKUPLJENO OD ZABORAVA. To su knjige takve moći da u nekoj neobičnoj kosmogoniji i vrijeme makar na tren zaustave. To su alati i zanati, mjere i otkucaji, koje vas vraćaju tamo negdje gdje nijeste bili, a opet, kao da otuda nijeste ni odlazili. Ramiz to tako riječju udesi da se vi iz toga doba-vremena ne bi ni vraćali.
Čovjek ide tamo dje mu je ljepše. Zato, biti sa Ramizovim knjigama, znači biti na teritoriji čiji svaki pedalj ima svoju autohtonu istoriju, biljege i trajnu baštinu kulture sjećanja. Reljefni socio-kulturološko-antropološki Ramizovi portreti upečatljivo o jednom vremenu iza nas zbore, i opet ga u ontologiji slike i riječi nanovo tvore.
Onaj ko se sa Ramizom upoznao i u zadovoljstvu njegove blagosti riječju se darivao, kao i onaj koji je njegove eseje i knjige čitao, sigurno se pita šta se to tamo u toj njegovoj radionici, majstora svog zanata, sprema?
Nema dileme da će očekivani nastavak njegovog esejističkog putovanja biti još jedna blistava stranica trajne kulture sjećanja skrivenih svjetova jednog prošlog vremena, u kome ćemo prepoznati jedne druge, po mnogo čemu napisanog se znati i zvati. I sve će to biti nostalgično, sjetno i bolno, radosno, zavodljivio i zadovoljno, umirujuće i tragajuće u svijetu mistike vječnog kruga zivota i kolektivnog nam, prema baštini prošlosti, duga.
Kako se toj prošlosti odužuje, pokazao je Ramiz Hadžibegović, za poštovanje, za pouku i poruku na najbolji način.
Eeeee koliko li nam nedostaju ovakvi muštuluci za pojavu prave knjige i njenoga mirisa.
Onoga što bi Bora Stanković kazao: “što miriše na suh bosiljak i što sada tako slatko pada, pada i greje, greje srce”.
Kada prošla vremena u riječi stanu, brušenu i blistavu, veliku i uspravnu riječ, onda i sadašnjost i budućnost ima budućnosti.
Zaboravismo dragi Željko Rutoviću i mrtve i žive.
U što se to pretvaramo ako ne umijemo da oslušnemo tišinu minulog a da to ne zazvuči patetično, anahrono i demode.
U vremenu kada pošto poto, što će reći samo za interes i plitku jednodnevnu upotrebu moraš biti
“avangarda”.
Pozdrav za Ramiza, za majstora alata od kojeg se prave priče čija jedina i nikada trošna kuća je duša.
Pozdrav tebi Željko Rutoviću koji vješto i dubinski skeniraš knjige i ljudsku dušu da nam još ako ima, od dobra i plemenitosti ostane.
Ponavljam ako ima, ako je ostalo.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].