Državna revizorska institucija (DRI) ocijenila je upravljanje sudskim sporovima u Ministarstvu unutrašnjih poslova kao neuspješno, a u Ministarstvu odbrane kao djelimično uspješno, navodi se u Izvještaju o reviziji uspješnosti koji je danas objavljen, a u kojem se konstatuje da je iz ova dva ministarstva prinudnim naplatama iz budžeta isplaćeno preko 15,5 miliona eura na osnovu sudskih sporova.
Revizijom su obuhvaćeni ključni elementi upravljanja: evidencija i praćenje sporova, institucionalni kapaciteti, mirno rješavanje radnih sporova, saradnja sa Zaštitnikom imovinsko-pravnih interesa države, kao i analiza uzroka i izvršenje sudskih presuda.
Prema ocjeni nadležnog Kolegijuma DRI, kojim su rukovodili senator dr Branislav Radulović i predsjedavajući Senatom Zoran Jelić, MUP pokazuje ozbiljne sistemske slabosti, uključujući nedostatak pisanih procedura, lošu evidenciju, nedovoljnu saradnju sa Zaštitnikom i hroničan manjak stručnog kadra. Presude se, u najvećem broju slučajeva, izvršavaju prinudno, uz značajne dodatne troškove za državni budžet.
Ministarstvo odbrane, iako u boljoj poziciji, suočava se sa rastom broja radnih sporova, što ukazuje na potrebu za odlučnijim sprovođenjem korektivnih mjera.
U periodu 2020–2023. pokrenuto je skoro 6.000 sudskih postupaka protiv ova dva ministarstva. Za izgubljene sporove i druge obaveze, Ministarstvo odbrane isplatilo je 3,92 miliona eura, dok je Ministarstvo unutrašnjih poslova potrošilo čak 11,65 miliona eura, najviše po osnovu radnih sporova, neplaćenih faktura i naknada štete.
Analiza je pokazala da do 40% ukupnih izdataka u radnim sporovima čine kamate, parnični troškovi i izvršenja, a brojni postupci su vođeni retroaktivno zbog zastarelih zakonskih rješenja. Poseban problem predstavlja pribjegavanje masovnim i simboličnim tužbama, često u korist advokatskih kancelarija.
DRI upozorava da je Ministarstvo unutrašnjih poslova izgubilo gotovo sve radne sporove, dok Ministarstvo odbrane povremeno ostvaruje uspjehe zahvaljujući unutrašnjim kapacitetima i saradnji sa Zaštitnikom.
DRI je izdala 10 preporuka koje se odnose na jačanje institucionalnog okvira, unapređenje evidencije, analize i planiranja budžetskih obaveza, kao i smanjenje pravnog i finansijskog rizika. Naglašava se da efikasno upravljanje sporovima predstavlja ne samo zaštitu interesa države, već i pokazatelj odgovornog odnosa prema javnim sredstvima i zaposlenima.
Zbog ozbiljnosti nalaza, izvještaj je upućen na razmatranje odboriam za bezbjednost i odbranu i za ekonomiju, finansije i budžet Skupštine Crne Gore.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].