autonomija.info
Treba zapamtiti ovu fotografiju. Ona simbolizuje kraj jedne epohe i svjedoči o vremenu kojeg više neće biti. Snimljena je u Pljevljima, 20. novembra 2022. godine, na posljednjoj proslavi Dana opštine i Dana oslobođenja grada koji se nekad dičio svojom dušom, kulturnom tradicijom, modernim duhom, antifašizmom, tolerancijom, otmenošću… Na fotografiji su u krupnom planu dva simbola: crvene zastave – simbol države Crne Gore i Pljevaljski tamburaši – simbol grada, koji su decenijama svojom pjesmom i multietničkim sastavom na najljepši način reprezentovali. Na proslavi posljednjeg Dana oslobođenja prošle godine posljednju nagradu Dvadeseti novembar dobio je upravo Gradski tamburaški orkestar.
Treba memorisati i ove fotografije stare skoro 80 godina, kao dragocjene uspomene na ratna Pljevlja i prve dane oslobođenja od fašizma, koje ovaj grad više neće zvanično slaviti. Znani i neznani junaci narodnooslobodilačke borbe poraženi su juče u Pljevljima, osam decenija nakon pobjede u Drugom svjetskom ratu. Fotografski zapisi i rijetka svjedočanstva o njihovom herojskom vremenu nestaće iz zavičajnih muzeja, iz udžbenika istorije, iz mnogih porodičnih albuma… Vremenom će unuci zaboraviti ideale za koje su im se đedovi borili i nijemo posmatrati kako se mijenja razglednica Pljevalja, imena ulica, nazivi škola, toponimi… I kako zločinci krvavih ruku, kao pop Maca i pop Šiljak, koje je Srpska crkva proglasila za svece, postaju uzori i junaci novog doba, a vladika mileševski Atanasije počasni i zaslužni građanin Pljevalja… Uz njegov blagoslov juče je obavljen završni čin pokrštavanja grada, koji nosi ožiljke iz ratnih devedesetih i još svježe rane zadobijene u zanosu izbornih pobjednika 2020. godine.
Uz pripadnike manje brojnih naroda, uključujući i „nepostojeći“ crnogorski, u Pljevljima su, voljom nove vlasti, postali nepoželjni i državni simboli Crne Gore. Crvene zastave zamijenile su srpske trobojke i crveno slovo u kalendaru. S novoproglašenim Danom opštine koji će se slaviti na dan Svete Paraskeve/Petke i u Crkvi Sv. Paraskeve, 20. oktobra pojanje srpskih popova ispratiće najsjeverniji crnogorski grad u neki drugi tuđi svijet.
Pamtićemo, sa sjetom, ovaj grad sa tromeđe po najboljim danima, po duši koju je svima otkrivao, po tome kako se ponosio i Husein-pašinom džamijom i Manastirom Sv. Trojice i spomenikom na Stražici i Milet baštom, zavičajnim piscima, slikarima, svojim sportistima, zvucima tamburice i pjesmom najmlađih Pljevljaka, koja i danas budi nadu i opominje:
Pljevljaci danas po Kotoru, mahom srbuju !
Okupljaju se i na prvi pjan Kamelije.
Akustik je posebna priča, popeli su se svima sa bukom i alabukom…….
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].