Prijetnje dijela opozicije upućene ovih dana pripadnicima suverenističkog bloka, koje se odnose na osvetu kada, kako kažu, dođu na vlast uznemiravaju javnost. Da li su građani Crne Gore bezbjedni i imaju li razloga da se plaše, Skala radio je pitao crnogorskog predsjednika.
To nije neka posebna novina, odgovorio je on. Sjetićemo se da je to bio prateći folklor političkog života u Crnoj Gori, a posebno u vrijeme predizbornih kampanja i vjerujem da ćemo upravo na tome jasnije razlučiti ko kakvu današnjicu i sjutrašnjicu nudi Crnoj Gori, kazao je Đukanović.
Politike koju predstavlja istrajava na svom putu, ne samo Evropske integracije, nego i usvajanja evropskih demokratskih standarda, tolerantnog odnosa prema različitostima a ne međusobnog istrebljenja zbog različitog mišljenja, smatra crnogorski predsjednik.
Svesn da ne misle svi tako, Đukanović je kazao da, na žalost, Crna Gora još uvijek mukotrpno izlazi iz stanja, ne samo ekonomske, nego i kulturne zaostalosti. Ekonomska zaostalost uvijek porađa i netoleranciju i pomenute stavove na koje ste vi podsjetili. Jedini odgovor na to je emsncipacija društva i spremni smo da kao vlast u CG istrajno radimo na tom planu kako bismo istrijebili tu logiku u Crnoj Gori i stvorili uslove da se možemo razlikovati svekoliko, ukjučujući i pololitički, a da ne moramo biti jedni drugima neprijatelji i da ne moramo jedni drugima prijetiti. Potrebno je vrijeme za to a u tom vremenu i dobri zakoni i efikasne državne institucije. Jer, ne možemo, dok društvo ne zrene dozvoliti da neko bude žrtva netolerancije sa druge strane, poručio je Đukanović. On je, kako je kazao, spreman da potvrdi da je država apsolutno spremna za to.
„Vidjeli ste i u svim dosadašnjim situacijama i danas, nakon toga se naravno svi ljute na nas, ljute se na državu, ali ja mislim da država ima vrlo kompleksan i odgovoran zadatak.
Ona mora da bude maksimalno posvećena zaštiti slobode i zaštiti dostojanstva svakog čovjeka u njoj.
Prema tome, nasilnicima se moramo oduprijeti. Država ima efikasne mehanizme da se odupre nasilju i da ga suzbije“, poručio je Đukanović.
On vjeruje da će se u međuvremenu i demokratska kultura u CG napredovati i da će se sve više smanjivati značaj represivnog djelovanja u države, a sve više otvarati prostor za toleranciju i bolje razumijevanje.
Glas javnosti lansirna rampa za ono što su anticrnogorki interesi, ne samo velikosrpskog nacionalizma, nego i ruskog imperijalizma
Na pitanje novinara o pisanju srpskih medija o Crnoj Gori u negativnom kontekstu, najnoviji u Glasu javnosti i o izjavi Amfilohija Radovića koji je pozvao građane da ne glasaju za one koji su krvlju obgrlili Božić 1919. godine i 1941. godine, Đukanović je odgovorio da nema nikakvih iznenađenja kada je u pitanju pisanje srpskih medija. Već od ranih 90-ih do danas, imamo takvu praksu rada određenih medija i u CG i izvan nje, i to su mediji koje uglavnom vode neki anti crnogorski interesi. Oni CG ne vide kao samostalnu, suverenu, nezavisnu državu i njenu budućnost u evropskim integracijama i pokušavaju da stvore atmosferu beznađa u Crnoj Gori, da bi došlo do promjene vlasti jer vjeruju da bi kroz promjenu vlasti mogli brže da Crnu Goru navedu na povratak unatrag. U tome je poenta, smatra crnogorski predsjednik.
„Pratim, naravno, sve što se dežava na medijskoj sceni CG i regiona i pročitao sam i tekst u Glasu javnosti i to je još jedna od konstrukcija kojom se želi podspješiti utisak beznađa i bezakonja u Crnoj Gori, kako bi se motivisali građani da na ovim izborima okrenu leđa DPS-u i meni, koji sam na čelu te partije i koji sam u ime te partije na najodgovornijim funkcijama.
Iz veoma dobro obaviještenog izvora iz Beograda, veoma bliskog vrhu vlasti, dobio informaciju da je Glas javnosti dobio zadatak da bude lansirna rampa iz Beograda za ono što su anticrnogorski interesi, ne samo velikosrpskog nacionalizma nego i Ruskog imperijalizma. Taj zadatak nije samo dobio Glas javnosti, nego i odgovoran čovjek iz bezbijednosnog sektora u Srbiji, čovjek broj dva bezbijednosno informative agencije Marko Pamezanović, koji je suštinski najeksponiraniji ruski agent u Srbiji. On je dobio taj zadatak da kontinuirano kreira i usmjerava najgore moguće neistine o Crnoj Gori, sa ciljem da te neistine budu prihvaćene i u drugim petparačkim medijima i u Srbiji i u Crnoj Gori“, riječi su Đukanovića.
Što se pak tiče izjave Amfilohija, ona je potpuno na tragu onoga što je o ljudima koji su učesnici Božićne pobune 1919. godine i 13. julskohg ustanka 41. godine govorio njegov prethodnik, mitropolit Joanikije Lipovac, koji je inače ostao zapisan kao najpoznatiji saradnik italijanskog okupatora. On je govorio o božićnim ustanicima ko o otpadnicima koji su spremni na prolivanje bratske krvi. I Božićni ustanici, a posebno 13. julski ustanici su bili ljudi koji su se odvažno i nepokolebljivo, spremni na najveće moguće žrtve, borili za slobodu, podsjetio je Đukanović.
Dakle, kvalifikovati borce protiv okupatora i domaćih izdajnika kao otapnike koji prolivaju bratsku krv, može samo onaj kome okupacija nije smetala i kome ni danas ne bi smetala okupacija Crne Gore, zaključio je Đukanović.
Bravo majstore.
Nego što nego ima da ih išćera više za navijek.
Neka idu u svoju drzavu kad im Crna Gora ne valja.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].