Milenko Pasinović: Potrebna hitna studija sanacije i valorizacije kotorskih bedema

8
prof. dr Milenko Pasinović

Prof. dr Milenko Pasinović

prof. dr Milenko Pasinović

Kotorski bedemi, dužine 4, 5 km, koji su dio materijalne kulturne baštine, traže stručnu intervenciju jer je zub minulih vremena ostavio ozbiljne tragove na pojedinim njihovim djelovima.

Oni su poseban raritet zbog svojih osobenih karakteristika  građevinskih, tehničkih i stilskih.

Građeni su i ojačavani zbog tehnologije oružja kojim se ratovalo gotovo deset vjekova.

Ljepote i starinu bedema potvrđuju stalne posjete brojnih turista a koliko su zaštićeni i kako ih na pravi način valorizovati, Skala radio pitao je dr Milenka Pasinovića turizmiologa.

On je kazao da je žičana ograda poput one iznad Gurdića samo odbrana od mogućih negativnih posljedica po prolaznike, ali ne i prava zaštita tog dijela gradskih bedema.

Pasinović smatra da država Crna Gora nema sredstava da bedeme odjednom uredi puput dubrovačkih zidina koje su dvostruko kraće.

“Kada kažem država Crna Gora, mislim na to da su bedemi državni projekat jer predstavljaju materijalnu baštinu Crne Gore i za njihovu valorizaciju možemo da konkurišemo kod međuhnarodnih fondova“, kazao je Pasinović.

On je takođe rekao da nije siguran ni da postoji Studija postojećeg stanja kotorskih bedema, njihovih djelova koji traže hitnu intervenciju uz poštovanje konzervatorskih uslova.

Takvu studiju bi trebalo imati, jer se profesor Pasinović sjeća da je Kotor prije nekoliko godina učestvovao na konkursu i bio rangiran na drugom mjestu.

Primjera radi bedemi, Dubrovniku donose oko 8 miliona eura prihoda godišnje.

Tvrđavu San Đovani je moguće osmisliti prema riječima Pasinovića kao muzejsku zbirku vezanu za kotorske bedeme,sa salom za ekskluzivne razgovore visokih državnika koji posjećuju Crnu Goru, zatim bi tu mogla biti sala za vjenčanja, ekskluzivni restoran, suvenirnica autohtonih suvenira itd.

Prema njegovim razmišljanjima i krovna površina tvrđave mogla bi se koristiti kao ljetna pozornica.

Prioritet države Crne Gore trebala bi biti izrada Studije postojećeg stanja u smislu sanacije kotorskih bedema, jer je riječ o velikom projektu i po značaju i po sredstvima, zaključio je Pasinović.

8 KOMENTARI

  1. Koliko ja sudim koči nas ovaj Zavod ili Uprava kako se stalno mijenja kao da je to neki diktat protiv razvoja Kotora

  2. Projekat i sama sanacija bedema je apsolutni prioritet.
    Na mnogim mjestima se vidi napuknuce zidova.
    Da li treba dio zida da se oburda pa zvanicnici da reaguju?
    S obzirom da sve sto se u Kotoru radi je po principu kao “Skadar
    na Bojani” znaci da se mora hitno nesto poduzeti.

  3. Sporo pamtim-ali brzo zaboravljam? Pa sam zaboravio da su negda davno potla “srećnotresa” bili bijeli bedemi(BBBeee) ki galebovi! A da vi je znati koliko se(teke) od ondarake do danas promijenilo derektora ovega JUaaa iz “Piunirskoga doma”s’pjace od Svetoga Tripuna? Broja im se nezna? Bogu vala-svi su ni na današnji dan živi,zdravi ali stari-a bedemi pocrnjeli od stidnosti-koliko se prominilo “derektora” i uz nji prosulo para našega naroda-od Soče do Bojane do Gevgelije i Orgoša? Koji su mogli onarake “pozlatiti bedeme”-pa da su bili dudački ki onizi Kineski-a ne ovizi od mlina Marasovića-okolo naokolo do Stare centrale-kod svetoga Franje-na nekadašnji parking za tovare-samo u pazarne dane: utornikom,četvrtkom i subotom(bogu vala kažu onizi što znaju što čine-a čine ono što je najlakše “malo više od ništa”-da će tamo reušiti novi peron za “električnu penjalicu”do Cetinja i nase u “Solila”-kod onije rijetkije tica-što abitavaju tamo….?
    A đe si sadatke? Evo me evo čekam na peron “penjalicu” za Cetinje-pa ću snjom do Špiljara na krsnu slavu svetoga Ilije? Gromovnika-naše kotorske zbilje okolo naokolo “crnije bedema-crne prolosti-svijetle budućonosti” ko na brijeme promijeni Boga za ove naše Pulitičare-“u nadi da će vi ovizi odmrznuti penzije-prije neko vi famelja rekupera dvije penzije-i troškve “slave”-e ste ih oslobodili od “karitada”??

  4. Dobro zborite profesore ali nemate kome jer u nas grad niko nema pameti da nesto preduzme. Nasi su bedemi crni jer “strucnjaci” nisu dali da se ociste a kamoli sto drugo da se uradi. Treba da je sramota i Zavod za zastitu spomenika i vlast u nasem gradu uopste! A kad drzava uzima tolike pare iz Kotora mogli bi i koji euro dat da se nesto sredi.

  5. Bože gospode-koliko smo imali para po “srećnotresu”-i nismo ni četvrtinu kvaliteno iskoristili-uložili u razvoj grda za naredni milenijum! Naslov ovega komentra-je bia najčešći krivac? Gledeći sa distanci -dragi moji suvremenici? Danas bi nam bedemi-izgledali ki galerije-a ne vranina sjatilišta….?

  6. Dakle, najprije izgraditi žičaru i privesti
    namjeni vrh San Đovanija.
    No, nekome je, radi političkih poena, bila
    sprešnija Kašćelanka u Rakitama.
    U cijeloj priči oko bedema i Žičare, najbitnija
    je šutnja i pokušaj zataškavanja skandaloznog
    nepotrebnog geomehaničkog bušenja
    na Gurdiću.
    Kotorskom pučanstvu se duguje odgovor u čiji su se
    džep slile petsto tisuća evrića? Ko je bio izvođač bušenja?
    Ko su bili lobisti da se radovi na brzaka izvedu?
    Ko je bio taj ko je konačno stavio potpis i odobrio
    rad, u vrijeme potpuna neizvjesnosti projekta?
    Cito, cito…!

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].