Milatović tvrdi da ima puno povjerenja u Spajića, ali nikako da mu obezbijedi podršku

0

Mandatar i dalje bez obezbjeđivanja minimalne podrške za formiranje buduće vlade, predsjednik države deklarativno podržao lidera PES-a, ali traži kvalifikovanu većinu za vladu od 49 poslanika

Milatović tvrdi da ima puno povjerenja u Spajića, ali nikako da mu obezbijedi podršku

I pored optimističkih najava Milatovića, mandatar Milojko Spajić sve je dalje od obezbjeđivanja minimalne podrške od 41 poslanika za sastav nove vlade budući da je, prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, u međuvremenu ostao bez još jednog glasa unutar sopstvenih redova. Spajiću je, kako navode izvori našeg lista, osim Jevrosime Pejović i Radinke Ćinćur, otkazivanje podrške najavio još jedan poslanik sa liste Pokreta ,,Evropa sad“

– To je stvar Crne Gore i mislim da se oko toga slažemo i oko programa koje bi ta vlada trebalo da isporuči, a to je dodatan fokus na vladavinu pravu. Trenutno za imenovanje u pravosuđu je potrebna kvalifikovana većina u parlamentu, a moje mišljenje je da bi ta kvalifikovana većina trebalo da podrži narednu vladu. Naravno, uz jasna programska opredjeljenja, a to je kontinuitet naše spoljne politike, apsolutno kredibilno članstvo Crne Gore u NATO savezu, snažnije zalaganje za ubrzanje evropskog puta i dobrosusjedski odnosi. To je nešto što najveći broj građana u Crnoj Gori očekuje od naredne vlade – rekao je Milatović novinarima nakon učešća na samitu lidera Brdo – Brioni procesa u Skoplju.

Prema saznanjima Pobjede, dva razgovora koja je prethodnih dana mandatar održao sa šefom države Jakovom Milatovićem završena su bez bilo kakvih rezultata budući da su oba lidera ostala na svojim ranijim pozicijama. Milatović je potvrdio da je razgovarao sa Spajićem i da je tražio širu vladu za, kako kaže, reformu pravosuđa za koju je potrebna većina od najmanje 49 poslanika.

– Iz procesa kreiranja crnogorske vlade, svi učesnici bi trebalo da izađu kao pobjednici. Upravo je to bio moj savjet Spajiću, da se na taj način u narednom periodu odnose prema formiranju vlade. Zadovoljstvo mi je što smo vrlo otvoreno, konstruktivno razgovarali o tome i hajde da ostanemo optimisti da će Crna Gora dobiti stabilnu evropsku vladu koja će moći konačno da donese i stabilnost i prosperitet građanima Crne Gore – naglasio je Milatović.

On je rekao da mandatar Milojko Spajić ima njegovo puno povjerenje i ohrabruje ga da uradi ono što je do njega kao najodgovornije ličnosti u procesu formiranja vlade.

– Da odgovori potrebama Crne Gore koje su velike. Vjerujem u njegovu dobru namjeru i vjerujem da će izaći iz ovog procesa kao pobjednik zbog čega ima moje puno povjerenje – poručio je Milatović.

Ipak i pored optimističkih najava Milatovića, mandatar Milojko Spajić sve je dalje od obezbjeđivanja minimalne podrške od 41 poslanika za sastav nove vlade budući da je, prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, u međuvremenu ostao bez još jednog glasa unutar sopstvenih redova.

Spajiću je, kako navode izvori našeg lista, osim Jevrosime Pejović i Radinke Ćinćur, otkazivanje podrške najavio još jedan poslanik sa liste Pokreta ,,Evropa sad“.

Spajić je, kako saznajemo, odlučan da vladu formira bez koalicije „Za budućnost Crne Gore“, dok je Milatović nastavio da insistira na široj podršci buduće izvršne vlasti koja bi uključivala koaliciju ZBCG, ali i Građanski pokret Ura, koji je Spajić iz pregovora isključio odmah nakon završetka vanrednih parlamentarnih izbora 11. juna.

Dio partija sa kojima je Spajić održao niz razgovora o budućoj izvršnoj vlasti u međuvremenu su nastavile da vrše pritisak na mandatara da pregovore vrati na početak, a u tome prednjači upravo koalicija „Za budućnost Crne Gore“.

To potvrđuje i nedavna izjava jednog od lidera te koalicije Andrije Mandića koji je ocijenio da ne postoji šansa da Spajić kabinet formira od „pobjednika izbora“, zbog čega ga je ponovo pozvao da restartuje ranije pregovore kako bi, kako je naveo, ostvarili ono što su građani od njih očekivali.

Mandić je takođe ocijenio i da će se tokom ove sedmice iskristalisati hoće li mandatar razgovore vratiti na početak ili krenuti „putem bez povratka“.

– Važno je da se pregovori vrate na početak i da se Spajić oslobodi uticaja ambasada, tajkuna i bezbjednosnih struktura Mila Đukanovića, koje je on poslao navodno u PES da pomognu Spajiću – naveo je Mandić.

I Dobričanin traži ,,restart pregovora“

U međuvremenu je reagovao i poslanik Vladimir Dobričanin iz Ujedinjene Crne Gore, partije koja je na minulim parlamentarnim izborima nastupila u koaliciji sa PES-om.

Dobričanin je Spajića, takođe, pozvao da još jednom razmisli i pregovore o novoj vladi vrati na početak jer bi to, kako je ocijenio, doprinijelo formiranju izvršne vlasti koja bi obezbijedila stabilnost i rekonstrukciju institucija.

Dobričanin je naglasio i da se stav Ujedinjene Crne Gore, kada je posrijedi formiranje vlade uz minimalnu podršku poslanika, nije i neće promijeniti.

– Smatramo da povratak demokratskim principima na kojima treba da počiva sastavljanje svake buduće vlade nema alternativu – rekao je Dobričanin.

On je naveo i kako između predstavnika UCG i PES-a postoje određeni nezvanični kontakti. Istakao je i kako se nada da će se stvari uskoro promijeniti i da ćemo jesen dočekati sa novom vladom u kojoj će biti svi kojima su građani dali povjerenje na posljednjim izborima.

Rok od 90 dana za formiranje nove izvršne vlasti ističe sredinom novembra i ukoliko Spajić do tada ne uspije da sastavi kabinet, Ustav predviđa raspuštanje Skupštine i raspisivanje novih parlamentarnih izbora.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].