Uspješno sprovedena vježba spašavanja na žičari Kozot – Lovćen
MANDIĆ: POKAZALI SMO DA MOŽEMO ODGOVORITI I OVOJ VRSTI IZAZOVA
Živimo brzo. Mnoge stvari se ne mogu predvidjeti. Jednostavno se dogode, najčešće kad se najmanje nadamo. A onda, ako nijeste u potpunosti spremni da odgovorite izazovima i brzom intervencijom spriječite da katastrofa poprimi još veće razmjere, teško da možete pomoći u spašavanju života. Posebno ako se nepredviđeni hazardi dogode na teško pristupačnim mjestima, ne isključujući ni one gdje vam je potrebna sva moguća vještina koju spasilac stiče stalnim vježbama, domaćim i međunarodnim, i učešćem u brojnim intervencijama na terenu, kazao je Maksim Mandić, komandir kotorske Službe zaštite i spašavanja, nakon uspješno izvedene vježbe spašavanja na žičari od Kotora do Lovćena, koju su izveli u sadejstvu sa pripadnicima Gorske službe spašavanja Crne Gore i zaposlenim na żičare, koji su obučeni za ovaj vid spašavanja.
-Spasioci su dobro obučeni. Vidjelo se sa koliko spretnosti uspijevaju da savladaju visinu i kako uz pomoć specijalne i kvalitetne opreme za takve prilike i slučajeve u kratkom vremenskom intervalu dospijevaju do mjesta odakle je potrebno sprovesti složenu operaciju spašavanja lica. Gondola u kojoj su putnici koje je trebalo evakuisati je na žici, prilično visoko od tla. Morate uzeti u obzir i činjenicu da na ovoj trasi duvaju često jaki vjetrovi, koji se prosto dogode i uznemire ljude. Zato i pristup gondolama traži maksimalnu uvježbanost i spremnost, znanje i odlučnost, jer se samo tako može organizovano, stručno i efikasno reagovati u slučaju moguće nesreće, objašnjava Mandić. Zato obuka mora biti permanentna obaveza naše službe za sve moguće hazarde, kojih nije mali broj, kaže komandir kotorskih spasilaca, vidno zadovoljan što je vježba protekla dobro i što je pokazala da su momci spremni i obučeni onako kako su i njihove kolege u mnogo razvijenijim centrima.
-Znamo da su žičare najpouzdaniji vid prevoza i da se vrlo rijetko dogodi neka nesreća. Ali, nikad ne možemo znati moželi se tako nešto dogoditi i na ovoj, koja funkcioniše po svim svjetskim standardima. To znaju i ljudi koji rukovode ovom žičarom. Zato smo na njihov poziv uzeli učešća u ovoj zahtjevnoj vježbi, kako bi se uvjerili da li smo spremni i sposobni da reagujemo u datom trenutku. Pokazalo se da jesmo. Uspjeli smo da sagledamo novonastalu situaciju iz svih aspekata koje zahtijeva složeni oblik spašavanja, i u datim okolnostima uspješno izvedemo operaciju spašavanja. Jer dok ne krenete da naučeno provjerite u teškim uslovima na terenu, kakvo je bilo spašavanje iz gondole na raznim mjestima duž žičanih sajli, ne možete znati da li za takvu intervenciju imate kapaciteta i opreme. Pokazali smo da znanja imamo, pa i dosta dobre opreme koja se mora obnavljati novom, usklađenom sa zahtjevima ovakvog vida spaŝavanja.
Nadam se da ćemo ubrzo i ovu opremu kompletirati. A svaki sekund je dragocjen. To naravno ne znači da za nas ima opuštanja. I ovaj posao spašavanja, koliko god bio specifičan i izazovan, podrazumijeva potrebu stalnog usavršavanja. I obezbjeđivanja najkvalitetnije opreme. Jer to prosto ide jedno s drugim. Za što uspješnije djelovanje u slučaju hazarda na ovom objektu, kao i na raznim drugim lokacijama, poput, šuma, brda i planina, mora i rijeka, kazao je Mandić.
Autor: Radio Skala, Foto: Služba zaštite i spašavanja Kotor
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].