
Nedavno je u Baru potpisan sporazum o međusobnoj saradnji između Uprave pomorske sigurnosti i kotorske Službe zaštite i spašavanja.
Sporazum je potpisan na obostranu inicijativu, a potpisali su ga direktor Uprave pomorske sigurnosti Crne Gore Safet Kočan i komandir Službe zaštite i spašavanja Maksim Mandić.
Tiče se pomoći Upravi pomorske sigurnosti iz Bara za slučaj da dođe do incidenata na moru, a posebno nezgoda koji mogu da se dese u akvatorijumu Bokokotorskog zaliva, kazao je Mandić za Skala radio.
To znači, kazao je on, da će u slučajevima potrebe za traganjem i spašavanjem u zalivu ronilačka jedinica kotorske Službe zaštite i spašavanja izaći na lice mjesta i učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi spasili lica i imovinu neželjenih posljedica.
U pitanju je ronilačka jedinica Službe, koja je izuzetno dobro obučena za poslove traganja i spašavanja u moru, tj zarone za potrebe spašavanja.
Da bi to mogli da urade, saopštio je Mandić, Uprava pomorske sigurnosti je dodijelila Kotorskoj Službi zaštite i spašavanja plovilo, gliser sa oznakom SAR 2 (čamac za traganje i spašavanje na moru) na korišćenje.
Do sada, kazao je on, Kotorsko-Risanski zaliv nije bio pokriven SAR službom.
“Ovo su pionirski koraci u tom poslu, ali izuzetno važni, jer nije potrebno govoriti što znači pravovremena i brza intervencija usljed nesreće, pogotovo ona kojoj je hitnost neophodna kako bi ljekarski tim mogao da interveniše na vrijeme i spasi ljudske živote”, naveo je on.
Nema novca kojim se to može mjeriti, kazao je on, nadajući se da će tokom godine, ukoliko zaživi projekat između Opštine Kotor i Italijanske ambasade, Služba zaštite imati svoj gliser dobrih karakteristika, sa traumatološkom opremom koji će koristiti i za hitnu medicinsku pomoć, nakon udesa na moru.
To znači da će kotorski spasioci reagovati još brže i da će biti prvi na intervenciji, a brzina često prilikom ovakvih nesreća može spasiti povrijeđenom život, ponovio je Mandić.
Na pitanje da li je je Uprava pomorske sigurnosti potpisala sličan sporazum i sa drugim Službama zaštite na moru, Mandić je kazao da mu nije poznato, ali da zna da je Porto Montenegro kupio vatrogasni brod koji će koristiti tivatski vatrogasci za intervencije prilikom incidenata u akvatoriju tivatskog zaliva.
Vatrogasni brod je projektovan i napravljen u Tivtu, a ugrađena mu je savremena oprema za gašenje požara.
Mandić je kazao da je saradnja sa Upravom pomorske sigurnosti garancija za naše sugrađane ali i sve brojnije turiste koji posjećuju Kotor da se mogu osloniti na kotorske spasioce i kada je ovaj vid intervencija u pitanju, kao uostalom i za sve ostalo.
Na pitanje da li ovaj sporazum podrazumijeva dodatnu edukaciju, Mandić je kazao da spasioci koji pripadaju ronilačkoj jedinici Službe, osim međunarodnih sertifikata koji su dobili za vršenje zarona na dubini do 40 metara, imaju i potrebne sertifikate za voditelje čamaca i vršenje spašavanja na moru, tako da je i taj segment obukama stručno obuhvaćen.
U potpunosti su spasioci ovladali specifičnostima ovog dijela spašavanja, a kotorski komandir kaže da je izuzetno važno što je do sporazuma došlo na početku turističke sezone.
Mandić je i član crnogorske ekipe koja će učestvovati na predstojećoj vježbi koja za nekoliko dana počinje na hrvatskom ostrvu Cres.
Na vježbu je iz Crne Gore pozvan Direktorat za vanredne situacije, komandir iz Tivta Zoran Barbić i Kotora Maksim Mandić da učestvuju u ulozi posmatrača, ali i da uzmu aktivno učešće.
Radi se o međunarodnoj vježbi gašenja šumskih požara “EU Modex 2019.” u kojoj će učestvovati preko 450 vatrogasaca iz desetak zemalja članica Europske unije.
Radi se o izuzetnoj vježbi koja nikada do sada nije održana u Hrvatskoj, a znamo koliko Hrvati polažu na zaštitu od požara i koliko ozbiljnih vježbi organizuju tokom godine, kazao je Mandić, uvjeren da će to biti odličan test za sezonu koja je pred nama.
O kakvoj se vježbi radi najbolje govori podatak da na Cres dolaze Austrijanci sa pedesetak vozila, Francuzi će djelovati s dronovima, Italijani s kanaderima, a Španci će se brinuti za organizaciju.
Vježba će trajati od 7. do 10. aprila.
Na pitanje zašto je dobro učešće na takvim vježbama, Mandić kaže da je to prilika da se upoznaju sa njihovim iskustvima na terenu i da ih kasnije prenesu svojim spasiocima u jedinicama.
Biće to još jedno dobro iskustvo, ali i ponovni susret sa prijateljima sa kojima se ima o čemu govoriti i sa kojima je izuzetno kvalitetna saradnja, naveo je on.
Za spasioce nema radnog vremana
Mandić je podsjetio da je, od početka godine do danas Služba imala preko 100 intervencija. Samo u martu 36.
U mjesecu koji je za nama imali smo nekoliko intervencija u saobraćajnim nesrećima u kojima je bilo smrtno stradalih, više intervencija kada su u pitanju šumski požari, i onih u zatvorenom prostoru, gašenje požara u kućama i stanovima.
Takođe je bilo intervencija, odnosno pretraživanja terena kada su u pitanju nestala lica. Bili su obuhvaćeni svi hazardi, osim onih na moru.
Sada ćemo obuhvatiti i hazarde na moru, kazao je Mandić, kategoričan u tvrdnji da će njegova Služba uraditi sve, kao i do sada, da pomogne svima u slučaju nevolje.
Sretno vam svuda i u svakoj prilici i na žalost neprilici u kojima ste često prirodom vašeg posla.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].