,,Lavovi“ iz Prištine do sedmog plasmana na EP

0

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2024.

Bilo je problema, ali je razlika u kvalitetu prevelika da bi se dogodilo iznenađenje – rukometaši Crne Gore savladali su Kosovo u gostima (26:24) i kolo prije kraja kvalifikacija obezbijedili šesti uzastopni, a ukupno sedmi plasman na evropsko prvenstvo.

,,Lavovi“ će sigurno biti makar jedna od četiri najbolje trećeplasirane selekcije iz osam grupa, a za drugu poziciju igraće u neđelju s Bosnom i Hercegovinom u Podgorici. ,,Zmajevi“ su savladali kombinovani sastav Slovenije (27:26) i ostali izjednačeni s našim državnim timom, kojem će biti dovoljan i bod jer su u Sarajevu u oktobru pobijedili 36:25.

U prištinskoj dvorani koja se nekada zvala ,,Boro i Ramiz“ ključna prednost ostvarena je u drugoj polovini prvog poluvremena, kada se naša selekcija ,,odlijepila“ i do odmora stekla pet golova prednosti (11:6).

Spektakularno je branio Nebojša Simić koji je za 30 minuta upisao čak 11 odbrana, a meč završio s 17! U drugom minutu ,,skinuo“ je šut Tahirukaja u kontri, u četvrtom odbranio zicer Ćuniju, da bi u šestom vezao dvije odbrane u nekoliko sekundi.

U tom trenutku je Crna Gora vodila 2:1, da bi sjajni Branko Vujović svojim drugim pogotkom donio dva razlike. Simić je potom odbranio šut

u napadu Kosova s igračem više, ali to nije krunisao Branko Vujović kada je imao čistu situaciju.

Desni bek Hanovera je, ipak, zadržao smirenost i ubojiti šut, pa je održavao Crnu Goru na dva razlike – pogađao je za 4:2 i 5:3.

U 12. minutu Simić je stigao do osme odbrane, ali ga saigrači nijesu ispratili – ,,lavovi“ su upali u malu krizu jer su za nešto više od minut neprecizni iz sedmerca bili Branko i Filip Vujović. Obojici je udarce odbranio Haris Beriša.

Tada je Vlado Šola počeo da mijenja postavu, a energije s klupe prijala je ,,lavovima“ – Stefan Čavor i Božidar Simić odveli su naš tim do tri razlike, Jupa je smanjio na 7:5, da bi pogocima Mirka Radovića (jedan iz sedmerca) i Kaluđerovića, te novim sjajnim intervencijama Simića, potvrđena razlika u klasi. Dedaj je iz sedmerca smanjio, a Branko Vujović efektnim golom stavio tačku na poluvrijeme – 11:6.

Drugo poluvrijeme otvoreno je novom odbranom Simića, pa golom Mirka Radovića za 12:6. Činilo se da ništa ne može da spriječi ubjedljivu pobjedu Crne Gore, ali je na krilima Tahirukaja domaćin uspio da uvede našu selekciju u krizni momenat i smanji na tri razlike (16:13).

Šola je morao da pozove tajm-aut, koji nije rezultirao dobrim napadom, a imali su ,,lavovi“ i sreće jer je Tači u zicer situaciji pogodio prečku.

Probudila se i publika u Prištini, ali je Crna Gora uskoro uspjela da prekine ,,jurnjavu“ po terenu – Aleksandar Bakić je prekinuo višeminutni post naših, a potom ,,ukrao“ loptu i pogodio prazan gol za 18:13.

Nakon tajm-auta Kosova smanjio je Jupa, ali od velikog povratka nije bilo ništa – Vuk Lazović i Čavor odveli su 11. selekciju Evrope na novih ,,plus 6“ (20:14).

Posljednja nada za domaćina probudila se sedam minuta prije kraja kada je Tači smanjio na 22:19. Odbijen je i taj napad – Luka Radović i Risto Vujačić vratili su šest razlike, a važna je bila i odbrana Simića.

Kosovo je do kraja uspjelo samo da ublaži peti poraz u kvalifikacijama.

Kosovo 24 (6)

Crna Gora 26 (11)

PRIŠTINA – Palata omladine i sporta. Gledalaca: 1.260. Sudija: K. Hanes i D. Hanes (Njemačka). Sedmerci: Kosovo 3 (2), Crna Gora 4 (2). Isključenja: Kosovo 4, Crna Gora 8 minuta.

KOSOVO: Beriša (14 odbrana i 2 sedmerca), Mehmeti, Jupa 5, Cacaj, Dedaj 2 (1), Tahirukaj 6, Muškoljaj 2, Ćuni 2, Šabani, Ramosaj 1, Gegaj, Ramadani, Muljaj, Đuka 5 (1), Tači 1, Zogaj.

CRNA GORA: N. Simić (17 odbrana i sedmerac), Matović, F. Vujović, Bakić 3, Dragašević, Čavor 2, Lazović 2, Čepić, Ćorsović, B. Vujović 7, M. Radović 4 (2), Kaluđerović 3, B. Simić 1, Božović, Vujačić 1, L. Radović 3.

Autor: Redakcija Arene