Aleksandar Čilikov
Na nedavnoj promociji monografije “Crkve i manastiri basena Skadarskog jezera”, autora Aleksandra Čilikova u Kotoru, čulo se da su pojedine crkve potpuno zarasle u šikaru i da su ih ekipe stručnjaka iz službe zaštite, uz pomoć mještana tražili i po više sati.
“Recimo čuvenu crkvu Jeksa iz XVII vijeka koja se nalazi u blizini Rijeke Crnojevića u ataru sela Ćukovića do koje sam najmanje bio 25 puta u posljednjih 30 godina, nijesam mogao da je pronađem”, kazao je Čilikov.
Na pitanje Skala radija koliko će godina trebati da potpuno zaraste sve što se pronašlo u basenu Skadarskog jezera, što govori o potpunoj nebrizi za kulturno blago, Ćilikov je odgovorio da se sve nalazi u teškom stanju.
Doista, to što se uradilo sa manastirskim komplekisma Skadarskog jezera, to je kulturni genocid sa stanovišta struke znači zaštite spomenika kulture, kazao je Ćilikov.
Primjer dvije srednjovjekovne crkve u selu Šišovići kojih nema u litaraturi, ali čak i oni koji površno poznaju srednji vijek, vide da su iz srednjeg vijeka u potpunom su stanju raspadanja.
Takvih primjera je na desetine i desetine i zahvaljujući mještanima, donekle se održavaju te crkve koje imaju svoje porte i seoska groblja.
“U jednoj televizijskoj emisiji u kojoj su učestvovali i ljudi vrlo visokog političkog položaja, sam rekao da bi za zaštitu spomenika kulture dao više, da mi oprosti, jedan privatni mesar nego što daje država. Jednostavno se ne ulaže u to veliko kulturno blago, ili se nema novca, ali ako je to u perspektivi, a trebalo bi da bude, par ekselans turističko područje, ono je bez kulturne baštine ništa, a veliko je kulturno nasljeđe”, priča Čilikov.
On navodi primjer neistraženosti područja pišući i istražujući grad Svač gdje po literaturi postoji sedam crkava i jedna ogromna od koje se ne bi zastidio ni jedan Italijan, Francuz, ni Englez.
Prva ozbiljnija arheološka istraživanja na ovom području su otkrila osam crkava od X do XII vijeka, to je Duklja, period koji najmanje poznajemo, to je naša prva država.
I što sve tamo ima, kada bi se ušlo u istraživanja, zapitao se Čilikov.
On vjeruje da će se krenuti u neka možda i sondažna istraživanja grada Obluna i Samograda koji se ne vide više obrasli u travu i šipražje.
I niko ne bi rekao da tu postoji nešto što je bilo slavna gradina ili kasnije rimsko utvrđenje tako da je situacija veoma alramantna, zaključio je Čilikov.
Moje pitanje glasi: Zašto ovakve ljude i stručnjake kao gospodina Čilikova ministarstvo NEkulture ne postavlja na čelna mjesta. Odgovora na sopstveno pitanje: jer ne krade, le laže i pri tom je stručan.
Ali bumbi….
Što se ovo radi. zakon o Kotoru čujem na mala vrata na brzinu pred poslanicima u republičkom parlamentu.Lidija i Ružica kolovođe brao im ga . Neka malo do Perasta dođu . Vi ste zalud slikali i pisali iz Radio Skale. Skandalozna je ovolika nebriga i lopovluk.nema spasa.
Sve je devastirano pa evo rabote za novu direktoricu . Gore spomenici a ministrastvo kulture se češlja.
Profesora Cilikova postujem iz vise razloga. Dopada mi se sto nije pristao da lidija propisuje nacin na koji ce da radi svoj posao i sto drzi do svojih principa.
Za razliku od mnogih korektno se ponasa prema kolegama, i nije se pridruzio ruzici i lidiji kad su se navrzli protiv arhitektice Simovic.
Za ministarstvo nemam rijeci BRUKA I ZASTIDJE
Diži glas Saša sa kolegama. jače , jače
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].