Kotorska tvrđava upisana na Listu svjetske baštine UNESCO

4
Sa zasijedanja UNESCO-a

Transnacionalna, serijska nominacija venecijanskih utvrđenja od XVI do XVII vijeka, koju su kandidovale za upis tri države: Italija, Hrvatska i Crna Gora prihvaćena je danas na 41. zasijedanju UNESCO Komiteta za svjetsku baštinu, koji se održava u Krakovu od 02-12. jula.

U okviru serijske nominacije od 15 nominovanih komponenti Venecijanskog odbrambenog sistema, upisano je šest: utvrđeni gradovi Bergamo, Peskijera del Garda i Palmanova iz Italije, odbrambeni sistem Zadra i tvrđava Sv. Nikola u Šibeniku, iz Hrvatske, te Kotorska tvrđava iz Crne Gore. Komitet, takođe, u svojoj Odluci ostavlja mogućnost da se tvrđava Forte Mare u Herceg Novom, priključi upisanom dobru nakon što se donesu odgovarajuće studije i sprovedu konzervatorske mjere.

Komitet je navedenim državama dao preporuke koje se odnose na neophodnost izrade HIA (Procjene uticaja na baštinu) za sve razvojne projekte; neophodnost informisanja Centra za svjetsku baštinu o svim projektima koji mogu uticati na izvanrednu, univerzalnu vrijednost; donošenje i implementaciju menadžment planova; izradu i implementaciju Studije razvoja turističkih kapaciteta; izradu prekogranične strategije konzervacije za ovo kulturno dobro zasnovane na specijalističkoj ekspertizi u oblasti venecijanskih utvrđenja, te monitoring svih aktivnosti kroz djelovanje Međunarodnog koordinacionog tijela. Kada je u pitanju Kotor, posebno je preporučeno da se revidiraju i izmijene granice zaštićene okoline tako da se obuhvati i dio mora, kako bi se poboljšala dalja valorizacija kulturnog dobra. Posebno je zatraženo da se nastave napori na rješavanju problema urbanističkog razvoja u Kotoru, koji  je potrebno posebno tretirati kroz HIA.

Venecijanski odbrambeni sistem upisan je na osnovu kriterijuma III i IV Operativnih smjernica UNESCO. U Izjavi o univerzalnoj vrijednosti navodi se da se Venecijanski odbrambeni sistem između XVI i XVII vijeka „Stato da Terra” – zapadni „Stato da Mar”, sastoji od 6 komponenti odbrambenih struktura koje se nalaze u Italiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori, i prostiru preko 1000 km između regiona Lombardije u Italiji i istočne obale Jadranskog mora. Zajedno, one predstavljaju odbrambeni sistem Mletačke Republike (Serenissima Repubblica di Venezia) između XVI I XVII vijeka, koji je i najznačajniji period duge istorije Mletačke republike i pokazuje transformaciju tzv. odbrane „alla moderna”, koja će kasnije biti prihvacena u Evropi. Uvođenje baruta dovelo je do značajnih promjena u vojnoj arhitekturi, što se ogleda u primjeni bastionog sistema. Organizacija i odbrana Stato da Terra, koja je štitila Republiku od drugih evropskih sila sa sjeverozapadne strane, i Stato da Mar, koja je kontrolisala morske puteve i luke od Jadranskog mora do Levanta, bile su neophodne kako bi se održalo širenje i moć Mletačke republike. Inovativne odbrambene mreže uspostavljene od strane Mletačke Republike su od izuzetnog istorijskog, arhitektonskog i tehnološkog značaja. Atributi izuzetne univerzalne vrijednosti uključuju strukture fortifikacija i odbrane Mletačke Republike tokom XVI i XVII vijeka, pejzaže, kao i jake vizuelne kvalitete šest nominacionih elemenata, i urbane i odbrambene strukture iz ranijih (Srednji vijek) i kasnijih istorijskih perioda (Napoleon i Otomansko carstvo).

Pored Herceg Novog, za koji će se uskoro pokrenuti procedura ispunjavanja zahtjeva u skladu sa ICOMOS preporukama, kako bi u narednom periodu bio priključen ovom upisu, Crna Gora je kandidovala i Ulcinj. Nalazi UNESCO eksperata ukazuju da venecijanski sloj u Ulcinju nije očuvan u mjeri da potvrđuje autentičnost i integritet, međutim, kako ovo kulturno dobro ima nesporne kulturne vrijednosti koje ukazuju na složenost kulturnih uticaja koje su ostavile trag u Ucinju, njegov status biće predmet posebne pažnje u saradnji između Opštine Ulcinj i Ministarstva kulture.

Crnu Goru su na 41. zasijedanju UNESCO Komiteta za svjetsku baštinu u Krakovu predstavljali: Dragica Ponorac, ambasadorka Crne Gore u Francuskoj pri UNESCO, Aleksandar Dajković, generalni direktor Direktorata za kulturnu baštinu,  prof. dr Ilija Lalošević, kontakt osoba za primjenu Konvencije o svjetskoj baštini i Milica Nikolić, generalna sekretarka Crnogorske nacionalne komisije za UNESCO, saopšteno je iz Ministarstva kulture Crne Gore.

4 COMMENTS

  1. ….pa ondarake zaspali-eli oni prije Nemanjića ili oni potla Nemanjića? Jerbo je Kotor-u svojoj povijesti samo jednom doživo procvat-u doba Nemanjića od 1189 do 1360 godine..i istu uživao punih 171 godinu-kada je I M A O NAJVEĆU MOGUĆU AUTONOMIJU-KAKVU NIKAD NI PRIJE NI POSLIJE NIJE IMAO DO DANA DANAŠNJEGA…CARTA CANTA!!! Plači tico sojko,pšlači i ne suši obrza-bolje ti nego ove tice ČUKO-VI izdanci tići tica KUKA-VI-ca..ŠTO NAM “KUKATE” OD VERIGA DO VERIGA I DO PLATAMUNA…BEZMALO TRI DECENIJE…

  2. Zdravi bili ispisace nas brzo sa te liste svjeske bastine jer nas je drača davno i korov obufatili i nema nam pomoći i znate li onu travi što se nikako ne more počipat. oNA SE ZOVE t r o s k o t. P a promislite i dumajte kako vam je em milo em drago !!!
    Dajbaba pozdravlja Dajđeda !!!! Zdravo bio kućo !!!

  3. Jokić i ekipa sve to završavaju i rješavaju bez brige.A onda se za sve što ne znaju i ne umiju, žale da im država ne da i da im podmeće.HAAAAAAA

  4. Dzaba vi je to kad se sve oburdalo u rijeku kako brinemo o zidinama neka nam je majka zalosna i nesretna kakvi smo pi pi, ne vrijedi ni upisivat se u to jer smo nekulturni, nemarni, lazinjavi, nepreduzimljivi, nesavjesni i neodgovorni. Zaplakala sojka tica nad KOTOROM GRADOM. Pocrvjenela od stida zarombunala se samo tako kako volimo nas Kotor. Da se dignu nasi stari utekli bi u kasete dje su ih stavili s ruka na prsa i ponovo zaspali dubokijem snom, Zapitajmo se ZASTO …

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].