Ljilja Radunović
Počela je realizacija projekta kompostiranja i selektivnog odlaganja otpada u Kotoru, Tivtu, Budvi i Herceg Novom čiji je nosilac kotorsko Javno preduzeće u okviru međunarodnog IPA programa.
Ovo je prvi pilot projekat te vrste u Crnoj Gori, a za njegovu edukaciju zadužen je partner projekta NVO Eko centar “Delfin” iz Kotora.
Realizacija projekta će trajati 18 mjeseci, uz informativno-edukativnu kampanju na temu kompostiranja i primarne selekcije.
Do sada se zelenim otpadom upravljalo na neodrživ način što znači da se deponovao na deponijama, odlagao u kontejnere, a nerijetko je završavao i u atmosferskoj kanalizaciji, podsjetila je za Skala radio Ljilja Radunović, predsjednica Eko centra “Delfin” iz Kotora.
Komunalna preduzeća recikliraće samo zeleni otpad, bez primjesa organskog otpada iz domaćinstava.
Radunovićeva je istakla podatak da je dnevna količina prikupljenog zelenog otpada samo na teritoriji Opštine Kotor 10 do 12 kubnih metara, a za sve četiri opštine oko 40 kubika.
Više je razloga za kompostiranje otpada, a najvažniji su finansijski i ekološki, kazala je Radunovićeva na prezentaciji ovog projekta u Kotoru.
Kompostiranje je najstariji način odlaganja otpada, a dobijeni proizvod biće sličan humusu, koji ne smrdi i koristiće se kao đubrivo za održavanje javnih zelenih površina, objašnjava Radunovićeva.
Kompostiranjem nastaju vrijedne organske materije koje poboljšavaju strukturu tla, pomažu zadržavanje vlage, povećavaju mikrobiološku aktivnost tla, obogaćuju ga hranjivim sastojcima i povećavaju otpornost biljaka na razne bolesti.
Imajući u vidu Direktivu o deponijama EU i zabranu odlaganja biodegradabilnog otpada na deponije, kompostiranje je dobilo na značaju kao alternativna opcija tretmana biodegradabilnog otpada.
Politika Evropske Unije ide ka tome da se do 2020. smanji broj deponija otpada, jer se pokazalo da one nijesu održivi način upravljanja otpadom.
* * *
Iz Wikipedie, slobodne enciklopedije
Kompost, poznat kao “braun đubrivo”, predstvalja organsku materiju razgrađenu aerobnim putem.
Koristi se u vrtlarstvu, hortikulturi i agrokulturi kao poboljšivač zemljišta i đubrivo.
Takođe se koristi za kontrolu erozije, poboljšivač zemljišta i potoka, konstrukciju močvara i kao prekrivač deponija.
Kompost služi kao sredstvo za rast, ili kao porozni, apsorpcioni materijal, koji zadržava vlagu i rastvorne minerale, pružajući zaštitu nutrijentima neophodnim za napredovanje većine biljaka.
Da bi se ubrzao rast biljaka, ponekad je neophodno razblažiti kompost sjedinjujući ga sa zemljom ili tresetnicom, radi redukcije saliniteta, dodaju se neutralizatori radi dostizanja pH = 7, ili suplementi kao đubrivo i gnojivo, vlažni agensi i materijali koji poboljšavaju drenažu i aerizaciju, kao što su pesak, šljunak, strugotina, vermikulit (hidrozni silikat), granule od gline, itd.
A zovu ih trinca…. Adio Mare?!
Hvala bogu,što je počela realizacija projekta kompostiranja i selektivnog odlaganja otpada(ka da će sjutra izbori?)-
Biće,biće,bar “lijepog mirisnog” cvijeta-ruža ,za koje se pouzdano znade ,da najljepše iz đubra-gnjoja rastu?!
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].