
Bojana Petković i Zorica Božović
Na tenderu za sječu oboljelih palmi u Kotoru najpovoljniji ponuđač je bilo preduzeće Ekoplant iz Podgorice. Njihova obaveza je bila da posječene palme uklone i dislociraju na propisan način i propisanu lokaciju. Palme su posječene, ali na žalost još uvijek nijesu uklonjene, što stvara veliki problem kotorskom Komunalnom preduzeću, ali i građanima Kotora.
“Međutim, oni su odsječene djelove stablala ostavljali u i pored kontejnera, što je kamionima kotorskog Komunalnog preduzeća stvorilo probleme u radu”, kazali su Skala radiju iz ovog preduzeća.
Zbog toga apel građanima da u kontejnere ne ubacuju drveće, šut, djelove bijele tehnike, sanitarije i slično, jer to prouzrokuje kvarove u presama kamiona koji odvoze smeće, kao i na Reciklažom postrojenju.

Nakon početnog oduševljenja građana zbog započete akcije uklanjanja oboljelih palmi od strane preduzeća Ekoplant, koju je finansiralo Ministarstvo poljoprivrede, zbog lošeg vremena došlo je do zastoja uklanjanja odsječenih djelova palmi.
Ovo iz razloga što je uporedo sa uklanjanjem palmi u Kotoru rađen isti posao u Tivtu i Herceg Novom, kazala je našem radiju Bojana Petković, sekretarka Sekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine opštine Kotor.
Sam postupak uklanjanja je mnogo zahtjevniji od rezanja palmi, jer sve treba utovariti u kamion i odvesti na lokaciju gdje se oboljeli djelovi odlažu pa skladištiti u iskopane rupe, zatrpati i prekriti, odnosno preliti određenim sredstvima, podsjetila je Petkovićeva.
Ovom poslu loše vrijeme ne ide na ruku. Zbog toga ona poziva građane za strpjenje, poručujući im da je odgovorni uz Ekoplanta uvjeravaju da rade sa maksimalnim kapacitetima i najbrže što mogu.
Na naše pitanje ko odlaže ovaj opasan materijal u kontejnere i pored njih, Petkoviće nam je odgovorila da to rade građani jer ne mogu da čekaju da firma obavi do kraja posao koji je dobila na tenderu.
To je potpuno nepropisan način odlaganja, posebno kada je riječ o deblima što pravi novi, veliki problem komunalcima.
Petkovićeva paleuje na građane da to više ne čine na svoju ruku,vjerujući da će sve posječene palme biti na propisan način odvezene i tretirane.
Pozvali smo odgovorne u preduzeću Ekoplant. Za razloge smo pitali Zoricu Božović, inžinjerku hortikulture, koja nam je saopštila da je, nakon sječe palmi osnovni zadatak da se one uklone sa terena. Uklanjanje je krenulo, ali je ovaj posao usporila kiša koja danima pada.
„Majstori koji šegaju palme to rade vrlo brzo, za razliku od onih koji za njima kamionima treba da uklanjaju materijal. Često je kamionima otežan prilaz otpadnom materijalu a kiša predstavlja najveći problem jer osječene palme lakše trunu i širi se neprijatan miris. Iz Ekoplanta se prvo krenulo sa uklanjanjem palmi u blizini institucija, pa onda sa privatnih posjeda“, kazala je Božovićeva.
Na naše pitanje da li neuklanjanje oboljelih palmi utiče na zdrave i da li se zbog toga moguće brže širi bolest, Božovićeva je odgovorila da gotovo više nema zdravih palmi. Zaraza ide vrlo brzo. Crveni palmin surlaš se šri munjevitom brzinom. Simptomi zaraženih stabala se odmah ne vide, ali nakon nekog vremena kreće opadanje lisne mase.
Božovićeva je kazala da će, čim vremenske prilike dozvole posao biti nastavljen i oboljele palme uklonjene na lokaciju koja je predviđena.

Podsjetićemo da crveni palmin surlaš živi u unutrašnjosti palme, gdje završava cijeli životni cikllus. Larve se hrane u mekom tkivu najmlađeg lišća i u unutrašnjosti palme praveći tunele i šupljine. Simptomi napada postaju vidljivi tek kad je palma gotovo uništena. Tipičan simtom napada je „klonulost listova“, tako da palma izgleda kao kišobran. Surlaš u najvećem broju slučajeva ne prelazi u novu palmu dok ona u kojoj živi nije potpuno uništena.
U jednom stablu palme istovremeno se mogu naći različiti stadijumi razvića (larva, lutka u kokonu, imago). Kada se utvrdi prisustvo surlaša, neophodno je hitno uklanjanje palmi i mehaničko uništavanje (paljenje ili mljevenje) pod nadzorom fitosanitarne inspekcije. Obavezno je preventivno tretiranje plami koje nemaju znakove prisustva surlaša insekticidima(diometoat, hlorpirifos, neonikotinoidi).

Palme su oboljele zato što su od strane komunalnih vlasti nabavljene u Boki zaražene palme, koje su brzo proširile svoju bolest na palme koje su godinama postojale u Boki Kotorskoj. Sada dolazi do faze uklanjanja zaraženih palmi i to na taj način da se uklanjaju samo palme koje su u nadležnosti komunalaca, jer su ih oni održavali. Za nazovi privatne palme, koje se nalaze godinama na privatnim poljanama, i koje su se zarazile zbog palmi nabavljenih preko komunalaca, da bi se uklonile, treba da se plati oko 500 eura po palmi komunalnom da bi ih uklonilo, odnosno mjesečno po 15 eura za prskanje palme koja još nije zaražena. S tim da je prognoza da bi sve – zaražene i nezaražene palme – trebalo čim prije ukloniti i zamijeniti drugim drvećem, jer je nemoguće savladati njihovu bolest. Pritom niko ne govori o odgovornosti onih nazovi stručnjaka agronoma koji su dali saglasnost da se uvezu zaražene palme. A kod uvoza valjda nije bilo moguće vidjeti bolest, iako su larve tih letilica u palmi velike skoro kao manja šaka. I sada da vidimo situaciju: uklanjaju se bolesne palme na komunalnim površinama, ostaju zaražane i nezaražene palme po privatnim zemljištima, larve se šire nesmetano a građani čekaju ni krivi ni dužni da im neko kaže što da rade sa svojim palmama i plaćaju kidanje, odvoženje ili liječenje palmi zaraženih od strane komunalnih.
Ništa se u ovom gradu ne može s anđelima zavrsit.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].