KAP se gasi nakon 50 godina – preživio je raspad Jugoslavije, ali nije ekspertsku Vladu

1
KAP

Na tada pustom Ćemovskom polju 12. februara 1969. godine, republički sekretar za privredu Vlado Stijepović sjeo je na traktor i zaorao prvu brazdu, što je bio simboličan početak izgradnje Kombinata aluminijuma Podgorica. Taj datum se obilježava kao Dan Kombinata. Od te davne ‘69. do danas, Kombinat aliminijuma Titograd, kasnije preimenovan u Kombinat aluminijuma Podgorica, uspio je da preživi raspad Jugoslavije, pad komunizma, čuvenu transformaciju i privatizaciju, sankcije, krize u ovoj industriji, Ruse, jedino nije izborio bitku sa ekspertskom Vladom Zdravka Krivokapića. Danas, više od 50 godina kasnije, čuveni KAP, već je izvjesno, počinje da gasi svoje ćelije. I posljednih 500 radnika, od preko 2500 koliko je nekada brojao, ostaće bez posla.

<<<Pejović najavio gašenje KAP-a i otkaze za 500 radnika<<<

KAP nije dobio bitku sa ekspertima u Vladi, EPCG, državi. Iako se svi kunu da žele da radi, niko od partijskih činovnika iz udobnih fotelja energetskih subjekata nije napravio ni najmanji napor da održi posljednjeg crnogorskog industrijskog giganta.

I to onog koji je najveći izvozni proizvod, čuvar BDP-a u doba korona krize, redovni platiša električne energije.

A kad je osnivan, svi su se borili za njega. U tadašnjoj velikoj Jugoslaviji, po riječima Branka Kostića, drugog direktora Kombinata, za izgradnju aluminijumske industrije, osim Crne Gore, konkurisali su još i Hrvatska (Zadar) i Bosna i Hercegovina (Mostar).

Odluku je donosilo Savezno izvršno vijeće. Prevagu da to bude Crna Gora donio je projekat izgradnje Hidroelektrane Mratinje (kasnije Piva) i ugovor sa Zajednicom elektroprivrede Srbije (ZEPS), u kojem je regulisano da ZEPS upravlja režimom rada Pive, a da Kombinatu garantuje 15 godina isporuku struje po veoma niskoj cijeni, pisao je ranije montenegrina.net.

Oko lokacije Kombinata aluminijuma nekoliko godina vođena je, između Titograda i Nikšića, žestoka politička borba, ispunjena lokalističkim nabojima, a ne ekonomskim rezonima. Spjevana je bila i pjesma: “Gradićemo Kombinat u Dajbabe, za inat”.

Za inat ili ne, tek Kombinat je dobila Podgorica. Da li je to bila dobra oduka, lako je raspravljati sa ove vremenske distance. Tada se, po pričanju starih Podgoričana, slavilo, a na mjestu izgradnje se “oplelo i kolo”. I imali su se Podgoričani zašto radovati – gotovo da nema porodice kojoj neko član nije radio za KAP ili preduzeće u reprolancu, a mnogi su stekli stanove i penzije iz ove kompanije.

Čuvena podgorička šala kaže da su sada u glavnom gradu Podgoričani u manjini. Ako u svakoj šali ima i pomalo istine, biće danas i onih koji neće žaliti za KAP-om. Oni malo stariji će ipak sa tugom ispratiti gašenje posljednjeg podgoričkog simbola jednog vremena kada smo bili i drugovi i gospoda.

M.Dušević

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].