IZBOR ANDRIJE MANDIĆA-IZAZOV ZA DEMOKRATIJU I MIR U CRNOJ GORI

0

 Piše: Božidar Proročić, književnik i publicista

Predsjednik Nove srpske demokratije i jedan od lidera kolaicije za budućnost Crne Gore Andrija Mandić izabran za predsjednika crnogorske Skupštine. Za Mandića je glasalo 49 poslanika, svi su bili za, a poslanici DPS-a, SD-a, BS-a, HGI-ja, DUA-e, GP URA su napustili skupštinsku salu uoči glasanja i bili žestoko protiv. Mandić je na čelo crnogorskog parlamenta došao glasovima koalicije ZBCG, Pokreta Evropa sad PES, SNP-a, Albanskog foruma.

Andrija Mandić, bez sumnje, igra značajnu ulogu kao četnički vojvoda s dubokim vezama u velikosrpskoj politici. Njegova dugogodišnja posvećenost ovim ciljevima ne obuhvata samo Crnu Goru, već i šire područje Zapadnog Balkana. Njegovo nedavno imenovanje za predsjednika crnogorskog parlamenta predstavlja značajan preokret u kontekstu demokratije, vladavine ljudskih prava i stabilnosti u Crnoj Gori. Ova odluka budi ozbiljnu zabrinutost kod mnogih građana i promišljenih posmatrača, kako u Crnoj Gori tako i širom Evrope. U demokratijama, parlament ima ključnu ulogu u zastupanju interesa građana i donošenju odluka koje oblikuju budućnost zemlje. Imenovanje osobe koja je bila duboko povezana sa ekstremističkim ideologijama i politikama, koje su u prošlosti dovele do ozbiljnih konflikata i kršenja ljudskih prava, stvara ozbiljne izazove za kvalitet demokratije. Takav izbor za visoku funkciju u parlamentu može dovesti do polarizacije društva, smanjenja povjerenja u institucije i možda najvažnije, ugroziti vladavinu ljudskih prava. Ono što se desilo u nedavnoj prošlosti ne smijemo zaboraviti i moramo pažljivo razmotriti kako se odluke donose kako bismo osigurali bolju budućnost za sve građane Crne Gore.

Politika i javni angažman Andrije Mandića oduvijek su bili obilježeni jasno izraženim nacional-šovinističkim stavovima. Njegove izjave, nastupi i ideje nisu nikada bili u duhu demokratije i principa koji podržavaju inkluzivno društvo i poštovanje različitosti. Njegova podrška je često dolazila iz srpskih i ruskih nacionalističkih krugova, koji, poput gladijatorskih hijena, teže da rasparčaju i podijele Crnu Goru, a istovremeno da sprovode svojevrsni obračun sa manjebrojnim narodima. Njegova i njihova politika je  doživjela poraz u Evropi i širom svijeta, đe su se vrijednosti mira, međunarodnog prava i ljudskih prava ustalile kao osnovni principi. Međutim, uprkos tim porazima na svejtskoj sceni, nacionalističke ideje koje podržavaju Mandić i njegovi istomišljenici još uvek žive u njihovim glavama, hraneći se mitomanijom i vizijama o Velikoj Srbiji. Ova opasna ideologija često je praćena sloganima o „krvi i tlu“ i dovodi do eskalacije tenzija, konflikata i štete za sve zajednice u regionu. Ključno je da se demokratske snage i građansko društvo odupru ovim opasnim trendovima i aktivno se zalagaju za vrednosti demokratije, ljudskih prava i mirnog suživota.

Jedinstvo indipendističkog bloka je ključno i od suštinskog značaja u borbi protiv političkih sluga kao što je Andrija Mandić, kako bi se osiguralo da njihove lične i političke ambicije ne ostvare na štetu demokratije i mirnog suživota u Crnoj Gori. Indipendističke stranke moraju ostati nepokolebljive u svojim naporima da se suprotstave nacionalističkoj viziji koja ne samo da podriva jedinstvo zemlje, već i izaziva potencijalne opasnosti za stabilnost i prosperitet Crne Gore ali i regiona. Jedinstvo indipendističkog bloka pruža nadu za stvaranje održivog i inkluzivnog društva u kojem se poštuju prava svih građana, bez obzira na njihovu nacionalnu, vjersku ili etničku pripadnost. Ovo jedinstvo omogućava bolju perspektivu u borbi protiv nacionalističkih težnji i promovisanje vrijednosti kao što su demokratija, vladavina prava i poštovanje različitosti. Kroz zajedničke napore i podršku građanskog društva, indipendistički blok može odigrati ključnu ulogu u zaustavljanju ekstremističkih tendencija i graditi mostove prema boljoj budućnosti za sve građane Crne Gore. En Mari Sloter u svojoj autorskoj knjizi: “The Chessboard and the Web: Strategies of Connection in a Networked World“ (Šahovska tabla i veb: strategije povezivanja u umreženom svijetu, objavljena 2017) Navodi: “Nacionalizam i šovinizam često se koriste kao oružje za mobilizaciju masa, ali to oružje može imati dugoročne posljedice za društva i međunarodne odnose.“

PROGON BOBANA BATRIĆEVIĆA ISTAKNUTOG INTELEKTUALCA

Istoričari, umetnici, predstavnici akademske zajednice, medija i civilnog društva zajednički su se usprotivili sudskom progonu istaknutog istoričara, prof. dr. Bobana Batrićevića, upućujući Apel za slobodu kritičke misli i protiv sile usmjerene prema ovom intelektualcu. Boban Batrićević je ne samo cijenjeni istoričar već i osoba koja se nesebično trudi da doprinese široj društvenoj zajednici svojim istraživanjima i razmišljanjima. Progon  njega ne samo da predstavlja ugrožavanje slobode mišljenja, već i ozbiljnu prijetnju cjelokupnoj akademskoj zajednici. Ima jedna izuzetna knjiga na engleskom jeziku: “The Closing of the American Mind“ (Zatvaranje američkog uma) autora Allana Blooma, govori o opasnostima koje proističu iz ograničavanja slobode kritičkog mišljenja u obrazovanju i društvu. Pogon intelektualaca, bez obzira na njegovo područje ekspertize, predstavlja duboku prijetnju za društvo i zajednicu u cjelini. Intelektualci igraju ključnu ulogu u oblikovanju javnog mnjenja, donošenju odluka i doprinosu društvenom napretku kroz analizu, kritičko razmišljanje i promovisanje slobode mišljenja. Progon Batrićeviča nosi sa sobom niz opasnosti koje ne samo da ugrožavaju njih same, već i šire društvo. Kroz svoje analize i istraživanja, Batrićević ukazuje na probleme u društvu. Progonom dr Bobana Batrićevića stvara se atmosferu straha i cenzure, što vodi ka samocenzuri i smanjenju kritičkog razmišljanja. Kada intelektualci osjećaju da će biti kažnjeni ili progonjeni zbog svojih stavova, društvo gubi dragocjenu različitost perspektivu i ličnu slobodu u iskazivanju stavova. Progon intelektualaca predstavlja kršenje ljudskih prava. Pravo na slobodu izražavanja i slobodu mišljenja temeljna su ljudska prava koja se moraju poštovati. Progon ovih prava čini društvo manje demokratskim i otvorenim, a više autoritarnim i represivnim.

Oba primjera u ovom tekstu jasno nam ukazuju da put savremene Crne Gore nosi brojne izazove ali i brojne opasnosti. Nezrela politika kojom se želi nametnuti srpska politika i srpski scenario pokazuju poražavajući stepen društvenih podjela i tenzija u kojima se Crna Gora trenutno nalazi. Uz to, ne smijemo zaboraviti ni ulogu militantne Srpske pravoslavne crkve (SPC) i njihovog sveštenstva, koje je često poznato po svojim ispadima i netrpeljivosti prema građanskom društvu i građanskoj Crnoj Gori. Osim političkih izazova koje Crna Gora trenutno suočava, prisustvo SPC i njenih sveštenika koji se ponekad ponašaju kao politički akteri dodatno komplikuje situaciju. Umjesto da se bave duhovnim i religioznim pitanjima, pojedini sveštenici SPC su se često miješali u politiku, podržavajući nacionalističke i ekstremističke ideje. Njihova netrpeljivost prema građanskom društvu i građanima koji se ne podudaraju sa njihovim stavovima dodatno produbljuje podjele u društvu. Da bi se Crna Gora suočila sa svojim izazovima i opasnostima, potrebno je promovisati demokratske vrijednosti, vladavinu prava i inkluzivno društvo. Građani Crne Gore trebaju aktivno podržavati politiku koja promoviše mir, toleranciju i različitost, a odgovorni politički lideri trebaju raditi na pomirenju različitih grupacija i smanjenju polarizacije u društvu.

Takođe, važno je da se državne institucije i crkvene organizacije drže svojih osnovnih funkcija i ne mIJešaju se u politiku što je ne izuzetak već često i pravilo. Samo kroz dijalog, saradnju i poštovanje različitosti može se izgraditi bolja budućnost za sve građane Crne Gore, bez obzira na njihovu nacionalnu, vjersku ili etničku pripadnost.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].