
Kotorska koaliciona vlast zaključila da je Kotor nebezbijedan grad
Kotorska koaliciona vlast zaključila da je Kotor nebezbijedan grad
Skupština opštine Kotor je usvojila glasovima vladajuće koalicije i odbornicom Hrvatske građanske inicijative zaključke SO Kotor u kojima su izrazili veliku zabrinutost za bezbjedonosnu situaciju u Kotoru.
Rasprava je trajala 4 sata, a zaključci su usvojeni sa 18 glasova za i 12 protiv.
Nakon zakašnjena od ure zbog tehničkih problema, danas je počela sa radom XIII sjednica Skupštine opštine Kotor, na čijem je dnevnom redu 25 tačaka.
Na samom početku, odbornik SNP-a Mićo Dobriša je izrazio nezadovoljstvo obimom dnevnog reda, navodeći činjenicu da je posljednja sjednica SO održana prije dva mjeseca i da je bilo prostora ranije da se sazove nova sa manjim brojem tačaka.
Izvještaj o stanju bezbijednost u Kotoru dobio je prioritet.
Odborni su se saglasili da se, umjesto na kraju zasijedinja, o ovom pitanju razgovara na početku sjednice.
Marko Radusinović, načelnik Odjeljenja bezbijednosti Kotor je upoznao odbornike o stanju bezbijednosti za proteklih 9 mjeseci.
On je kazao da je broj narušavanja javnog reda i mira u prvih 9 mjeseci 2017. godine manje u odnosu na prethodne godine. Na teritoriji opštine Kotor u 2017. godini registrovano je 114 krivičnih djela, što je, u odnosu na 156 iz prethodnog perioda manje za 42.
Radusinović je govorio o smanjenju krivičnih i prekršajnih djela po svim parapertima. Ne treba zaboraviti da je skoro dva miliona turista posjetilo Kotor ove godine i da nije bilo ozbiljnijih problema.
Potom su načelniku kotorskog OB postavljali pitanja odbornici. Mićo Dobriša iz SNP-a je pitao koliko je bilo teških provalnih krađa u 2017. a koliko u 2016. godini.
Vido Drašković(LP) je da li su se stvorili uslovi da OB Kotor preraste u Centar bezbijednosti. Dragan Šepelj (Demokrate) je kazao da je percepcija u crnogorskoj javnosti je da je Kotor nebezbijedan grad.
On je postavio pitanje nerasvijetljenih ubistava i zatražio da policija i mediji više ne koriste odrednicu škaljarski i kavački, kada su u pitanju kriminalni klanovi jer se radi o mirnim mjestima.
Tanja Crepulja, odbornica Demokrata je pitala da si vodi evidencija o nasilju nad ženama i kako je postupano po tim pitanjima.
Milorad Vukšić (SNP) je pitao načelnika da li je zadovoljan stručno-tehničkim sastavom i da li ste zadovoljan koliko država ulaže u osposobljavanju kadrova, jer se pretpostavlja da je kriminal uvijek isprde policije.
Marko Radusinović, načeknik kotorskog OB je, odgovarajući na postavljena pitanja, je podsjetio da je bilo krivičnih djela krađa i teških krađa u 2017. 40 a prošle godine 48. Rasvijetljeno je 22 od 40. Ni jedan predmet nije ostavljen niti neraspoređen. Svaki predmet ima svog nosioca.
Što se tiče pitanja da li su se stekli uslovi za prerastanje u OB u Centar bezbijednosti je pitanje za Ministarstvo policije, a što se tiče terminologije kavački i škaljarski klanovi, načelnik je kazao da policija rijetko koristi te nazive a što se medija tiče, on ne može uticati na njih.
Radusinović je podsjetio da se vodi precizna evidencija u vezi nasilja nad ženama. U opštini Kotor je u padu broj porodičnog nasilja i nasilja nad ženama. On je podsjetio da ima nasilja i nad ženama ali i nad muškarcima.
Načelnik OB je naglasio da ni jedan predmet nije stavljen sa strane.
Što se tiče saobraćaja, Radusinović je podsjetio da su pripadnici saobraćajne policije odrađivali posao koji nije njihov. Kazao je da će taj problem biti otklonjen kada se izgradi zaobilaznica oko Kotora.
Što se broja ubistava tiče na teritoriji kotorske opštine, načelnik Radusinović je kazao da nema tačne evidencije jer je izvještajni period za prvih devet mjeseci ove godine.
A na pitanje da li je Kotor bezbijedan grad, Radusinović je kazao da apsolutno jeste i da o tome svjedoče činjenice koje je iznio. Nema grada na svijetu koji nema krađa i ubistava, poručio je on.
Što se tiče određivanja dežurnih policajaca u naseljima, načelnik je kazao da vjeruje da će se to pitanje riješiti pozitivno kada se izvrši popuna po sistematizaciji.
Odgovorima načelnika OB Kotor nijesu bili u potpunosti zadovoljni odbornici vladajuće koalicije. Od toga da su saopšteni podaci iz drugog a ne dostavljenog akta, pa do konstatacije da nema podataka koliko je otkriveno nelegalnog oružja, i da nema policije donjim putem posebno gdje se svakodnevno u noćnim satima održavaju auto trke.
Odbornik Šepelj nije bio zadovoljan što se izvještaj odnosi na jednu godinu. Krvi je bilo od praseta za 29. novembar, kazao je on, ali nije bilo ljudske krvi.
Javio se i predsjednik opštine Jokić koji je istakao odličnu saradnju sa Radusinovićem, a što se tiče pomoći, kazao je on na raspolaganju smo OB i Centru bezbijednosti na ovom području.
Na kraju je Mićo Dobriša predložio zaključke SNP-a.
Uslijedila je pauza da bi nakon nje kulminirala rasprava oko zaključaka. Bilo je sijaset zapaljive retorike. Pljuštale su uvrede i klevete. Prednjačio je Šepelj, odbornik Demokrata.
Predsjednik kotorskog DPS-a Željko Aprcović je iznio da DPS neće podržati zaključke jer nije bila dobra volja da se oni donesu zajednički, već su unaprijed pripremljeni.
Reagovao je odbornik Demokrata Šepelj koji se zapitao da li je zdravorazumsko razmišljanje Aprcovića koji sugeriše da se u zaključcima podrži policija za ono što većinska skupština smatraju lošim.
On je pozvao odbornike DPS-a da uskrate podršku Željku Aprcoviću, koji je iz ličnih razloga neće da glasa za usvajanje zaključaka jer se, kako je kazao, kandiduje za visokog službenika policije.
Aprcović mu je odgovorio da je se radi o vrlo značajnoj tački dnevnog reda i da je njegova diskusija bila na fonu svih odbornika i nikakve razlike nije bilo u razmišljanju o ovom problema.
On je podsjetio da je polovina koalicionih partija bila protiv ovakvih zaključaka i da je bilo neophodno da se oni donesu zajednički.
Aprcović je poručio Šepelju da on očigledno ima aspiracija da budete inspektor moguće je da to i ostvarite
Milorad Vukšić (SNP) je kazao da DPS podržava tajnu policiju i da je to vlast koja je ojadila sve. Vukšić je pozvao opoziciju da uiađu ako neće da glasaju. Bolje bit ubijen nego zamotan. Žao mu policajaca koji su na 40 stepeni sa oskudnom tehnikom obezbjeđivali sigurnost jer država ne žali da daje za redovnu osim za tajnu policiju.
Odbornik DPS-a Željko Avramović je istakao da nije postojala želja vladajuće koalicije da se u izradi zaključaka uključi i opozicija i da Kotor nije nebezbijedan grad, a njegov kolega Dejan Adžić je pozvao odbornike da učine napor i promijene samo prvu tačku zaključaka, kako se be u svijet slala poruka da Kotor nije bezbijedan grad.
Vladajuća koalicija nije prihvatila ponuđeni prijedlog, a prolaz zaključcima omogućila je skupštinskom većinom uz podršku Hrvatske građanske inicijative.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].