Iz arhiva Skala radija: Gašenje ili opstanak crnogorskih medija (29/03/2013)

0
Sa okruglog stola

Crna Gora na prste jedne ruke može prebrojati slobodne, nezavisne medije koji štite javni interes.

Svi ostali su strani ili uslugarski, prodati da služe isključivi protiv interesa Crne Gore.

Javni servis, koji plaćaju građani naše države, podržavaju one koji se bore svim silama da je unište.

To nema na planeti.

https://radioskala.me/gasenje-ili-opstanak-crnogorskih-medija/

Gašenje ili opstanak crnogorskih medija

Radio difuzni centar (RDC) i Agencija za eletronske medije (AEM) treba da smanje cijene usluga kako bi se izbjeglo gašenje nezavisnih elektronskih medija, ocijenjeno je na okruglom stolu u Podgorici.

Okrugli sto na temu Gašenje ili opstanak crnogorskih medija organizovali su Asocijacija komercijalnih medija (AKEM) i Udruženje nezavisnih elektornskih medija (UNEM).

Predsjadnik AKEM-a Slavko Mandić, rekao je da da su mediji u Crnoj Gori dovedeni do krajnje granice izdržljivosti.

“Cijene RDC-a su previsoke. To smo zaključili iz analize računa koju nam dostavlja svakog mjeseca ali i analizom troškova koje pravi radi vlastite udobnosti i privilegija koje se finansiraju i od naših sredstava”, rekao je on.

Kada je riječ o AEM, potrebno je, prema riječima Mandića, razmotriti troškove za koje ima osnova da budu manji i da se, kako je dodao, pojača mjera kontrole prava emitovanja programa stranih emitera.

“Kao i obezbjeđenje recipročnih uslova za rad crnogorskih emitera u inostranstvu”, kazao je Mandić.

Prema njegovim riječima, potrebno je da Vlada formira nezavisnu komisiju koja bi se bavila isključivo analizom troškova RDC-a i AEM-a i visinom cijena usluga elektronskim medijima.

“Potrebno je da prestane pritisak na elektronske medje do donošenja zaključka komisije za pronalaženja rješenja i stvaranju uslova koji bi doveli do opstanka i održivosti elektronskih medija u skladu sa tržišnim načinom poslovanja”, kazao je Mandić.

On je naveo da RDC i AEM ne naplaćuju nadoknadu troškova koje stvara Javni servis.

“Ti su troškovi prebačeni na leđa komercijalih emitera, što je potpuno neprihvatljivo”, rekao je Mandić.

Kada je u pitanju podrška medijskom pluralizmu, Mandić je ocijenio da je potrebno da se sprovedu svi zakonski mehanizmi prema Zakonu o elektronskim medijima i da se, kako je naveo, konačno povede računa o stvaranju crnogorske produkcije.

“Neoophodno je da se osnuje Fond za medijski pluralizam. Predlažemo da se dio prihoda od igara na sreću, gdje, ubijeđeni smo ima koruptivnih radnji, izmjesti u AEM gdje bi posebna komisija vršila raspodjelu na osnovu konkursa”, rekao je Mandić.

On je kazao da je potrebno prihode Fonda dopuniti sredstvima od taksi koje bi se obračunavale prilikom registracije automobila.

“Ta sredstva bi se koristila isključivo za porgrame kojima bi konkurisali radijski emiteri”, rekao je Mandić.

On je pozvao sve elektronske medije da ne plaćaju zaostale dugove.

“Čak i po cijenu isključivanja iz etra dok se ne steknu normalni uslovi za funkcionisanje elektronskih medija”, saopštio je Mandić.

Direktor AEM Abaz Džafić je kazao da u toj agenciji ne prihvataju priču o rasipništvu.

“Agecija je napravila jako veliki napor kada je u pitanju smanjenje cijena. Za nacionalnu mrežu za radio, cijena je najniža u Crnoj Gori u odnosu na region i Evropu”, rekao je on.

Predstavnik UNEM-a Miodrag Strugar kazao je da interes države treba da bude medijski pluralizam.

“Visoke takse guše medije, njihov broj se smanjuje. Zajednički cilj treba da bude da se doće do održivog načina”, rekao je on.

Prema riječima Strugara, potrebno je da postoje domaći fondovi koji će pomoći da se medijski pluralizam razvije.

Direktor Radija Montena Dragan Bulajić, kazao je da nijedan radio, koji ima informativni program, ne može da opstane ukoliko takse RDC-a i AEM-a i dalje budu visoke.

“AEM ne štiti elektronske medije, a oni su posebno ugroženi od pojave kablovskih oparatera. Ako im se ne pomogne, prijeti im gašenje”, ocijenio je on.

Prema riječima Bulajića, “stranim medijima je lagodnije da rade u Crnoj Gori nego crnogorskim”.

Ana Vukčević iz Agencije za elektornske komunikacije i poštansku djelatnost kazala je da je ta agencija izašla u susret medijima kako bi ih rasteretila plaćanja naknada za frekvencije namijenjenih za radio difuznu službu.

“Prema zakonskom okviru od 2010. godine crnogorski elektronski mediji su potpuno oslobođeni plaćanja naknade za korišćenje radio difuznih frekfencija”, rekla je ona.

agencija MINA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].