ISTORIJA KAO OPREDJELJENJE- DOPRINOS NAUCI SAITA ŠABOTIĆA

0
Istoričar Sait Šabotić

 Piše: Božidar Proročić, književnik i publicista

Jedan od naznačajnih savremenih bošnjačkih i crnogorskih intelektualaca kojeg je dala njegova rodna Petnjica ali i Crna Gora je Sait Šabotić. U savremenim kulturološkim i istorijskim procesima proučavanja arhivske i savremene građe ime ovog vrsnog intelektualca je nazaobilazno u brojnim publikacijama, knjigama, udžbenicima, monografijama kao i u nastavnom procesu. Istraživačkim radom učešćem na brojnim naućnim i stručnim skupovima i simpozijuma skrenuo je pažnju veoma rano na sebe. U svojim brojnim radovima Šabotić, ima jako izraženu naučnu intuiciju, njegove knjige imaju čvrstu argumentaciju pored toga krasi ga izuzetno poznavanje istorijske naučne metodologije ali i erudicija kojom plijeni. Sait Šabotić je naučnik-istraživač koji je svojim dosadašnjom naučnom dimenzijom ali  i cjelokupnim naučnim, intelektualnim i akademskim djelom osvježio čitavu jednu savremenu epohu razvoja istoriografije u Crnoj Gori.  On je predani naučnik koji je svojim reprezentativnim radom u svakom pogledu unaprijedio i modernizovao crnogorsku i bošnjačku istoriografiju. Time se svrstao u red onih bošnjačkih istoričara i intelektuaca koji su uticali da se odnos, znanje, razumijevanje i tumačenje prošlosti u Crnoj Gori uzdigne na jedan veći i značajni nivo.

Koautor je i obimne i itekako značajne studije „Muslimansko-Bošnjačko stanovništvo Onogoškog-Nikšićkog kraja 1477-2003. godine-istorijsko-demografski procesi“ (Podgorica, 2005.) Ova značajna studija protkana dubokim istraživanjem daje poseban osvrt ka razumijevanju i tumačenju prošlosti, njenoj naučnoj i metodološkoj misli i naučnim refleksijama na tom prometejskom putu. Druga publikacija „Istorijski leksikona Crne Gore“, (knj. 1-5, Podgorica, 2006.), sagledava nekoliko ključnih tematskih i problemskih krugova koji su po prvi put sakupljeni i prezentovani u samom leksikonu. Teodor Ruzvelt je jednom zapisao: ,,Istorija se ponavlja ali svaki put sve više košta“ zahvaljujući neimarima poput Saita Šabotića bolje razumijemo istoriju i istorijske procese zapravo ovakvi istraživači doprinose da nam se istorija ne ponavlja svaki put! Šabotićev stvaralački opus svjedoči o istoričaru širokih tematskih i problemskih interesovanja, ali i naučniku sveobuhvatnih metodoloških i teorijskih pristupa.  On je naučnik koji je korak ispred svoga vremena. On je cijenjen, poštovan i uvažen u mnogobrojnim stručnim i naučnim krugovima širom Zapadnog Balkana ali i Evrope. Postoji nesumljivo čitav sklop naučne i akademske misli i djelatnosti koji je lako uočljiv i umnogome značajan. Njegovo ime znači uticaj i autoritet istoričara koji tiho i skromno korača kroz život ma koliko da su ovo crno-bijela i smutna vremena. On nikada nije podlegao uticajima drugih već u svemu ima jasno izražen stav.

Intelektualno dubok i jak dobro razumije šta znači  prisutnost i značaj medija u prezentaciji brojnih knjiga i publikacija. Nije postao ,,dvorski ili medijski istoričar“ vješto izbjegavajući sve zamke koje su ga pratile na njegovom putu. Pored toga njegov pedagoški pristup u prosvjeti zaslužuje posebno priznanje. Njegov poseban doprinos se ogleda u podršci Zavičajnom klubu-Bihor i brojnim iseljenicima sa područja Bihora, u sklopu revije ,,Bihor“ edukovao je i predstavio iseljeničkoj zajednici Bošnjaka brojne značajne teme iz istorije. Dajući  snažan institucionalni okvir,  i podršku revija ,,Bihor“ je postala jedan od najuglednjih časopisa i glasnika naših iseljenika u Luksemburgu. Zato je Sait Šabotić ne samo svojim institucionalnim već i društveno-korisnim radom pomjerao granice svojih pregnuća kao ni jedan istoričar ranije. Njegova ljubav prema, nauci, istoriji, knjigama i njegova demokratična ali harizmatična ličnost svrstava ga u sami red prvog među jednakima. Njegovo profesionalno i ljudsko djelo, jaki integritet treba da bude putokaz i smjernica mnogima kako treba u budućnosti ispisivati stranice crnogorske i bošnjačke istoriografije. U mnogobrojnim tekstovima i kolumnama skretao je pažnju na opasnost koja se zove nacional-šovinizam u kojoj se kriju sve opasnosti savremenog društva u Crnoj Gori. Pored toga Sait Šabotić daje veliki doprinos multikulturi među svim narodima u Crnoj Gori, čime njegov moral i etičnost dolazi do posebnog izražaja.

Njegov je značaj utoliko veći što nesumnjivo doprinosi izgradnji kriterijuma vrjednovanja kao preduslova stvaranja relevantne istorijske kritike u sklopu humanističkih i društvenih nauka i jako radeći na tome stalno doprinoseći predstavljanju arhivske građe, te potrebu za novim istoriografskim, etnološkim i drugim istraživanjima Crne Gore. Smatram da se danas Šabotićevi tekstovi, stručni i naučni radovi i knjige moraju čitati s obzirom na tačno vrijeme i okolnosti u kojima su napisani, jer za to postoji mnogo čvrstih razloga u našoj često sumornoj političkoj stvarnosti, makar i implicitno.  Ako pažljivo analiziramo izvorna pitanja istorije u smislu  promjena i svijeta u kome živimo i kome pripadamo napor Saita Šabotića je veći da sačuva sposobnost razumijevanja i tumačenja našeg pogleda na svijet i da tu kreativnost preda budućim generacijama mlađih istoriučara spremnih na nove izazove. Sait Šabotić je istoričar koji je svojom dinamičnom ličnošću, neiscrpnom energijom, strpljenjem i svojim vrlinama ljudske neposrednosti i plemenitosti stekao visoko poštovanje svih svojih kolega koji u njemu uvijek imaju podršku i primjer istinskog neimara jednog plemenitog ali i složenog  poziva koji se zove istorija. On je simbol dosljednosti i vjernosti etičkim principima u kojima se traži kompletan ČOVJEK-INSAN a on svim svojim bićem to i jeste.

Sait Šbotić – (Petnjica, 1966.) – istoričar, urednik časopisa „Glasnik Bihora“. Osnovnu školu završio je u Nikšiću. Srednjoškolsko obrazovanje stekao je u Nikšiću i Ivangradu (danas Berane), gdje je završio Pravno-administrativni smjer srednjeg usmjerenog obrazovanja. Nakon završene srednje škole upisao je studije Istorije-geografije na Filozofskom fakultetu u Nikšiću 1984. i iste godine upućen na odsluženje vojnog roka, koji je služio u Postojni (Slovenija). Po odsluženju vojnog roka 1985. godine započeo je sa slušanjem predavanja na odsjeku za Istoriju-geografiju. Studije je, kao jedan od najboljih studenata u svojoj klasi, završio 1991. godine. Od 1992. godine obavljao je poslove profesora Istorije-geografije u nikšićkim osnovnim i srednjim školama, baveći se paralelno istraživačkim i naučnim radom iz oblasti istorije. Godine 2010. odbranio je magistarsku tezu na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, nakon čega je upisao doktorske studije na istoj katedri. Učestvovao je na brojnim naučnim skupovima u zemlji i inostranstvu. Sarađivao je sa skoro svim časopisima i listovima u Crnoj Gori koji objavljuju radove sa tematikom istorije, ali i sa časopisima iz regiona. Koautor je tri udžbenika istorije za osnovnu školu i gimnaziju, preko 30 prikaza na razne zbirke poezije i beletristike, petnaestak prikaza na istoriografska i publicistička ostvarenja i sl. Autor je više od 50 radova iz oblasti istorije i pedagoško-didaktičke problematike, većeg boja recenzija, predgovora i pogovora. Koautor je i obimne studije „Muslimansko-Bošnjačko stanovništvo Onogoškog-Nikšićkog kraja 1477-2003. godine – istorijsko-demografski procesi“ (Podgorica, 2005.), jedan od autora tekstova monografije o pozorišnom životu Nikšića „Magija traje – Nikšićka pozorišna povijest 1884-2006.“ (Nikšić, 2006.), jedan od autora „Istorijskog leksikona Crne Gore“, (knj. 1-5, Podgorica, 2006.), koautor turističke publikacije „Crnogorsko primorje“ (Zagreb, 2007.), autor monografije „Ulcinj“, koju je objavila Izdavačka kuća „Vijesti“ u okviru  edicije „Gradovi Crne Gore“ (Podgorica, 2009.), jedan od autora monografije „Berane“ (Berane, 2012.), koautor „Studije valorizacije bošnjačkog spomeničkog naslijeđa u Bijelom Polju“ (Bijelo Polje, 2013.). Obavlja poslove Pomoćnika direktora škole u JU OŠ „Mileva Lajović-Lalatović“ u Nikšiću i poslove Saradnika u nastavi na Filozofskom fakultetu u Nikšiću na Studijskom programu za Istoriju. Počasni je član „Zavičajnog kluba Bihor“, udruženja koje djeluje u Velikom vojvodstvu Luxembourg. Sekretar je redakcije za publikovanje „Osmanskih (turskih) izvora za istoriju Crne Gore“, projekta čija je realizacija u toku.

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].