Posvećenost očuvanju materijalne i nematrijalne kulturne baštine, ali i pažljiv održivi razvoj živog grada Kotora, prioritet je lokalne uprave, države Crne Gore i UNESCO-a, kazala je boraveći danas u Kotoru Irina Bokova generalna direktorica UNESCO-a.
Na pitanje Skala radija koji je osnovni imperativ UNESCO-a kada je u pitanju Kotor i njegova zaštita kao uslov da ostane pod zaštitom ove organizacije, Bokova je kazala da je to prije svega očuvanje autentičnosti ovog prostora.
“Nikako se ne smije dozvoliti da se autentičnost naruši urbanizacijom, prekomjernom gradnjom, ali smatram da su u slučaju Kotora, kako gradonačelnica tako i svi lokani organi zaduženi za očuvanje baštine, duboko svjesni svih kriterijuma kojih se trebaju pridražavati”, kazala je visoka gošća.
Bokovu je u Pomorskom muzeju Crne Gore primila gradonačelnica Kotora Marija Ćatović gdje su razgovarali o brojnim temama od interesa za razvoj grada i očuvanju njegovih tradicionalnih vrijednosti.
Visoka gošća izrazila je veliko zadovoljstvo što je bila u prilici da se, u prvoj posjeti Kotoru uvjeri u njegove vrijednosti i što je imala priliku da vidi jedan od najljepših zaliva svijeta.
Na radnom sastanku sa gradonačelnicom pomenuli su se izazovi koji postoje, pogotovo kada se radi o gradu sa toliko dugom tradicijom, a koji je živ grad, kazala je Bokova.
Gradonačelnica Ćatović istakla je zabrinutost sa jedne strane, vezane za potrebu razvoja autentinosti i očuvanja grada za koju se zaista zalaže, a sa druge strane, budući da se radi o živom gradu moraju se obezbijediti sve one usluge i servisi koji su potrebni za život jednog grada, posebno oni koji su vezani za infrastrukturu.
“U UNESCO-u vjerujemo da je potrebno uspostaviti pravu ravnotežu između ta dva zadatka, modernih usluga i servisa i očuvanja autentičnosti. To je izazov sa kojim se suočavaju i brojne druge lokacije koje su zaštićena dobra svjetske baštine. UNESCO ne želi stati na put razvoju. Naprotiv, želi da omogući razvoj ali uz istovremenu zaštitu autentičnosti”.
Bokova je podsjetila na posjetu misije ICOMOS-a koja je posjetila Kotor i kazala da će oni uskoro dati svoje preporuke kako da se na najbolji način pruži podrška naporima lokalne samouprave, za iznalaženje rješenja za neka od gorućih pitanja poput zaobilanice oko Kotora za koju je Skala radio pitao.
“Kotor je na neki način žrtva sopstvenog uspjeha, kao što su to mnoga mjesta sa liste UNESCO-a, jer privlači brojne posjetioce koji žele da ga obiđu i upravo toliki priliv turista predstavlja ono što je jedan od najvećih izazova. Zato UNESCO uporno naglašava da je razvoj održivog turizma jedini pravi put. Još jedna stvar koju UNESCO naglašava, a vidimo da se u Kotoru zaista odvija u tom pravcu je da se baština ne štiti na nekom centralnom nivou, već je to u rukama lokalnih uprava. U tom smislu zaista pozdravljamo to što vidimo da se na lokalnom nivou upravo tako radi, uz veliki stepen posvećenosti i angažovanja. Vidimo da su uključene, ne samo lokalne vlasti već i civilno društvo i građani i to je ono što je najvažnije”, kazala je Bokova.
Ona uvjerava gradonačelnicu Ćatović da čitav UNESCO i Centar za svjetsku baštinu su spremni da podržavaju i vladu i lokalne vlasti koji idu u pravcu zaštite svjetske baštine ovdje u ovom predivnom gradu Kotoru.
Gradonačelnica Ćatović potvrdila je novinarima da je Kotor dobio podršku od UNESCO-a za sve ono što je potrebno građanima i turistima u kada je infrastruktura u pitanju.
“Mi uskoro očekujemo izvještaj ICOMOS-a i nadamo se da ćemo brzo uspjeti da riješimo ono što nam je potrebno, u skladu sa zaštitom”, kazala je Ćatovićeva.
“Kada su u pitanju spekulacije oko eventualnog brisanja Kotora sa UNESCO-ve liste Bokova je odgovorila da misli da tako nešto ne postoji kao neposredna opasnost u ovom trenutku. Postoji zabrinutost i budno se posmatra od strane Centra za svjetsku baštinu i UNESCO-vih eksperata što se i kako radi u Kotoru i iznalaze se rješenja u cilju očuvanja univerzalna i izvanredna vrijednost, ne samo u Kotoru nego i svih drugim lokalitetima svjetske baštine, a neposredna opasnost od brisanja sa liste ne postoji”, zaključila je ona.
U čast Irine Bokove Bokeljska mornarica 809. je odigrala tradicionalno kolo na Pjaci od kina, uz pratnju Gradske muzike sa kompletnim ceremonijalom.
U ime ove najstarije organizacije mornanara na svijetu, vice admiral Ilija Radović Bokovoj je uručio povelju počasne članice Bokeljske mornarice, prvoj ženi kojoj je do sada dodjeljeno ovo visoko priznanje.
Bokova je izrazila impresije vezane za tradicijuBokeljske mornarica i zahvalila što je od danas njena počasna članica.
Dragi moji šjori! Upravo je konflikt i održivost dva pojma “zaštita i razvoj” nepoznanica za bivše i sadašnje u Ministarstvu kulture i Reginalnom zavodu, sada Upravi i Centru.. Da nije tako, oni bi znali da je veća opasnost za Kotor pod UNESCO-om, sadašnja saobraćajnica uz rivu, nego buduća zaobilaznica. Takođe bi znali, da bi izmještanjem saobraćaja kroz srce “kulturne i prirodne rijetkosti” turistički promet i broj gostiju (naročito sa kruzera) bio mnogostruk. Ali, avaj ( što bi rekao Kilibarda) neznanje onih koji “kroje sudbinu u kulturi” je neograničeno. Oni ne znaju ( a ja nijesam siguran zna li to i Bokova) da “područje Kotora, koje predstavlja svjetsku baštinu, obuhvata istrorijske gradove Kotor, Perast i Risan, kao i naselja Dobrotu, Ljutu, Orahovac, Dražin vrt, Strp, Lipce, Morinj, Kostanjicu, Stoliv, Prčanj, Muo i Škaljare. Granica zaštićenog područja obuhvata pomenute gradove i naselja sa njihovim zaleđem, sve do vrhova okolnih brda i akvatorijumom.
Dakle, zaštićen je cijeli prostor unutar ovih granica sa svim vrijednostima koje ga tvore. Zaštićen je totalitet prostora što znači da nema ni djelova prostora ni vrsta zahvata koji bi se mogli izuzeti iz konteksta zaštite svjetske baštine”.
Još jednom ponavljam – neznanje je neograničeno. A, zamislite koliki je stepen neznanja kod onih koji su “batalili knjigu i čitanje” od trenutka dobijanja “diploma sa dva svjedoka”.
Kotor se uvijek posjećivao i samo će iz godine u godinu biti više posjetilaca,turista stanovnika ove opštine. Zato moramo imati zaobilaznicu, lift.. širiti se mimo Kotora. Kad imate novaca uvijek možete izgraditi Kotor i slično njemu i bolje. Trebaju nam investitori da grade i izgrađuju ovaj kamenjar od kojeg nema koristi.
Sve razvijene zemlje urbanizuju svoje prostore i razvijaju se nama nesto popuju i sole nam pamet. Dok oni po zapadu investitorima koje privuku jos daju i državljanstvo nama će trebati vječnost da to ukapiramo. Mi trebamo da ćeramo investitore da bi ih oni na zapadu obe ručke dočekivali. KAD ĆEMO DA UKAPIRAMO DA JE VRIJEME NOVAC! A o ekonomskom državljanstvu za strance koji kupuju i investiraju u CG trebalo bi da dovedemo nekog iz Austrije, Švajcarske, Monaka i tako redom da nam uzme pare i nauče nas da i to trebamo da radimo kao turistička država. GLUPANI OSTANIMO DO KRAJA…
“Irina Bokova: UNESCO neće stati na put razvoja Kotora” Evo dako ovi naši stručnjaci iz Zavoda ukapiraju da moramo da se razvijamo i urbanizujeme jer to je i potreba savremenog življenja.
Irina Bukova živjela je u Monaku pa zna kako tamo obala izgleda. Irina je inače iz Bugarske pa joj tamo ne smeta kad se urbanizuje i gradi na sve strane jer to je novac, investicije, turizam i td… Nemojte iz UNESCO da nam zasjerate jer mi želimo da se razvijamo kao civilizovan svijet ipak je ovo XXI vijek.
Što više kruzera turista i svega. Moderan terminal to je pravo to su nam vrata za Stari grad. Mi živimo u Kotoru i nama to odgovara kome smeta neka traži put da živi đe mu odgovara. Istina treba nam zaobilaznica lift i još svašta nešto. Nisam protiv urbanizacije i nikad neću biti kao građanin Kotora, jer nisam protiv Kotora.
S koje strane je gdja Bokova stigla u Kotor?Ili bolje….u koje doba dana?Mora da su je nasi dragi gradski oci sproveli po noci.Cisto sumnjam da je vidjela sve uzance uneskovog Kotora…..Rivieru,Autoremont,Fjord,Livnicu,Autoboku,Urc.
Da je to vidjela ne bi se moralo igrati Bokesko na pjacu od kina niti se cinjeti farse sto se cine i pisu kako se svi oduseve Kotorom.
S cim se hvali ova vlast?S gradom starim 2.000 godina koji su ni krivi ni duzni dobili na upravljanje.Sto su to oni ucinjeli za ovaj grad?Prilijepili dvije plocice na vrata grada i dvije lampe stavili u Dobrotu?!
Grad u kome živi g.đa Bokova je potpuno izgrađen i urbanizovan a takođe je pod zaštitom UNESCO-a. Pa šta nama onda ođe drže predavanja nećemo valjda da živimo u XV vijek. Mi moramo da se razvijamo naravno i da gradimo u ambijentalno modernom stilu jer jedino tako ćemo privući pažnju investitora, turista i td. Treba nam i zaobilaznica, lift i još puno toga. Kotor posebno mjesta po zalivu trebaju da se izgrađuju i urbanizuju sa komplet modernom infrastrukturom.
…da se blagota pridigne …i on bi bia djelozan na ovega spiljarskoga stiglica?
Mi želimo da se Kotor gradi i razvija. To važi za čitavu opštinu!
znali se za ove, sto igraju kolo..sarmantno popunjeni godinama i pijezom,ko plca porez na dodatnu vrijednost(honorare)? Pitan,jerbo znam da se mora obnavljati i podmladjivati,ova nasa drevna bokeljska mornarica…ako misli opstati? Gledeci u slike,crno joj se pise…?!
Nema Mićunovića, Ljesarke, Ivanovićke i eksperta Kresteva da joj prezentiraju svoj “patent” umjesto zaobilaznice – odvijanje saobraćaja morskim putem, kao i Menadžment plan Kotora, koji su radili dva puta uz debele pineze i Studiju zaštite.
E baš šteta. A Zaga se falio kako je sa njom veliki prijatelj.
“Već možemo da kažemo da sedmicama mjerimo kada će mašine biti na terenu i početi gradnja…”
Gospe mi, za tebe je, kao za svakog autoprevoznika, svaki čas, a ne sedmica pinezi. Zato se zbog tebe i treba požuriti sa zaobilaznicom.
Alternativa je ovo “morskim putem”. U tom slučaju traži od Mićunovića, Ljesarke, Ivanovićke i eksperta Kresteva, da ti kupe amfibiju ili trajekt.
Interesantno, g-đa Bokova je bila u Pomorskom muzeju. I umjesto da pogleda stalnu muzejsku postavku, ili neku drugu izložbu vezanu za istorijat razvoja pomorstva u Crnoj Gori, ona je tamo vidjela izložbu Voja Stanića. Ne omalovažavajući značaj jednog od najvećih crnogorskih slikara, iako se radi o selekciji Gaja Vojvodića, a ne nekog kompetentnog stručnjaka zar ovo nije bruka. Da je otišla u Muzej grada Petrasta i tamo bi usred sezone vidjela izložbu Dada Đurića (isti, gore pomenuti trgovac, tj selektor). Ovo je NEKO pobrkao žabe i babe tj. muzeje i galerije. Podsjećanja radi zna se što znači pojam muzejska djelatnost u skladu sa zakonom. I svakako treba podsjetiti da je sreći g-đe Bokove doprinjelo Ministarstvo kulture koje je pomoglo (čitaj – dalo pare), da se muzejski eksponati izmjeste (čitaj – skinu sa zidova), usred turističke sezone i da se na zidovima postave slike savremenih crnogorskih slikara. Ko je pobrkao žabe i babe, struka ili država ili niko ništa ne zna?
I nakon duze vremena jedan smislen i sjajan komentar. imamo galeriju za izlozbu slika, koliko je opstina usula para tamo, a pravi se izlozba u muzeju?
BRAVO ZA GOSPODJU GONZALES.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].