Piše: Nada Kovačević
U svijetu gdje su ljudske priče često obavijene slojem profesionalnog uspjeha i materijalnog bogatstva, Rade Marić nas podsjeća na snagu ljudske dobrote i samopregora. Iza impozantnog uspjeha njegove firme koja se bavi luksuznim prevozom, krije se srce koje ne zaboravlja svoje korijene i svoje ljude. Rade je simbol nade i nesebičnosti, čovjek koji je iz svoje uspješne karijere stvorio most za sve Crnogorce koji dolaze u London u potrazi za novim prilikama i boljim životom.
Svaki Crnogorac koji stigne u ovu daleku metropolu zna da će kod Rada Marića pronaći više od profesionalnog servisa – pronaći će ruku pomoći i srce koje brine. Njegov humanitarni rad nije samo profesionalni angažman; to je iskrena posvećenost stvaranju boljeg života za one koji se nalaze daleko od domovine. Pomaže svakom Crnogorcu, pružajući im ne samo logističku podršku već i emocionalnu sigurnost, jer zna koliko je važno osjećati se kao kod kuće i u tuđem svijetu.
Njegova predanost humanitarnom radu nije samo refleksija njegove uspješne karijere, već i odraz dubokog osjećaja odgovornosti i ljubavi prema svojoj domovini. U svijetu koji se često fokusira na individualne uspjehe, Rade Marić nas podsjeća da istinski uspjeh dolazi kada svoje postignuće koristimo za pomaganje drugima, posebno onima koji su u potrebi. Danas ćemo otkriti priču o čovjeku čija nesebična podrška donosi svijetlo i nadu, i koja je inspiracija za sve nas koji vjerujemo u moć zajedništva i dobrote.
Sa dolaskom u London 1972. godine, Rade je započeo svoj put u sektoru obezbjeđenja pri Ambasadi SFRJ, ali je uskoro shvatio da je njegova prava strast u pružanju vrhunskih usluga prevoza. Bez obzira na sve prepreke i odricanja, uključujući izostanke sa sportskih aktivnosti i godišnjih odmora zbog posla, uspio je izgraditi renomiranu firmu, R.I.M.&A.C.D., koja danas ponosno pruža usluge elitnoj svjetskoj klijenteli.
Iza njegovih poslovnih uspjeha stoje brojne priče, ali i trenuci razočaranja, poput iskustava s ljudima kojima je pružao priliku, a koji su zloupotrijebili njegovo povjerenje. Ipak, Rade ostaje posvećen svojoj misiji, podržavajući veliki broj humanitarnih organizacija u Londonu i pružajući pomoć djeci kojoj je potrebna.
U intervjuu za #cgdijaspora, Rade Marić dijeli svoje uspomene, od izazova koje je prošao do dragocjenih trenutaka provedenih s porodicom i prijateljima. Ujedno, otkriva kako uspijeva uskladiti svoju strast prema poslu s obavezama prema svojoj domovini i porodici, te zašto je povratak u Crnu Goru za njega uvijek poseban trenutak.
#CGDIJASPORA: Kako je izgledao vaš put od Crne Gore do posla luksuznog prevoza i obezbjeđenja u Londonu?
#Rade Marić: Sa Ambasadom SFRJ došao sam u London 1972. Počeo sam da radim u sektoru obezbjeđenja. Na tom poslu ostao sam samo par godina jer sam poželio više slobode. Uoči Titove posjete Londonu, tih sedamdesetih, 27 specijalaca dvije nedelje ranije došlo, kako bi sve one koji su bili sumnjivi po predsjednikovu bezbjednost, držali na oku. Prisjećam se i susreta u restoranu, u prostorijama Ambasade predstavnika velikih jugoslovenskih firmi u Londonu: Rudi Čajevca, Genexa, Inexa, Jugotursa, Privredne komore… Tu su pravljeni poslovni dogovori, ali bila i lijepa druženjenja.
Radnicima Ambasade nije bilo dozvoljeno zabavljanje sa strankinjama. Sve se kontrolisalo. Tada kao dvadesetogodišnjaku mi je trebalo ipak više slobode.
Započeo sam svoju karijeru u ugostiteljstvu radeći u renomiranim londonskim hotelima. Čekao sam da prođu neophodne četiri i po godine, kako bi dobio dozvolu boravka. Par godina, nakon te dozvole, započeo sam posao luksuznog prevoza i obezbjeđenja. Ostalo je istorija
#CGDIJASPORA: Koja odricanja ste imali prilikom postizanja poslovnog uspjeha?
#Rade Marić: Moja firma, R.I.M.&A.C.D., već godinama pruža vrhunske usluge prevoza elitnoj svjetskoj klijenteli. Mnogim ljudima sa naših prostora koji su dolazili u London, pružio sam srdačan doček i pomogao im da se snađu u novoj sredini. Uvijek sam spreman da pomognem koliko mogu, ali sam naučio da prihvatim svoje granice. Ostvario sam u životu daleko više nego što sam ikada očekivao, ali iza svakog uspjeha stajalo je mnogo odricanja. Bilo je teških dana, a zbog posla sam često bio odsutan, propuštajući dragocjeno vrijeme sa porodicom, čak i tokom sportskih aktivnosti i godišnjih odmora.
#CGDIJASPORA: Kako su vam poznanstva s uticajnim ljudima i iskustva iz ambasade pomogla da razvijete uspješan posao luksuznog prevoza i obezbjeđenja?
#Rade Marić: Poznanstva s uticajnim ljudima koje sam stekao tokom rada u ambasadi značajno su mi olakšala početke. Među njima su bili i predstavnici ambasada Saudijske Arabije, Bahreina, Kuvajta, a takođe sam imao priliku da radim i s libijskom ambasadom. Od kraja sedamdesetih postao sam lični prevoznik i obezbjeđenje kraljevske porodice Bahreina. Uvijek sam se trudio da govorim malo, a radim mnogo, i na taj način sam izgradio veliko povjerenje među klijentima.
Kraljevska porodica Bahreina brojala je pet sestara i tri brata, a ja sam organizovao prevoz i obezbjeđenje za sve njih kad bi dolazili u London. Zaposlio sam bivše marince, policajce i vojnike, jer je posla bilo mnogo, a tarifa koju smo naplaćivali prilikom dolaska šeika bila je unaprijed određena. Obično su dolazili u junu, sa cijelom porodicom. Iako je ponekad bilo izazovno obezbijediti dovoljno vozila, kad imate stabilan posao, lakše je nositi se s tim izazovima. Radilo se naporno, ali su i zarade bile značajne.
Povjerenje koje sam stekao kod bahreinskih klijenata potvrđeno je brojnim pozivnicama za privatne proslave, koje već godinama stižu na adresu moje porodice i mene.
Prvi Mercedes 200 D kupio sam 1976. godine, polovan i na kredit. Sjećam se da sam jednom prilikom vozio princezu dok mi se auspuh ljuljao, pa sam ga morao vezati konopom. Posao se vremenom širio, i danas moj vozni park broji 30 automobila. Nekoliko su BMW vozila, dok su ostali Mercedesi S i C klase sa šestoro vrata. Oduvijek sam vjerovao da, ako želiš da se voziš prvom klasom, trebaš kupiti kartu za nju. Za mene je Mercedes uvijek predstavljao tu prvu klasu — kvalitet i luksuz koji moji klijenti očekuju, vozila izvanrednog stila i dizajna.
#CGDIJASPORA: Kako ste uspjeli izgraditi dugoročne odnose sa zaposlenima i klijentima, te koje su vam uspomene najdragocjenije iz tih susreta sa slavnim osobama?
#Rade Marić: Imam 15 stalno zaposlenih vozača, od kojih su neki sa mnom već više od dvije decenije. Po potrebi angažujem dodatne vozače. Među mojim klijentima su i prestižne kompanije kao što je WPP, najveća medijska korporacija na svijetu, s kojom sam uspostavio saradnju još u ranim godinama mog poslovanja, zatim japanska banka Novator i globalno poznate firme poput Meldexa, Itochua i Riveta.
Sjedište moje firme, R.I.M & A.C.D., nalazi se u petospratnici u Čelsiju, koja je u mom vlasništvu. Na zidovima su fotografije slavnih osoba koje smo imali čast da vozimo — bahreinska princeza, bivši suprug princeze od Monaka, Muhamed Ali, članovi posade Apolo… S Omarom Šarifom sam se čak i sprijateljio. Jednom sam iznenadio svoju suprugu tako što sam doveo slavnog glumca na kafu u naš dom. Bila je presrećna; film “Doktor Živago” gledala je 20 puta.
#CGDIJASPORA: Kako održavate balans između profesionalnog angažmana i lične odgovornosti prema klijentima, s obzirom na to da ste uvijek dostupni, čak i nakon radnog vremena?
#Rade Marić: U mojim limuzinama vozile su mnogi crnogorski i srbijanski političari i ambasadori. Iako nikada nisam bio član nijedne političke partije, uvijek mi je bilo drago što mogu biti na usluzi našim ljudima.
Nakon što se kancelarije moje firme zatvore u 18 sati, moj telefon ostaje dostupan. Smatram ličnom odgovornošću da klijentima obezbijedim vrhunsku uslugu i da se lično pobrinem za svaki njihov zahtjev.
#CGDIJASPORA: Kako ste uspjeli da uskladite svoje profesionalne obaveze s porodičnim životom i pružiti podršku svojoj djeci u njihovom obrazovanju i karijeri?
#Rade Marić: Radio sam s velikom strašću i zadovoljstvom, uz neprocjenjivu podršku moje supruge Ljubice. Otac sam dvojici sinova, Nikoli i Saši, te kćerkama Tanje i Nataše. Sva moja djeca su školovana u prestižnim privatnim institucijama.
Moj stariji sin Nikola sada živi i radi u Švedskoj, dok je mlađi sin Saša diplomirao na prestižnom koledžu St. Martin’s School of Art & Design. Saša se bavi fotografijom i imao je izložbu u Nacionalnoj galeriji portreta u Londonu, a trenutno živi i uspješno radi u Njujorku. Moja kći Tanja je farmaceut i doktor ginekologije, član Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, dok je Nataša uspješna advokatica.
Zbog poslovnih obaveza nemam mnogo vremena za društvena okupljanja, ali uživam u svakom trenutku provedenom s djecom i sedmoro unučadi, koji su moje najdraže društvo.
#CGDIJASPORA: Kako uspijevate uskladiti svoju posvećenost humanitarnom radu i podršci Crnogorcima u Londonu s obavezama prema svojoj domovini i porodici?
#Rade Marić: Uvijek sam spreman da pomognem onima iz Crne Gore koji dolaze u potragu za boljim životom. ,,Nikada ne smijemo zaboraviti da smo prije svega građani svoje domovine, bez obzira gdje se nalazili. To je moja dužnost i moralna obaveza prema onima koji se nađu u stranom svijetu,“ naglašavam.
Takođe, s otvorenim srcem podržavam rad više humanitarnih organizacija u Londonu. Iz brojnih izvora, uključujući Povelju Crvenog krsta SRJ i zahvalnice diplomatskih krugova, primio sam priznanje za svoj rad. Poznato je da moja porodica uvijek pruža pomoć djeci kojoj je potrebno liječenje ili skupe operacije. „Kada su djeca u pitanju, nikada ne dvoumem. Učiniću sve što je u mojoj moći da pomognem,“ ističem.
Međutim, uprkos svojoj posvećenosti, doživio sam razočaranje. Naime, jedan Crnogorac (koji će se prepoznati, ne želim navoditi ime) kojeg sam školovao i zaposlio u svojoj firmi zloupotrijebio je moje povjerenje i počeo loše postupati prema ženi koja je radila kod mene.
Povremeno posjećujem Crnogorsko-britansko udruženje Montenegro UK Society, gdje zajedno sa sunarodnicima obilježavam važne datume iz crnogorske istorije.
#CGDIJASPORA: Gdje najviše volite da budete kada dođete u Crnu Goru?
#Rade Marić: U Lastvi Grbaljskoj, kod Jaza, izgradio sam kuću u kojoj sa suprugom, djecom i unucima rado provodim odmore, uživajući u plivanju, biciklizmu i prirodnim ljepotama Crne Gore.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].