Piše: Nada Kovačević
U svijetu međunarodnih odnosa, gdje se strasti i profesionalni ciljevi često razdvajaju, rijetki su oni koji uspiju da pronađu savršen balans između ljubavi prema svojoj profesiji i svakodnevnih obaveza. Jedna od njih je Nersada Mandija, žena koja već više od godinu dana radi na implementaciji IPA programa prekogranične saradnje između Crne Gore i Albanije. Za nju, ovaj posao nije samo profesionalni izazov, već ostvarenje sna – spajanje dvije zemlje koje nosi u srcu na njihovom putu ka Evropskoj uniji.
Nersadina priča je inspirativna. Rođena u Skadru, gdje je njena porodica, kao dio crnogorske zajednice, pronašla svoj dom, ona nosi duboko ukorijenjeno crnogorsko nasljeđe koje joj je uvijek bilo izvor snage i ponosa. Njeni preci su dio velike zajednice Podgoričana koji su krajem 19. vijeka doselili u Skadar i od tada žive u harmoniji sa drugim zajednicama, istovremeno zadržavajući svoj identitet i doprinos društvu.
Nakon završetka master studija za međunarodne odnose, njena karijera je dugo bila usmjerena ka socijalnim službama, gdje nije mogla u potpunosti da iskoristi svoj akademski potencijal. No, dolaskom na ovaj projekat, njeno znanje i strast konačno su se spojili, omogućavajući joj da radi ono što voli i za šta je dugo bila spremna.
Pored profesionalnog uspjeha, Nersada je posvećena majka i ljubitelj prirode. Svakodnevno balansira između svojih profesionalnih obaveza i uloge majke tinejdžera, trudeći se da svaki trenutak sa njim bude kvalitetan i ispunjen ljubavlju. Njeno slobodno vrijeme je posvećeno dugim šetnjama uz Skadarsko jezero i vježbanju joge, dok se u proljeće cijela porodica bavi pčelarstvom – starom porodičnom tradicijom koja ih sve okuplja i povezuje.
Nersadina posvećenost radu, porodici i zajednici je neosporna, a njena priča je priča o ljubavi, predanosti i neprestanom trudu da doprinese društvu i zajednici kojoj pripada. Kroz intervju za #CGDIJASPORA imamo priliku da zavirimo u njen svet i saznamo kako njeno akademsko znanje, crnogorsko poreklo i ljubav prema poslu doprinose unapređenju odnosa između Crne Gore i Albanije.
#CGDIJASPORA: Kako vaše akademsko znanje iz oblasti međunarodnih odnosa doprinosi vašem radu u implementaciji IPA programa za prekograničnu saradnju između Crne Gore i Albanije?
#Nersada Mandija: Više od godinu dana radim u Sekretarijatu koji pruža tehničku pomoć za implementaciju IPA programa prekogranične saradnje između Crne Gore i Albanije. Ovo je instrument EU za zemlje kandidate, koji se fokusira na podsticanje saradnje i dobrih međususedskih odnosa među zemljama kandidatima. Ovo izgleda kao posao iz snova koji se ostvario – spajanje odnosa između moje dve zemlje srca, ka njihovom putu ka Evropskoj uniji.
Završila sam Master studije za međunarodne odnose, ali sam veoma dugo radila u socijalnim službama i nijesam koristila u potpunosti moj akademski portfolio, sve dok nijesam počela da radim na ovom programu. Čovek je tako srećan kada se strasti spoje sa svakodnevnim radom i obavezama. Plaćeni ste za ono što volite . Zbližavati naše dvije zemlje, kroz podršku strukturama država da uspješno sprovedu ovaj program, kao i korisnicima projekta da sprovode uspješne akcije u oblasti turizma, zaštite životne sredine i socijalno inkluzivnog zapošljavanja u prekograničnom području, zadovoljava moju želju da doprinesem za ove zemlje sa kojima je moj život neraskidivo vezan.
Moje druge strasti su moja porodica i priroda. Ja sam majka 13-godišnjeg sina, na pragu tinejdžerske dobi, tako da je druga polovina moje energije i dana u potpunosti posvećena odrastanju mog sina. Trudimo se da dijelimo kvalitetno vrijeme jedni sa drugima doprinoseći da naša veza bude jaka negujući bezuslovnu ljubav i zdravu autonomiju. Verujem da su naša djeca naše najveće nasleđe, ne u smislu ponosa, već u tome kako doprinosimo ovom svijetu pripremajući za život još jednog dobrog čovjeka i građanina.
S druge strane, u slobodno vrijeme dosta posvećujem sebi kroz duge šetnje uz Skadarsko jezero i vježbajući jogu. Kada dođe proljeće, cijela porodica se bavi pčelarstvom, starom porodičnom tradicijom koja je svakog od nas uvijek uključivala u različite procese života pčela i pravljenja meda. Njegujemo brigu o ovim nevjerovatnim insektima, ne samo zbog organskog meda, već i kao porodični mali poduhvat koji nas sve okuplja i doprinosi u jednu svrhu.
#CGDIJASPORA: Možete li nam reći nešto više o vašem porijeklu i porodici?
#Nersada Mandija: Poznato je da Skadar, kao pogranični grad, ugostio mnoge porodice koje su tokom i krajem 19. vijeka došle iz Crne Gore, struktuirane u dvije velike zajednice zvane Podgoričani i Vračani. Moja porodica je jedna od najvećih porodice Podgoričana koja živi u Skadru. Od kada su se prvi put naselili u Skadru, uvijek su živjeli u istom komšiluku, u veoma dobrim odnosima i potpunoj slozi. Simbol ove harmonije, prihvatanja, ali i aktivnog građanskog i političkog doprinosa porodice Mandić u Skadru je izbor đeda mog oca (g. Zenela Mandiqi) za poslanika Prvog parlamentarnog zakonodavstva Albanije (1925-1928), kao najglasaniji kandidat Skadarskog okruga. Skadar je netipičan i veoma interesantan grad, bogat kulturom i tradicijom, u kome se prepliću mnoge zajednice. Iako na površini može izgledati mirno i spokojno, pod zemljom uvijek nešto ključa. Uvijek postoji stalna i skrivena trka među zajednicama, koja se bore da dokažu ko je najstariji ili koji daje najveći doprinos. Zbog ove skrivene prirode među zajednicama, uprkos doprinosu na mnogim nivoima i oblastima života, zajednica Podgoričana i uglavnom Vračana uvijek je živjela na rubu društvene margine, označena kao „oni“. Ova atipična marginalizacija, nikada nije spriječila našu zajednicu da da veliki doprinos u sportu, književnosti, muzici itd, i pomaže albanskim timovima, reprezentaciji i opštem nivou učinka.
#CGDIJASPORA: Kada je osnovano Udruženje ,,Montenego” i koji su vam ciljevi?
#Nersada Mandija: ,,Montenegro” je udruženje novih i starih saradnika naše zajednice. Ovo udruženje, koje je osnovano u jesen 2023. godine, zamišljeno je kao nova cjelina koja će pomoći crnogorskoj zajednici Skadar da se organizuje, osmisli i realizuje nove aktivnosti koje će joj pomoći ne samo da oživi nacionalni identitet već i valorizuje njihov doprinos. u albanskoj zajednici. Kao takav, jedan od naših glavnih ciljeva je da vitalizujemo članstvo zajednice, porijeklo i kulturna osjećanja, promovišemo najdoprinosnije ličnosti crnogorske zajednice u nekoliko oblasti života i takođe projektujemo budućnost naše zajednice u Albaniji. Za našu agendu je ključno da dobijemo održivu podršku naše srodne države, posebno tokom prvih koraka gdje su naše hitne potrebe da otvorimo kurs maternjeg jezika, pomognemo i podržimo naše ljude u programima daljeg obrazovanja itd.
#CGDIJASPORA: Koje su ključne potrebe i izazovi s kojima se crnogorska manjina suočava u Albaniji danas?
#Nersada Mandija: Crnogorska manjina je odnedavno poznata kao nacionalna manjina sama za sebe i kao takva je doživjela dvostruku asimilaciju. Prvo, kulturna asimilacija među opštom populacijom Albanije, a drugo statistička i institucionalna asimilacija. Kada je naše udruženje počelo sa radom, takođe zahvaljujući podršci predstavnika crnogorske manjine u državnom Komitetu nacionalnih manjina Albanije, cilj nam je bio da pomognemo našoj zajednici da se slobodno izjašnjava o svojoj kulturnoj/nacionalnoj pripadnosti. I sada kada su predstavljeni Censi rezultati iz 2023. godine, sa zadovoljstvom vidimo da je izjašnjavanje (ponavljam, deklaracija) lica crnogorskog porijekla poraslo za 40 odsto u odnosu na registraciju Censi iz 2011. godine. Naravno, statistički broj je daleko od pravog kapitala naroda koji crnogorska manjina ima u Albaniji. Ključno je da im kroz kulturne i inkluzivne aktivnosti pomognemo da ožive svoju nacionalnu pripadnost, unapređujući vrijednosti koje našu zajednicu čine ujedinjenom i poštovanom zbog svoje različitosti.
#CGDIJASPORA: Koji su vaši prioriteti i ciljevi za poboljšanje položaja crnogorske manjine u Albaniji u narednom periodu?
#Nersada Mandija: Pa, ja sam ovu raznolikost uvijek doživljavala kao snagu, a nikada kao slabost. I to je duh koji želim da širim i razvijam kroz aktivnosti našeg udruženja. Crnogorska manjina u Skadru dala je svoj doprinos u nekoliko oblasti života. Kroz ovaj doprinos stekla je uglednu poziciju u albanskom društu. Mirna zajednica, koja voli umjetnost, sport, kulinarstvo itd. koja je iskreno doprinijela ovoj zemlji. Želim da nastavim ovu tradiciju, pomažući u osnaživanju drugih ličnosti iz naše zajednice i u međuvremenu podsjećajući se na ličnosti iz prošlosti koje su odali počast našoj zajednici. Smatram da nijedna zajednica ne treba da živi odvojena od društvene i političke stvarnosti. Kao takva, crnogorska manjina u Albaniji treba da iskoristi svoje posebne i različite vrijednosti da pomogne društveno-ekonomskim i političkim procesima obje zemlje. Trebalo bi da se više uključimo u prekogranične aktivnosti kao što su inkluzivno zapošljavanje i transfer radne snage, da pomognemo u promociji turističkih i kulturnih vrijednosti obje zemlje itd. kako bismo postali ne samo socio-ekonomski faktor rasta, već i dobri promoteri dobrosusedstva odnosi između dvije zemlje kao prerogativan uslov za integraciju u EU. Naša budućnost je tu i za nju treba da radimo ne zaboravljajući na našu prošlost.
#CGDIJASPORA: Koje biste konkretne inicijative ili projekte voljeli pokrenuti ili podržati za poboljšanje položaja vaše manjinske zajednice?
#Nersada Mandija: Zbog administrativnih razloga, u obavezi smo da tokom prve dvije godine djelovanja radimo u partnerstvu. Kao takvi, očekujemo da se uključimo sa kolegom u projekat koji će voditi stručnu studiju o demografskim migratornim karakteristikama crnogorske manjine u Albaniji. Takođe radimo naporno da se uključimo u druge teritorijalne ili regionalne projekte koji bi mogli imati veće tematske prioritete kao što su turizam ili zapošljavanje, ali smo kroz sveobuhvatni prioritet socijalne inkluzije voljni da sarađuju sa manjinskim udruženjima.
Sa druge strane, nećemo zaboraviti veoma važne i osnovne aktivnosti kao što su otvaranje kursa maternjeg jezika, kulturno-promotivne aktivnosti itd.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].