Piše: Nada Stojanović
Iz razgovora sa Alekom Barovićem stičemo uvid u život mladog Crnogorca koji studira u inostranstvu, tačnije u Padovi. U intervjuu za #cgdijaspora Alek nam je pričao kako se prilagođava životu u Padovi, ističući blizinu svoje domovine Crne Gore kao prednost, ali istovremeno prepoznajući nedostatke u integraciji u novu sredinu zbog intenzivnih obaveza.
Govoreći o obrazovanju, Alek izražava razočaranje nivoom obrazovanja u Crnoj Gori u poređenju s iskustvom studiranja u inostranstvu, ističući nedostatak finansijskih sredstava i nedostatak mentaliteta istraživanja. Takođe, naglašava važnost očuvanja crnogorskog identiteta i jezika, iako se nalazi daleko od doma.
Osim toga, Alek dijeli svoje misli o budućnosti, ističući da su njegovi planovi još uvijek u procesu oblikovanja, ali da se nada da će njegov doktorat biti koristan za ostvarenje budućih ciljeva. Kroz ovaj razgovor, Alek nudi savjete mladima u Crnoj Gori koji razmišljaju o studiranju u inostranstvu, potičući ih da izađu iz zone komfora i istraže različite mogućnosti koje im svijet nudi.
Konačno, Alek ističe da mu je Crna Gora neodvojivi dio života i da se nada da će se jednog dana vratiti, iako trenutno planira nastaviti sa studijama i potencijalno istraživačkim radom nakon završetka doktorata.
#CGDIJASPORA: Kako ste se prilagodili životu u Padovi i što vam najviše nedostaje iz Crne Gore?
#Alek Barović: Dosta lako, budući da gledam da što više vremena provedem u Crnoj Gori. Ta blizina je donekle plus, ali i minus. Plus sa strane toga što mogu da odem kući kada mi je gođ milo, zbog veoma jeftinih avio karata između Venecije i Tirane. Sa druge strane minus, jer minimalnim boravkom u Padovi nemam priliku da ,,puštim korijene” i stopim se sa gradom i upoznam neke nove ljude. Budući da su doktorske studije u pitanju, želja za istraživanjem van Italije i provođenjem vremena u Crnoj Gori ipak preovladava. Naravno, ovo ne znači da u naredne dvije godine neću prigrliti Italiju kako treba.
#CGDIJASPORA: Kako iskustvo studiranja u inostranstvu utiče na vaš pogled na obrazovanje u Crnoj Gori?
#Alek Barović: Dosta razočaravajuće. Obrazovanje u Crnoj Gori je na dosta niskom nivou. Već treću godinu studiram u nekoliko država svijeta i kapaciteti u inostranstvu su mnogo veći. U Crnoj Gori nedostaje para za nauku. Sa druge strane nedostaje i taj mentalitet istraživanja. Crna Gora ima sjajne mlade naučnike, ali mislim da bi to moglo da bude na mnogo većem nivou. Ogromne pare se izdvajaju za Univerzitet Crne Gore, međutim mi ne vidimo produkt tog utrošenog novca. Podsticaj je minimalan, a smatram da bi se stvari veoma lako mogle dovesti u red. Prije svega formiranjem programa na engleskom jeziku, više stipendija i grantova za istraživanje.
#CGDIJASPORA: Da li postoji nešto specifično iz crnogorske kulture ili tradicije što posebno cijeništei pokušavate održati dok ste daleko od kuće?
#Alek Barović: Često sam u Crnoj Gori i nije sada da me uhvati neka velika nostalgija. Budući da sam politički aktivan, veza sa državom je veoma jaka hahaha.
#CGDIJASPORA: Kako održavate vezu sa porodicom i prijateljima u Crnoj Gori dok si u inostranstvu?
#Alek Barović: Srećom, moderne tehnologije su nam mnogo pomogle u tome, tako da je moja komunikacija sa porodicom i prijateljima svakodnevna.
#CGDIJASPORA: Da li je teško prilagoditi se načinu života u Italiji i da li imate neke zanimljive anegdote ili iskustva?
#Alek Barović: Zbog dinamičnosti studija i istraživanja van Italije, kao što sam već rekao, nisam imao priliku da se stopim sa Italijom na veći način. Malo mi situaciju otežava nepoznavanje italijanskog jezika, ali pokušavam da se prilagodim. Teško mi pada njihova spora administracija, ali to je sastavni dio njihovog mentaliteta.
#CGDIJASPORA: Kako studije u inostranstvu oblikuju vaše karijerne ambicije i planove za budućnost?
#Alek Barović: To je i meni jedna velika nepoznanica. Kuda dalje je teško pitanje. Da li ću htjeti da ostanem u akademiji ili se okrenem drugim poslovima, viđeću. Nadam se da će mi ovaj doktorat biti odskočna daska za sve planove koje budem imao. Svakako, netvorking i mogućnost da dosta putujem, vidim, čujem i naučim veoma doprinose meni kao pojedincu, ali i u budućim projektima i karijeri.
#CGDIJASPORA: Koliko vam je važno očuvanje crnogorskog identiteta i jezika dok ste daleko od doma?
#Alek Barović: Veoma puno. Đe gođ odem trudim se da ljudi nauče đe je Crna Gora i kada me pitaju kojim jezikom govorim sa ponosom istaknem da je to crnogorski.
#CGDIJASPORA: Da li imate neke savjete ili poruke za druge studente iz Crne Gore koji razmišljaju o studiranju u inostranstvu?
#Alek Barović: Da izađu iz zone komfora. Ima toliko mogućnosti i opcija koje samo čekaju da ih neka mlada i vrijedna osoba zgrabi. Ali izaći iz svoje glave i sa majkinog kazana je veoma teška odluka. Savjetujem mladima da skupe hranu i to urade što prije. Gledaće svijet i sve ostalo sa neke mnogo bolje perspektive. Na kraju krajeva, neće Crna Gora niđe. Kući se vazda možemo vratiti.
#CGDIJASPORA: Da li planirate vratiti se u Crnu Goru nakon završetka studija ili imate druge planove za budućnost?
#Alek Barović: Još je rano o tome pričati. Svakako, nadam se da ću se vratiti u Crnu Goru, međutim imam još nekoliko godina studija i nakon toga potencijalno post doktorske studije. Bilo kako bilo, moj život je neodvojivo vezan za Crnu Goru i ona će zauvijek biti centar mog djelovanja.
Ponos Crne Gore!
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].