Instrukcije za roditelje: KAKO SAČUVATI BEZBJEDNOST DJECE NA INTERNETU

0

Online kontrola i bezbjednost djece u trenutnoj situaciji je najvažnijii i najteži izazov za roditelje, ali i za cijeli, očigledno, urušeni sistem. Internet je izvor velike zabave i edukacije za djecu, ali i opasnosti čije posljedice, nažalost, tek posljednjih dana počinjemo ozbiljno da shvatamo. U cilju smanjenja izloženosti djece neželjenim sadržajima, portal Standard objavljuje uputstva kako da rukujete uređajima vaše djece, kao i podešavanja koja je potrebno uključiti prije njihove upotrebe uređaja sa Android ili iOS operativnim sistemom.

VIDEO IGRICE

U slučaju maloljetnog K.K. iz Beograda koji je naveo da je inspiraciju za krvavi pir pronašao u filmu ‘Čistka’ I video igricama čija je tematika ubijanje, spaljivanje, upotreba oružja od punjenja do tačnog naziva modela itd. jasno nam je da su ti sadržaji prioritetna opasnost.

Digitalno doba je tu i treba ići u korak sa njim, ali umjesto da dijete igra Counter, Pub G ili sličnu igricu gdje ubija ljude, može se naći igrica gdje gradi kuću ili rješava kviz, slaže puzzle, uz to za dječake postoje i brojne sportske igre..

PROFILI I GRUPE NA DRUŠTVENIM MREŽAMA

Dječak koji je počinio masakr je inspiraciju za isti, kako je ispričao, našao u igricama i filmovima. Ali je i između ostalog bio umrežen sa dječacima svog uzrasta, i starijima, u zatvorenim grupama na određenim platformama i kripto grupama. Tu su zajedno igrali igrice u kojima se puca, ali i razmjenjivali informacije o oružju i naoružanju uopšte.

Juče smo takođe imali slučaj gdje djevojčica na TIK TOK-u snima lajv i veliča K.K. uz zastrašujuće riječi, koje poprimaju dodatno zabrinjavajuću težinu kada se osvijestimo i shvatimo da su to maloljetna lica.

Ovo skreće pažnju da pratite profile vaše djece na društvenim mrežama: koga prate, s kim se dopisuju, u kojim su grupama i šta je tema dopisivanja, ko su im prijatelji i šta objavljuju.

LIČNI PODACI I KOMUNIKACIJA NA INTERNETU

Iako se sada fokusiramo na dostupnost nasilnih i morbidnih sadržaja, važno je napomenuti i brigu o online prevarama, te djecu uputiti i na tu opasnost i da ne komuniciraju sa nepoznatim ljudima i profilima.

Trebalo bi da razgovarate sa svojom djecom o sigurnom ponašanju na internetu i upozorite ih na opasnosti od dijeljenja ličnih podataka i informacija sa nepoznatim osobama. Djeca bi trebalo da znaju da ne treba da prihvataju zahtjeve za prijateljstvo od nepoznatih osoba na društvenim mrežama i da ne bi smjeli da dijele lične informacije poput imena, adrese i broja telefona.

Djeca bi trebalo da budu svjesna da ne treba da otvaraju mejlove ili klikću na linkove sa nepoznatih izvora i da treba da potvrde informacije prije nego što ih podijele sa drugima.

PODEŠAVANJA RODITELJSKE KONTROLE: ANDROID I IOS

Skoro svi uređaji danas imaju funkciju RODITELJSKE KONTROLE eng. PARENTAL CONTROL koja omogućava ograničavanje pristupa internetu i web stranicama sa neprimjerenim sadržajem. Takođe je važno postaviti lozinjke na uređaje i naloge svoje djece kako bi se spriječilo neovlašćeno korišćenje.

Postavljanje Parental Control-a na Android uređajima:

Otvorite aplikaciju “Postavke” na svom Android uređaju.

Pomaknite se prema dolje do “Digitalna dobrobit i Parental Controls” ili “Parental Controls” (zavisi od uređaja).

Prebacite tipku “Parental Controls” u položaj “Uključeno”.

Podesite PIN kod kako biste spriječili neovlašćene promjene postavki za kontrolu roditelja.

Odaberite korisnički račun za koji želite postaviti parental kontrolu (ako imate više korisnika na uređaju).

Odaberite vrste sadržaja koje želite blokirati, poput aplikacija, filmova, TV emisija ili muzike.

Postavite granice ocjene sadržaja naspram godina vašeg djeteta.

Dodajte bilo kakva dodatna ograničenja koja želite primijeniti, poput ograničenja vremena ekrana ili ograničenja korišćenja aplikacija.

Postavljanje Parental Control-a na iOS uređajima:

Otvorite aplikaciju “Postavke” na svom iOS uređaju.

Dodirnite “Vrijeme ekrana” pa “Uključi vrijeme ekrana”.

Dodirnite “Ovo je iPhone mog djeteta” ili “Ovo je iPad mog djeteta”, u zavisnosti od uređaja.

Odaberite “Sadržaj i privatnost”.

Prebacite tipku “Sadržaj i privatnost” u položaj “Uključeno”.

Podesite kod koji samo vi znate.

Odaberite vrste sadržaja koje želite blokirati, poput aplikacija, web stranica ili Siri naređenja.

Postavite granice ocjene sadržaja naspram godina vašeg djeteta.

Dodajte bilo kakva dodatna ograničenja koja želite primijeniti, poput ograničenja vremena ekrana ili ograničenja korištenja aplikacija.

Anastasija Đonović

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].