IN MEMORIAM RUŽDI HASANAGA PRVI ALBANSKI VETERINAR CRNE GORE (1937-2024)

0
Ruždi Hasanaga

Piše: Božidar PROROČIĆ, književnik i publicista

U osvit 27. decembra ove 2024. godine, napustio nas je Ruždi Hasanaga, čovjek čiji je život bio prepun dobrote, saosjećanja i neumorne posvećenosti. Njegova biografija ne govori samo o profesionalnim uspjesima, već i o nesvakidašnjoj ljudskosti, ljubavi prema zajednici i očuvanju kulturne baštine. Hasanaga je bio čovjek čvrstih uvjerenja i plemenitih ciljeva, uvijek spreman da podrži, pomogne i podrži sve  oko sebe. Rođen u Ulcinju, svoj obrazovni put započeo je u rodnom gradu, dok je srednjoškolsko obrazovanje (Gimnaziju prva posleratna generacija) završio u Baru. Svoju akademsku karijeru pronašao je u veterini, pa je studije nastavio na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Diplomirajući, postao je prvi albanski veterinar u Crnoj Gori, pionir na tom polju i uzor mnogim generacijama koje su slijedile.

Tokom četrdeset godina predanog rada, Hasanaga je obavljao funkciju direktora Veterinarske stanice u Ulcinju. Njegova nesebičnost i stručnost bile su od neprocjenjive važnosti za  zajednicu, kojima je pružao stalnu pomoć i savjete. Nije poznavao granice u svom radu – danonoćno je bio na usluzi onima kojima je bio potreban.

Međutim, Hasanagin doprinos nije se zaustavio samo na veterinarskoj struci. Bio je i neumorni čuvar i promoter kulturne baštine Albanaca u Crnoj Gori. Tokom svojih brojnih susreta sa ljudima na terenu, zapisivao je fraze, poslovice i izreke, koje je sabrao u značajnoj knjizi „Frazeologji dhe fjalë të urta të shqiptarëve në Mal të Zi“ (Frazeologija i poslovice Albanaca u Crnoj Gori). Ova zbirka ostaje kao vječni trag njegovog truda u očuvanju albanskog jezika i usmenog narodnog blaga. Njegova ličnost bila je primjer plemenitosti. I nakon penzionisanja, Hasanaga je ostao aktivan član zajednice, uvijek spreman da podijeli svoje znanje, iskustvo i toplu riječ podrške. Njegova dobrota, posvećenost i kulturni angažman ostavili su neizbrisiv trag ne samo u Ulcinju već i šire.

Sa svojom suprugom Fatimom, (koja je preminula prije 14 godina) ženom izuzetne hrabrosti i odlučnosti, Ruždi Hasanaga dijelio je život ispunjen ljubavlju, razumijevanjem i zajedničkim snovima. Fatima, koja je bila prva đevojka Albanka iz Ulcinja koja je imala smjelosti i odlučnosti da pohađa srednju ekonomsku školu u tadašnjem Titogradu, simbol je emancipacije i snage žene u svojoj zajednici. Njena odlučnost da premosti prepreke i proširi horizonte bila je jednaka Hasanaginoj predanosti i idealima. Jedan sudbonosni susret spojio je ova dva plemenita srca, utisnuvši pečat vječne ljubavi koja je postala temeljem njihove zajedničke priče. Iz te ljubavi, koja je bila ogledalo uzajamnog poštovanja i nesebičnosti, rodile su se četiri šćerke – četiri dragulja njihove sreće i ponosa Arijeta, Lindita, Vahida i Edina. Svaka od njih naslijedila je snagu, toplinu i mudrost svojih roditelja, postajući istinski nastavak njihovog nasljeđa.

Porodični dom Hasanaginih bio je ispunjen ljubavlju, harmonijom i duhom međusobnog razumijevanja. Ruždi i Fatima su svojim primjerom pokazali kako ljubav, posvećenost i zajednički rad mogu stvoriti ne samo sretan dom, već i primjer za generacije koje dolaze. Njihova priča nije samo priča o jednom braku, već o pravim vrijednostima – o ljubavi koja nadilazi vrijeme i postaje svjetionik u životima svih koji su ih poznavali. Ruždi Hasanaga ostaje u śećanju kao primjer tihog, skromnog čovjeka koji je živio sa svojom zajednicom, neprestano gradeći mostove razumijevanja, ljubavi i znanja. Njegov život bio je oličenje mudrosti, predanosti i nesebičnog davanja a njegov doprinos zajednici mjeri se bogatstvom duha i vrijednostima koje je ostavio za sobom.

Njegova kćerka, Vahida Hasanaga-Nimanbegu, cijenjena akademska slikarka u jednom razgovoru sa mnom oslikala je dubinu njegovog uticaja i značaj koji je imao na njihovu porodicu i šire. Sjetno, ali ponosno, istakla je: „Ja sam rasla uz obrazovanog oca koji nas je učio pravim vrijednostima. Imao je divan, kvalitetan život. Tata je završio veterinu u Zagrebu i čitav život je bio uzor za sve nas. Uzeo je najbolje iz njihove kulture i prenio na nas. Bio je prvi veterinar u Ulcinju, cijenjen doktor. Vodio nas je u sve manastire i crkve đe smo putovali, jer je poštovao svaku vjeru, naciju i tradiciju. Vodio nas je u pozorište u Beograd i Zagreb, pružajući nam priliku da se upoznamo sa umjetnošću i kulturom. Poznavao je istoriju, i kroz njega smo učili o korijenima i značenju onoga što nas okružuje. Srećna sam jer je imao dobar, kvalitetan, duhovni život. Nije stvorio nikakvo materijalno bogatstvo, ali nas je obogatio svojim znanjem, ljubavlju i primjerom. Posebno je volio knjige od kojih se nije odvajao do zadnjeg dana jer je u knjigama i pisanju pronalazio svoju snagu.“

Ruždi Hasanaga nije gradio samo profesionalnu karijeru, već je izgrađivao i duše svoje porodice i zajednice. Njegova posvećenost obrazovanju, kulturi i univerzalnim vrijednostima utkana je u život svakog člana njegove porodice i ostavila neizbrisiv trag. Nije bio samo cijenjeni veterinar, već i čovjek širokih vidika i otvorenog srca, osoba koja je znala prepoznati ljepotu u različitosti i prenijeti tu ljepotu na sve oko sebe. Njegova priča nije samo priča o ličnim uspjesima, već i o snazi uticaja jednog čovjeka na mnoge generacije. Ruždi Hasanaga je svojim životom učinio svijet boljim mjestom a njegovo nasljeđe živi kroz ljubav, znanje i vrijednosti koje je ostavio svojoj porodici i zajednici.

Zbog Albanaca poput Ruždi Hasanage, nemoguće je ne osjetiti dubok ponos i iskreno poštovanje. Njegova ljudska veličina i nesebični doprinos učinili su ne samo Ulcinj, već i cijelu Crnu Goru ljepšom, boljom i plemenitijom. On je bio oličenje skromnosti i posvećenosti, čije je djelovanje bilo ispunjeno humanošću i ljubavlju prema ljudima i kulturi. Ruždi Hasanaga ostavio je iza sebe riječi, djela i neizbrisiva śećanja na sve što je učinio za Ulcinj, Ulcinjane, za očuvanje kulturne baštine i pisanu riječ. Njegovo ime nosi svjetlost koja će još dugo obasjavati puteve svih onih koji ga pamte i poštuju. Zbog takvih ljudi vjerujemo da smrt nije kraj, već prelazak na drugu obalu vječnosti, đe njihova aura nastavlja da sija. Ulcinj i Crna Gora su zahvaljujući njemu bogatiji za priču o jednom čovjeku koji je mijenjao svijet tiho, ali trajno. Hasanagina priča nije samo ulcinjska; ona je univerzalna priča o tome kako jedan život, kada je prožet ljubavlju, znanjem i humanošću, može ostaviti neizbrisiv trag u svijetu. Njegov rad na očuvanju jezičkog i kulturnog blaga Albanaca u Crnoj Gori predstavlja neprocjenjivo nasljeđe, koje će trajati kao svjedočanstvo njegove ljubavi prema svom narodu i zajednici. Smrt za ljude poput Ruždi Hasanage nije kraj, već prelazak u dimenziju đe njihove ideje, vrijednosti i uspomene nastavljaju da žive. On nije samo dio prošlosti – njegova aura, prožeta dobrotom i mudrošću i dalje obasjava sve ono što vrijeme i budućnostg nosi. Hasanagina svjetlost nije ugašena; ona je sada dio vječnosti, dio svakog śećanja i svakog traga koji je ostavio u srcima onih koji su imali privilegiju da ga poznaju. Ruždi Hasanaga nije samo živio – on je trajao, ostavljajući neprocjenjivo nasljeđe koje nastavlja da traje i oplemenjuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].