IDENTITETSKA FILOZOFIJA SLOBODE

0

GORAN SEKULOVIĆ, ISTORIJA CRNOGORSKE FILOZOFIJE

Piše: mr Željko Rutović

U vremenu i prilikama kada je našem društvu prijeko potrebno kontinuirano kritičko prevrednovanje pojava, fenomena i problema društveno – političke ili najšire javne sfere, knjiga dr Gorana Sekulovića „Istorija crnogorske filozofije“ – do kraja XIX vijeka  neopravdano je ostala nedovoljno javno osvijetljena. Tim gore po naučno – stručnu i najširu javnost Crne Gore. Ulaziti u tumačenje razloga zašto je to tako bilo bi nalik sizifovskom poslu, no to nije predmet ovog teksta, riječ i to dominantna je  o ukazivanju na važnost i značaj ove prijeko nam potrebne i vrijedne naučne knjige koja dolazi od angažovanog autora višedecenijske naučno – kritičke percepcije tumačenja i analize društveno – kulturološko – političkih fenomena kojima posvećuje studioznu kontinuiranu pažnju u opservaciji uzroka i posledica sveukupne javne sfere.

Sekulovićeva knjiga proistekla iz ontologije misli i bića crnogorskog naroda, sistema moralnih i etičkih vrijednosti u kojima sloboda, istina i pravda čine konstituciju vjekovnog djelatnog uma, izuzetan je i kapitalan doprinos ovdašnjoj kulturi i uopšte civilizacijskom promišljajućem duhu. Jer, treba li reći tamo gdje nema filozofije misli, nema ni nade koja progresivnom čovječanstvu daje mahove. Konačno, sudionici smo vremena u kojima se svako filozofsko i humanističko – kritičko mišljenje potiskuje u korist nekih drugih zavodljivih alata globalnog manipulativnog spektakla.

Knjiga ima višestruki značaj, kojom prilikom apostrofiramo – identitetsko duhovnu, naučno – civilizacijsko – kulturološku i emancipatorsku vrijednost. Svakako da su ovdje podrazumijevajuća značenja gnoseologije, ontologije, antropologije, filozofije, književnosti, etike i estetike kao organskog bića sadržine promišljajućeg temata. Na identitetskom nivou riječ je o eksplikaciji autentike crnogorskog duha, jezika, kulture, sopstva, svijesti o sebi i svijeta oko sebe, kao jedinstvenog pogleda na svijet. Na civilizacijskom nivou knjiga studiozno analizira sistem mišljenja filozofski etlabiranog u kategorijama mudrosti, slobode, jednakosti i pravde kao univerzalnih paradigmi promišljanja utemeljenih  u sistem evropske filozofske misli. Emancipatorski doprinos knjige obilježen je u značaju kulture i samostalnosti crnogorskog naroda posmatranog u misaono istorijskoj ucijepljenosti, kojom knjiga na taj način postaje i povjesnica i poveznica crnogorske misli stasale na izrazu nacionalno etičkog pogleda na svijet kao njegovog duha, bića i identiteta.

Između poimanja i razmeđa pojmova filozofije u Platonovoj i Aristotelovoj Grčkoj ili u Lajbnicovoj, Dekartovoj, Kantovoj i Hegelovoj Evropi, autentika i ontologija bivstva crnogorskog naroda utemeljena je misaonom specifikom logosnog karaktera u okviru kojeg se je i konstituisala crnogorska filozofija. Na njoj utemeljeno intelektualno pregnuće bijaše tako veliki podsticaj kako juče tako i danas u pristupu odgovornog i razložnog tumačenja vremena, ideja, motiva, konstituenti, etosa i vrijednosti na kojima se je prepoznavao, uobličavao i sistematizovao filozofski djelatni habitus kao izraz najšireg crnogorskog identiteta.

Svevremenost Sekulovićeve knjige između ostalog sadržana je u univerzalnoj slobodarskoj misli čiji je jezik istorijski, etički i filozofski jasan i dosledno analitički  koherentan. Autor ove vrijedne studije na vjekovnom iskustvu, kodeksima i etosu crnogorske slobode supremira kolektivni iskustveni stav po kome je ona veća od svake individualne samodovoljnosti. Tim pristupom on skreće pažnju ka misaonoj dimenziji ideje slobode, slobode svih i slobode svima, kao temelja ontološkog jedinstva vjekovne borbe za slobodu, identitet, ime i duh crnogorskog naroda za koji sloboda nije stvar dekreta već stvar životnog ubjeđenja, moralnog načela, težnje i načina života. Takva praksa slobode nalik Duselovoj „filozofiji oslobođenja“ kritički se odnosi prema realnosti u kojoj živi, pa je samim tim i mijenja u korist i na dobro djelujuće slobode.

Sekulovićevu izuzetno vrijedni rukopis moramo iščitavati sa različitih aspekata vraćajući se iznova nad otvorenim upitima i njene multikulturalnosti, promišljanja vječitih težnji samostalnosti, etike i slobode naroda Crne Gore kao ključa opstanka i ključa univerzalnih civilizacijskih vrijednosti.

Knjiga je alat, Prustove naočari za čitanje dilema ovog vijeka u kontekstu etike i slobode univerzalnih pitanja čovječanstva i pitanja filozofije koja govori da misao u i iz filozofije upućuje na moralnu stranu djelatnog čovjekovog praksisa. Ovim hoćemo reći tj.istaći sugestivnu autorovu notu po kojoj izvor filozofskih ideja rađa sistem i poredak u kojem je važnost misaonog i razboritog procesa osnov sagledavanja i prevladavanja izazova društva.

Sekulovićeva Istorija crnogorske filozofije naučno utemeljena, svojevrsni je otpor I čitavoj struji „misli“ koja o državotvornim pitanjima i  političkim aktuelnostima pokušava kreirati prihvatljive perspektive iz ugla mitomansko predpolitičke paradigme suprotne utemeljenju identitetskih markera i pluralnih civilizacijskih krugova u okviru kojih se je konstituisala i osobena škola filozofske misli Crne Gore.

Kažimo, koji su to temelji Sekulovićeve knjige, koji su to noseći misaoni stubovi na kojima autor gradi arhitekturu poredka crnogorske filozofske misli. To su: filozofija čojstva na temelju misli Marka Miljanova Popovića; filozofija mudrosti Kostadina – Sule Radova Radulovića; filozofija slobode i pravde Petra II Petrovića Njegoša; te filozofija aksiologije kulture Jovana Stefanovića – Baljevića u konvergenciji sa etičkim diskursima predmetnog temata. U ovom duhu ističemo da su temelji narodonosne mudrosti postali  generika kontinualnosti i svrhovitosti pitanja dobra, značaja  i zajednice u kojoj je pravda ista za sve.

Konačno, u čemu je poenta ove, kazasmo vrijedne i potrebne nam knjige? Studirajući nju a samim tim i vjekove etosa crnogorske slobode kao misaonog vinuća, zaključujemo da bez crnogorskog jezika, kulture i nacije nema ni crnogorske filozofije. A kad knjigu studiozno pročitamo, jer jedino tako se filozofija čita i misli, zaključićemo da je u  ovoj osobenoj filozofiji etike, knjiga crnogorski pogled na svijet, pogled na mikro i makro kosmos emancipatorskih kategorija paradigme slobode. Tek,  filozofija je u biću i temeljima slobode i slobodnog čovjeka bez koga nema mislii a pogotovo filozofske.

Znači, sveukupno antropološko – istorijsko – kulturološko biće izvor je i ishodište ove knjige posredstvom koje vidimo da misaonost, misaone ideje i etičke vrijednosti opredmećuju biće jednog naroda, njegovo trajanje,  njegovu kulturu i njegovo suštastvo.

Suštinski, ideativni temat knjige konstruiše i konstituiše neku vrstu crnogorske emancipatorske kulturne paradigme kao izvorišta slobodne angažovane misli i na njoj kreirane prepoznate identitetske filozofske škole. Knjiga je nastala u vrijeme kleronacionalističkog osporavanja crnogorske duhovnosti, kulture, tradicije, istorije, jezika, te je otuda ona izuzetan sagovornik u odbrani od svih oblika balkanskih provincijskih mitomanskih svjetonazora nespremnih da društvo i svijet tumače u okviru etabliranih istorijskih istina, mišljenja i naučnih sistema. U tom duhu Sekulovićeva Istorija crnogorske filozofije dobija pored naučne i još jednu novu, vrlo značajnu, angažovanu dimenziju,  postajući na neki način metatekst za prepoznavanje – čitanje mnogih otvorenih pitanja našeg društva ove decenije ( i ne samo ) 21. vijeka, među kojima se na vrhu izdvaja organizovano osporavanje crnogorske sveukupne tradicije, baštine i duhovnog nasljeđa.

Naučni dokazi o utemeljenosti škole crnogorskog filozofskog mišljenja koncizno i jasno prezentirani u ovoj knjizi snažna su brana takvim i sličnim uzurpacijama i negacijama identitetskog duha Crne Gore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].