I iz Rusije krenuo izbjeglički talas, mladi masovno bježe od Putina: “Ne želim živjeti u većoj verziji Sjeverne Koreje”

0

Ruska analitičarka Madina Krustaljeva kaže kako studije pokazuju da će iseljavanje mladih stručnjaka najvjerojatnije dostići nivo iz 90-ih

Gotovo jednomjesečna ruska invazija na Ukrajinu pokazuje sve više štetnih posljedica po Rusiju, a jedna od njih je i masovni odlazak mladih stručnjaka iz te zemlje, koji se pribojavaju međunarodne izolacije. Fenomen poznat i kao “odliv mozgova” tako je postao svakodnevica.

Za Aleksandra (ime je izmijenjeno radi zaštite identiteta, op.prev.) nije toliko važno što su s polica u trgovinama nestali proizvoda sa Zapada, niti što su zatvoreni McDonald’si, već ga je na razmišljanje o napuštanju Rusije nagnalo to što se boji da su svi njegovi ciljevi, snovi i planovi “otišli k vragu”.

Prevodilac je iz Moskve u kasnim dvadesetim godinama života, a kaže kako su brojni njegovi prijatelji već pobjegli u zemlje poput Turske, Gruzije i Armenije, dok ih se pozamašan broj upravo sprema na taj korak.

– Praktično ne postoji način da se u Rusiji zaradi dovoljno za život ako nisi u sistemu korupcije, politički povezan ili u kriminalu. Javljaju se glasine kako bi Rusija mogla biti isključena s Interneta. Ako se to dogodi, bježim odmah odavde. Ne želim živjeti u golemoj Sjevernoj Koreji – kazao je za Daily Telegraph.

Odliv mozgova predstavljaće novi udarac ruskoj ekonomiji koja se već bori s teškim sankcijama Zapada i odlaskom velikih korporacija poput Coca Cole i Zare. Mladi Rusi boje se ekonomske depresije koja će zavladati i uništiti im životnu i poslovnu perspektivu. Moskva se, podsjeća list, suočava s teškom finansijskom situacijom te je prošle sedmice po prvi put od Boljševičke revolucije zatražila 30-dnevno odlaganje plaćanja svog duga međunarodnim kreditorima. Nije imala potrebnih 117 miliona dolara koje je trebala isplatiti.

Zvaničnici u Gruziji, zemlji koju je Putin takođe napao još 2008., potvrdili su da je oko 25 tisuća Rusa do sada došlo k njima, a drugi su otišli u Armeniju, Finsku i Kazahstan. Samo u Armeniji zabilježeno je šest hiljada dolazaka, a broj se povećava iz dana u dan. Motivaciju za bijeg iz zemlje koja je počela rat u Ukrajini mnogi vide i u glasinama kojima se najavljuje uvođenje izvanrednog, ratnog stanja kako bi se smirili nemiri na ruskim ulicama te zatvorile granice i spriječio egzodus Rusa. Neke od mjera već su uvedene, pa ruski državljani tako ne smiju napustiti državu s više od deset hiljada dolara u devizama. Mladi Rusi pribojavaju se potpunog kolapsa ekonomije i povratka u najmračnija vremena Sovjetskog saveza.

Igor, 30-godišnji IT stručnjak, kaže kako u svom društvu više nema nijednog prijatelja koji ne planira odlazak, a u razgovoru s njima osjeća da su izgubili svaku nadu.

– Naše društvo kolabira. Kao dijete sam živio u devedesetima i ne želim to ponovno prolaziti. Želim se preseliti u London gdje možda mogu učiniti nešto za svoju porodicu – rekao je.

Telegraph ističe kako gubitak mlade, talentovane i obrazovane radne snage uvijek vodi do smanjenja društvenog rasta, smanjuje porezne prihode, stvara manjak kvalitetne radne snage i uništava firme koje donose zaradu. Studija MMF-a pokazala je da bi kumulativni rast BDP-a u Istočnoj Europi bio realno za čak sedam posto veći u periodu od 1995. do 2012. da nije došlo do iseljavanja.

aktuelno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].