Odnos prema osjetljivim grupama zajednice ogledalo je zdravstvenog sistema i zbog toga se Ministarstvo zdravlja s posebnom brigom ophodi prema potrebama starijeg stanovništva i konstantno sprovodi aktivnosti kako bi njihov status bio bolji, a zdravstvena zaštita na visokom nivou, kazao je ministar zdravlja Kenan Hrapović, tokom sastanka sa direktorom Fonda PIO, Dušanom Perovićem i predsjednikom Udruženja penzionera, Brankom Vešovićem.
Tokom susreta je posebno potenciran odgovoran odnos zdravstvenih vlasti prema starijoj populaciji tokom epidemije koronavirusa u Crnoj Gori.
“Sačuvali smo Domove za stare, gdje nismo imali nijedan slučaj infekcije. U cilju zaštite starije populacije i hroničnih bolesnika od obolijevanja od koronavirusa, organizovan je rad prioritetno putem telefonske komunikacije sa zdravstvenim službama, pogotovu sa izabranim doktorima, a dostupni su i elektronski servisi: e-recept, e-apoteka, e-zakazivanje, e-nalazi, e-osiguranje, e-naručivanje“, istakao je Hrapović.
Konstatovan je odgovoran odnos penzionera i starijih građana koji su prethodnih mjeseci poštujući mjere i preporuke zdravstvenih profesionalaca iskazali ozbiljnost prema svom i zdravlju svojih najbližih.
Direktor Fonda PIO i predsjednik Udruženja penzionera, Dušan Perović i Branko Vešović podržali su napore zdravstvenog resora u brizi prema ranjivim kategorijama, ali i naglasili značaj unapređenja podrške u pojedinim oblastima zdravstvene njege kako bi najstarija populacija bila zbrinuta na najbolji mogući način kada je zdravstvena zaštita u pitanju.
Osnovnu karakteristiku savremenog demografskog kretanja u razvijenim zemljama, a i u većini zemalja u razvoju, predstavlja porast udjela starog stanovništva, kao posljedica pada nataliteta i prirodnog priraštaja sa više umrlih nego rođenih, te produženja očekivanog trajanja života.
Navedeni podaci ukazuju da je neophodno intenzivno raditi na razvijanju programa prevencije oboljenja i uzroka nesposobnosti starih osoba kako bi se zdravo starilo.
“Politika Ministarstva zdravlja je da se zdravstveni sistem što više usmjeri ka potrebama starijeg stanovništva, a to nije samo potreba u ljekovima, terapijama, novoj opremi, nego je veoma važan način komunikacije sa njima, pažnja i briga. Izabrani ljekari imaju jednu od najznačajnijih uloga u zdravstvenoj zaštiti penzionera.
Tim izabranih ljekara treba da rješava zdravstveno-psihosocijalne probleme penzionerske populacije preventivnim programima, liječenjem i njegom i mora imati dobru saradnju sa porodicom i bliskim osobama. Posebna pažnja izabranih doktora mora biti usmjerena na preventivnim pregledima starije populacije, ali i uslugama patronaže i palijativne njege”, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.
Prevencija oštećenja zdravlja kod starijih osoba, kako su kazali, podrazumijeva kompleksan proces koji je neophodno započeti u srednjem životnom dobu, kako bi se onemogućio nastanak zdravstvenog poremećaja u starosti. Time se starost aktivno doživljava, a ne pasivno proživljava.
Hrapović je rekao i da će se dostupnost zdravstvene zaštite unaprijediti i kroz smanjenje lista čekanja na pregled na sekundarnom i tercijarnom nivou.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].