Direktor Kliničkog centra, doktor Jevto Eraković danas je na konferenciji za medije NKT-a kazao da je hospitalizovano 188 pacijenata pozitivnih na koronavirus. Istakao je da očekuje tendenciju pada hospitalizovanih u Crnoj Gori, pa vjeruje da neće biti prinuđeni da iskoriste sve kapacitete.
“U barskoj bolnici hospitalizovana su 33 pacijenta, od toga troje djece, u Beranama 65 pacijenata od čega je šest sa težom kliničkom slikom,” naveo je on
“U Kliničkom 25, devet pacijenata je na Internoj klinici, pet je na intezivnoj,” naveo je Eraković.
“Nema velikog pritiska na zdravstveni sistem. Očekujem da nastupi pad hospitalizovanih pacijenata. Imamo dovoljno zaštitne opreme”, kazao je Eraković.
Od danas svi pacijenti sa malignitetima ulaze u program rada Kliničkog centra pa očekujem da za sedam do deset dana normalizujemo i taj segment našeg rada, istakao je Eraković.
“Očekujem dalju saradnju i kooperativnost građana, čini mi se da imamo pozitivne trendove u ponašanju naših građana. To nam sigurno govori da ćemo na taj način doći do povoljnije situacije,” naveo je on.
On vjeruje da će Crna Gora brzo doći u situaciju da statistički podaci budu mnogo bolji.
Na sjeveru dolazi do promjene i usporavanja epidemije
Direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša istakao je da je činjenica da u nekim opštinama na sjeveru dolazi do promjene i usporavanja epidemije.
“Situacija je takva da moramo voditi računa i o ekonomiji, i samo u krajnjim slučajevima ako ne bude poštovanja mjera pribjegavati zatvaranjima,” naveo je Mugoša.
Produžili smo dva sata rad kafića i učinilo nam se da je bolje tako i da kontrole budu jače, istakao je on.
“Crnogorci dosta vremena provode u ugostiteljskim objektima, ali je tu mjeru pratilo i nešto novo. Osnovan je štab, koji treba da pojača inspekcijske kontrole. I da mi sami u skladu s mjerama možemo da se ponašamo i da ih poštujemo,” istakao je Mugoša.
Insistiramo da svi budu odgovorni u lancu, od pojedinca do institucija, istakao je Mugoša.
“Samo odgovoran odnos prema mjerama mogu učiniti da spriječimo širenje infekcije”, istakao je.
Muzičari da mogu da rade
Napomenuo je da su uveli jednu novu mjeru da se muzičarima omogući da rade i zarade.
“To podrazumijeva da oni poštuju mjere, vlasnici objekata povedu računa da nema plesa i igre uz muziku, da se poštuju sve mjere. U tom slučaju se muzičari mogu angažovati, ali i sačuvati svako od infekcije”, poručio je doktor Mugoša.
Tri zdrava pacijenta završila na respiratoru
Dr Eraković je naglasio da karakteristike ovog virusa ostaju nepoznanice za stručnjake širom svijeta.
“On je nepredvidiv. Imali smo zaista široki dijapazon pacijenata koji su bili na respiratoru. Najčešće jesu pacijenti sa komorbiditetima.Imali smo tri pacijenta potpuno zdrava, dakle bez komorbiditeta, a završili su na respiratoru. Treba praviti razliku između mehaničke i neinvazivne ventilacije. Pacijenti koji su tretirani na neinvanzivnom modu su mnogo bolje prolazili u ovom talasu nego u prvom talasu epidemije”, jasan je Eraković.
O maskama koje su stigle iz Kine
Mugoša je, odgovarajući na pitanje da li su oni nosili te maske u radu sa korona pozitivnim pacijentima, kazao da pojedine firme da bi lakše došle na tržište svoju opremu definišu kao zaštitnu, a neki je definišu kao medicinsku.
“Prema specifikaciji se može zaključiti da li štiti od patogena. N95 maske su napravljene tako da mogu da štite od patogena”, kazao je Mugoša.
Eraković je napomenuo da svi zdravstveni radnici koji su adekvatno koristili opremu nijesu oboljeli.
Eraković istakao da je KCCG odlično organizovao svoj rad
“Budući da ima dosta i zaposlenih uspjeli smo da organizujemo rad. Velikim zalaganjem i odricanjima zaposlenih organizovali smo rad bez mogućnosti pauza, bez bilo kakvih kontakata. Organizovali smo se i zahvaljujući tome što zaposleni poštuju naredbe i mjere,” naveo je Eraković.
Iznosimo tačne podatke
Direktor Instituta za javno zdravlje, doktor Boban Mugoša, danas je na konferenciji NKT-a, poručio da ne kriju ni jedan podatak, negodujući zbog teksta u dnevnom listu Dan, koji je objavio da IJZ krije tačne podatke o broju oboljelih, te da im se podaci razlikuju sa onima koje objavljuje SZO.
Mugoša je objasnio situaciju, uz tvrdnju da ništa ne kriju.
“Čitajući štampu bio sam iznenađen. Žao mi je što je dnevni list Dan koji je juče postavljao pitanje nije postavio direktno pitanje o saradnji sa SZO i razmjeni podataka. Naslov je zaista po meni neprimjeren i moram reći da nije dobronamjeran. Obratili smo se SZO i njihovim šefovima koji prate unos podataka, provjerili šta smo posali, vidim da smo poslali dobar podatak i danas mislim da je tak podatak u SZO ispravljen. Ovdje se ne krije niti jedan podatak niti ih je moguće u Crnoj Gori sakriti. Ove podatke koje sam ovdje danas saopštio zna dosta ljudi u sistemu – svi epidemiolozi u Crnoj Gori, svi ljekari. U Crnoj Gori je nemoguće sakriti takav podatak, a ne kao tamo što je navedeno 200 i kusur ljudi. Molio bih da vodite računa o tim stvarima. Mi gradimo ovaj posao na povjerenju posao i svaki podatak koji ste tražili od nas mogli ste dobiti od nas, ako nije podatak o samom pacijentu. Insistiram da zajedno radmio, da podržite naš rad i da zajedno radimo jer bez zajedničkog rada teško ćemo se izboriti sa ovom infekcijom. Ona traži da se razumijemo, ne hvatamo greške jedni drugima jer svako može da pogriješi, posebno ko radi puno, ali treba ići sa dobrom namjerom jer sve se može ispraviti”, naglasio je Mugoša.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].