Na velju žalost CRNOGORSTVA, i nenadomjestivi, poražavajući gubitak za Crnu Goru – cijelo vrijeme, od 1740-ih, pa sve do dana-danjega – osobiti dukljanski gen odolen nepovratno nestaje, među Pestokupljevinoviće trajno ostaje, i tako vremenom postojati prestaje.
Piše:
Miodrag Draga Blažo’a BAJKOVIĆ
seljak iz Građanah
____________________
PRILOG IZUČAVANJU OTPADNIČKOGA MENTALNOGA SKLOPA POSRBLJENIH CRNOGORACA (POSRBICA) UDATIH U SRBIJI
(od 1740-ih do 2020-ih)
Prvo poglavlje
(kratka povjesnica seoba, tačnije – bježanije Srbalja)
Poznata je činjenica da su Srbalji tokom svoje povjesnice, naročito od kad ih zapade 500-godišnje tursko ropstvo – bili dinamičan, poprilično pokretan narod.
U suštini, tamo-oni su bili ”turistički” narod koji je vazda, liše 1916. godine – u jednom pravcu putovao.
Čudo jedno koliko su samo obožavali da se s ”repom na krsti” seljakaju!
Kako im je u krvi bilo baš toliko dato da s ”petama u prkno” bježinjaju!
____________________
Mimogred:
Srbska armada te 1916., preko Crne Gore i Albanije (bez da bi platila drumarinu), glavom bez obzira – kukavički uteče od neuporedivo manjebrojnije austrijske vojske.
____________________
Upadljivo je da taj (negda ”junački”, danas ”nebeski”) narod – svoje prnje kupi i trku čini tačno po pravilu, i to: pred ratove, tokom ratova, nakon ratova.
Činjenice iz tamo-njihove dalje povjesnice (postoji i znatno bliža – ona iz ’90-ih) vele:
- prije bitke na Mohačkom polju (Mađarska) između Turske i Ugarske, 1526. godine, pred nadolazećom turskom vojskom – Srbalji iz Sr(ij)ema tutta forza utekoše preko Dunava u Pomorišje (tromeđa Mađarske, Rumunije i Srbije);
- Prva velja seoba Srbalja zbila se začetkom 1690. godine, tj. tokom Veljega bečkoga rata (1683-1699); i tom prilikom pregaziše Dunav; bježaniju je predvodio pećki patrijarh Arsenije III Crnojević (rođen na Cetinje 1633. – umaro 1706.); zanimljivo je da njegovim precima u Crnoj Gori bježanija nikad nije nampadala, ali, živjeći među Srbalje – prilagodi se tamošnjim domorocima, i obrnu ćurak (navi čas načeh činjenice kojima dokazujem svoju hipotezu);
- Druga velja seoba Srbalja zbila se 1740. godine, nakon rusko-austro-turskoga rata (1735-1739); opetovano, i već tradicionalno – narod taj preko Dunava zbrisa.
Uglavnom, Srbalji s područja Kosova i Metohije, Raške oblasti, i drugih područja u središnjem dijelu tadanje Srbije, zahvaćeni migracijskim valom, u razdoblju od samo 50 godina: zanavijek strkoše put śevera, i pod vlast Habsburške Monarhije (Austrijskoga carstva) – dok ih nešto strče put zapada na prostor Mletačke Republike.
____________________
Mimogred:
Kako ”kolevka srbstva”, Kosovo ostade opušćelo – Albanci ga još tadijer na komociju naseliše, a 2008. nezavisnu državu sasvijem zasluženo proglasiše.
____________________
Akademik Radovan Samardžić, pozivajući se na iskaz akademika Vase Čubrilovića, piše:
”… posle sklapanja Beogradskog mirovnog ugovora 1739. godine. U tom trenutku prema podacima V. Čubrilovića Srbija nije mogla imati više od 50.000 – 60.000 stanovnika.”
(Istorija srpskog naroda, Četvrta knjiga, tom I, Srbi u XVIII veku, Beograd, 1986., str. 321)
Znači, tek prije nepunih 300 godina, od ozgor navedenoga, iznenađujuće tankuljavoga broja (pre)ostalih žitelja Srbije, započinje zbiljsko formiranje pestokupljevinskoga, alias – srbskoga naroda.
Na tamo-njihove prostore drugi se narodi sjatiše:
- Bugari se prosto ušetaše;
- Romi odsvukuđ došetaše;
- Vlasi-Cincari se s gora spuštaše;
- Crnogorci od Mediterana na te bande arivaše.
Pride:
Stoljećima prije veljih seoba Srbalja, i sve do Berlinskoga kongresa (1878.), na cijelom prostoru današnje Republike Srbije (jasno, bez Vojvodine) i Republike Kosova – Turci su ponoći ”operisali”, i svoje potomstvo ”tatama”, Srbaljima-mladoženjama da ninaju ostavljali, da bi, finijem dijelom – turskim naraštajima srbsku naciju stvarali.
I nakon Berlinskoga kongresa, sve do Balkanskih ratova (1912-1913) – na prostoru južne Srbije i Kosova, i to s kraja na kraj, od zapada do istoka – s jednakom se učestalošću ista sorta turskih noćnih ”operacija” bezpogovorno sprovodi, tj. opanci se i dalje šetaju – dok im se (Srbaljima) za taj prostor školski udžbenici u Stambolu štampaju.
Drugo poglavlje
(kratka povjesnica iseljavanja Crnogoraca)
Još u XV stoljeću, za vremena dinastije Crnojević (1421-1496), sa prostora Zete, a približno o koncu njihove vladavine – Crne Gore – odlazilo se u Dalmaciju.
O tomu śedoče zapisi u Zadru iz 1478. godine (i poznije).
Iako u kontinuitetu, to su uglavnom bile pojedinačne migracije s ciljem namještenja u službi Mletačke republike, ili vršenja raznih drugih djelatnosti.
Prvo značajnije iseljavanje Crnogoraca u Hrvatsku, tačnije u Dalmaciju i Istru – zbilo se 1657. godine.
Drugo značajnije iseljavanje Crnogoraca i crnogorskih Albanaca u Dalmaciju – zbilo se u dva maha: 1726. i 1733., kada su se naselili u okolici Zadra.
Zlosretnja kob, a može bit, i Božja kazna – potom je obrnula pravac budućih iseljavanja iz Crne Gore put śevera, u baksuznu nam i odvazda neprijateljsku Srbiju.
Pričina (razlog) iseljavanju Crnogoraca na te bande bila je (kako se u našemu narodu šćaše negda zborit’):
”nemaština ka’ najveća bezobraština”.
Srbalji, pak, na dugačke pute svakoji put zaputiše isključivo sporad tamo-njihove tradicionalne ugroženosti, i sporad znamenitoga im kukavičluka.
Naši stari tomu biše rekli:
”Strahić kašu ‘ladi.”
Već spomenuto, nedugo nakon Druge velje seobe Srbaljah, 1740. godine, pošto se Srbija pozamašno isprazni – odovud na te bande bušiše ”kontingenti” Crnogoraca.
Od 1879. do 1890., na osnovu Ugovora pomeđu knjaza Nikole i Obrenovića – zbila se ”velja seoba Crnogoraca u Srbiju”.
Tadijer se sa prostora današnje Crne Gore, a daleko ponajviše iz Stare Crne Gore – u Srbiju iselilo 6.300 crnogorskih famelja !!!
Znači, ne pojedinaca, no famelja – što je okolo 30.000 (slovima: trideset tisuća) čeljadi, a to nije bio baš zanemarljiv procenat populacije tadanje Srbije.
Na velju žalost CRNOGORSTVA, i nenadomjestivi, poražavajući gubitak za Crnu Goru – cijelo vrijeme, od 1740-ih, pa sve do dana-danjega – osobiti dukljanski gen odolen nepovratno nestaje, među Pestokupljevinoviće trajno ostaje, i tako vremenom postojati prestaje.
____________________
Nastaviće se …
aktuelno
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].