Fridom haus: Nazadovalo stanje demokratije u Crnoj Gori, polarizacija dovela do pada dvije vlade

0
glas-amerike

U izvještaju organizacije Fridom haus o “Državama u tranziciji 2023”, kada je riječ o stanju demokratije, u Crnoj Gori je zabilježeno nazadovanje, prenosi Glas Amerike.

Nazadovanje je zabilježeno i u Bosni i Hercegovini, Srbija je ostala na istom nivou, dok se u Albaniji, na Kosovu i u Sjevernoj Makedoniji bilježe mala poboljšanja.

Skor za Crnu Goru je ove godine 3.79 a prošle godine je bio 3.82.

U izvještaju Fridom hausa se navodi da je politička polarizacija u Crnoj Gori, najviše oko pitanja nacionalnog identiteta, dovela do pada dvije vlade. Kao dodatak tome, u Skupštini su usvojeni zakoni koji podrivaju osnovna ljudska prava, dok Ustavni sud nema kvorum da razmatra sporne akte, navodi se u analizi.

Ipak, nedavni poraz Mila Đukanovića, koji je vodio državu duže od tri decenije, u aprilu 2023. na predsjedničkim izborima budi nadu da će doći do smjene generacija, navodi Fridom haus.

Kako se koja država pokazala u izveštaju Fridom hausa “Države u tranziciji” po nekoliko indikatora (FOTO: Glas Amerike)

Ekspertkinja Fridom hausa Aleksandra Karpi navodi da je smjena generacija za sada potencijal.

“Kažem potencijal, jer kao što znate, predsjednička funkcija u Crnoj Gori nema mnogo nadležnosti. Mislim da će se biti jasnije kad se održe parlamentarni izbori zakazani za jun i kada vidimo kako će proći partija Evropa sad, ali i ostale političke opcije. Mislim da postoji pravi potencijal da se Crna Gora vrati na pravi put, ne samo u procesu reformi, već i ka EU, što će naravno biti ključno, da se pojačaju reforme i pokrene država napred od jedne jako teške godine”, navela je Karpi.

A da li će smjena generacije biti dovoljna da se riješe pitanja političke polarizacije i nacionalnog identiteta – ne želi da spekuliše mnogo.

“Mislim da postoji potencijal u mlađim generacijama tokom vremena i da počinje da se nešto mijenja. I mislim da je ključno da se investira u te institucije, jer institucije imaju potencijal kada su izgrađene demokratski da budu ekstremno otporne. I ovo smo vidjeli tokom ove godine kroz nacije u tranzitu da su demokratije uspjele da opstanu kroz socijalne pritiske, ekonomske krize i čak u nekim slučajevima da zaštite najranjivije. Mislim da je je tu nova mlada i svježa generacija koja želi da investira više u demokratske i jake institucije i mislim da je tu šansa za uspjeh”, navodi Karpi za Glas Amerike.

Prema izvještaju Fridom hausa, Crna Gora se kao i prošle godine nalazi u kategoriji vlada u tranzicili ili hibridni režim.

U izvještaju o “Državama u tranziciji 2023”, Fridom haus zaključuje da građani zemalja koje su kandidati za EU generalno i dalje podržavaju članstvo u EU, ali imaju sumnje o tome kada će se to i dogoditi. Čak i dugoročne nade su poprično skromne, za mnoge u regiji privlačnost ulaska u EU je više u individualnom napretku, pravu na putovanje, rad i studiranje u inostranstvu, drugim riječima da se napusti zemlja, prije nego da se misli o perspektivi demokratskog napretka u zemlji, prenosi izvještaj.

Izveštaj Fridom hausa o podršci članstvu u EU na Zapadnom Balkanu, pokazuje da jedino u Srbiji postoji skepsa oko koristi ulaska u EU

Izvor: Glas Amerike

gradski.me

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].