Eskalaciju kontroverzi u Javnom servisu urgentno riješiti

0
Sa sjednice Savjeta RTCG Foto: Pobjeda

Grupa od 17 organizacija tražila od resornog ministarstva da osigura primjenu novog zakona o RTCG odmah nakon usvajanja i odustane od namjere da odgodi njegovu primjenu na tri godine

Eskalaciju kontroverzi u Javnom servisu urgentno riješiti

Ministarstvo kulture i medija predviđa da se primjena zakona odgodi za tri godine kako bi sadašnji Savjet i menadžment RTCG završili mandat, čime, prema mišljenju 17 organizacija, Ministarstvo demonstrira neprimjeren ignorantski odnos prema gorućim problemima i svjesno obesmišljava potrebne promjene koje treba da indukuju novi medijski zakoni

Autor: Duško Mihailović

Grupa od 17 nevladinih organizacija pozvala je juče Ministarstvo kulture i medija da novim zakonom o Radio-televiziji Crne Gore osigura da se neposredno nakon očekivanog brzog usvajanja u Skupštini obavi imenovanje novih članova/ica Savjeta RTCG, a parlament da zaustavi započeti proces izbora dva člana Savjeta RTCG po aktuelnom zakonu.

– Imajući u vidu eskalaciju kontroverzi u RTCG, a kojima je dominantno doprinio sadašnji sastav Savjeta RTCG kroz nepoštovanje sudskih odluka, vjerujemo da je odgovornost Ministarstva kulture i medija, ali i Skupštine Crne Gore da doprinesu urgentnom rješavanju ove situacije u okviru svojih nadležnosti – navodi se u saopštenju.

Potpisnici podsjećaju da najnovija verzija nacrta zakona o RTCG (Zakon o nacionalnom javnom emiteru – javnom medijskom servisu Crne Gore) propisuje jasne uslove za izbor članova Savjeta RTCG, a njima se traži VII-1 nivo stručne spreme i 10 godina radnog iskustva, dok se za generalnog direktora traži da ima VII-1 nivo stručne spreme i najmanje 10 godina iskustva.

– Takođe, nacrtom zakona o RTCG predviđeno je da se broj članova Savjeta RTCG poveća sa sadašnjih devet na 11. Dodatno, nacrtom zakona je predviđena procedura izbora članova Savjeta RTCG kojom se ograničava neprimjereni uticaj političkih partija na proces izbora članova Savjeta na način što predstavnici NVO u ovom tijelu neće biti birani od strane poslanika/ca u Administrativnom odboru u Skupštini, već će ih birati upravo NVO koje ispunjavaju zahtjevne kriterijume kojima dokazuju svoju aktivnost. Ove odredbe i pooštravanje kriterijuma za izbor članova Savjeta treba da vode većoj samostalnosti Savjeta RTCG, a posljedično i većoj samostalnosti menadžmenta RTCG – piše u saopštenju.

Ministarstvo predviđa da se primjena zakona odgodi za tri godine kako bi sadašnji Savjet i menadžment RTCG završili mandat, čime, prema mišljenju 17 nevladinih organizacija, Ministarstvo demonstrira neprimjeren ignorantski odnos prema gorućim problemima i svjesno obesmišljava potrebne promjene koje treba da indukuju novi medijski zakoni.

– Sadašnji Savjet je izabran u proceduri koja je omogućila snažan uticaj političkih subjekata preko Administrativnog odbora Skupštine Crne Gore, koji su prema svojim političkim preferencama birali predstavnike NVO, a oni čine četiri od devet članova Savjeta. Takav Savjet je dva puta protivzakonito izabrao generalnog direktora RTCG, što su potvrdile sudske presude, kao i odluka Agencije za sprečavanje korupcije – podsjećaju iz civilnog sektora.

Kako navode, Skupština trenutno sprovodi proceduru izbora dva člana Savjeta za novi mandat, iako je jasno da novi zakonski tekst mora biti brzo usvojen, kako bi Crna Gora dobila pozitivan IBAR u junu, kao i da je jedan od dva kandidata učestvovao u dvostrukom nezakonitom imenovanju Raonića.

NVO cijene da nema nijednog valjanog argumenta da se za tri godine odgodi izbor svih upravljačkih struktura RTCG, jer je to jedini način da se stvore preduslovi kako bi se ova institucija oslobodila partijskog uticaja i profesionalizovala u istinski javni servis.

– Kršenje zakona i ignorisanje sudskih presuda u RTCG ne može biti doprinos poziciji Vlade koja tvrdi da je posvećena evropskim integracijama i vladavini prava. Stoga, pozivamo Ministarstvo kulture i medija da uvaži ovaj zahtjev civilnog sektora i u konačnu verziju prijedloga Zakona o RTCG uvrste odredbe kojima se omogućava primjena zakona odmah nakon njegovog usvajanja, ali i Skupštinu Crne Gore da obustavi trenutni postupak i da sve nove članove Savjete izabere po novom zakonskom rješenju – zaključuje se u saopštenju.

Potpisnici inicijative su Media centar, Centar za građansko obrazovanje (CGO), NVO Prima, Crnogorski PEN centar, Asocijacija SPEKTRA, Centar za istraživačko novinarstvo CIN-CG, Centar za monitoring i istraživanja (CeMI), Savez za jednaka prava LGBTI osoba ERA, Crnogorski ženski lobi, Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG), Kvir Montenegro, Juventas, Društvo crnogorskih izdavača, Sindikat medija Crne Gore (SMCG), Centar za ženska prava (CŽK), Institut alternativa i Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO).

Miranović podnio ostavku na članstvo u Savjetu RTCG

Član Savjeta Radio-televizije Crne Gore Predrag Miranović obavijestio je juče Skupštinu Crne Gore da podnosi ostavku na članstvo u tom upravljačkom tijelu Javnog servisa.

On u dopisu predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću navodi da je početkom ove godine „preuzeo nekoliko dodatnih obaveza na Univerzitetu Crne Gore i u CANU“, te da rukovodi nacionalnim naučnoistraživačkim projektom koji će trajati do 2026. godine, kao i da je preuzeo rukovođenje multilateralnim međunarodnim projektom koji će trajati do 2025.

Predrag Miranović

– Takođe, u okviru Crnogorske akademije nauka i umjetnosti planiram da se ove godine intenzivno angažujem na dva leksikografska projekta. Zbog ovih dodatnih obaveza nijesam u mogućnosti da se na kvalitetan način posvetim obavezama u Savjetu RTCG – navodi Miranović u dopisu.

Miranoviću je mandat člana Savjeta trebalo da istekne u junu naredne godine.

Ovo je drugi put da jedan član Savjeta RTCG podnosi ostavku nakon presuda crnogorskih sudova o nezakonitom izboru Borisa Raonića na poziciju generalnog direktora Javnog servisa.

Prošle godine, nakon pravosnažne presude Višeg suda po kojoj je Raonić nezakonito izabran na konkursu iz 2021. godine, a uoči same sjednice Savjeta RTCG na kojoj je 1. juna izvršen, prema nedavno donesenoj presudi Osnovnog suda u Podgorici, njegov nezakoniti reizbor, ostavku na članstvo u Savjetu je podnio Bojan Baća.

On je tada u svom obrazloženju ostavke naveo da je pravna posljedica presude Višeg suda višesmislena i otvorena za ili-ili tumačenja.

– Kako pravna posljedica drugostepene presude nije decidirana, već je višesmislena, „korisna nejasnoća“ otvorena za „ili-ili“ tumačenja, i to po principu „može da bude, ali ne mora da znači“, smatram da nijesam vičan pravnoj hermeneutici koja bi pronikla u srž crnogorske pravosudne ezoterije – napisao je tada Baća u obrazloženju.

Ostavka Miranovića došla je uoči, zatvorenog za javnost, sastanka Savjeta povodom presude Osnovnog suda u kojoj je reizbor Raonića, u kojem je učestvovao, proglašen nezakonitim.

Camović-Veličković: Novo iscrpljivanje, maltretiranje i ponižavanje Javnog servisa

Advokat Radio-televizije Crne Gore Bojan Zeković obavijestio je juče na sastanku zatvorenom za javnost članove Savjeta te medijske kuće da smatra da ima prostora za pobijanje presude Osnovnog suda u Podgorici, koji je konstatovao da je i reizbor Borisa Raonića na mjesto generalnog direktora od 1. juna prošle godine nezakonit.

Kako je Pobjedi kazala potpredsjednica Savjeta Marijana Camović-Veličković, negodovanje povodom podnošenja žalbe na prvostepenu odluku Osnovnog suda iskazali su ona i član Savjeta Predrag Marsenić, dok su ostali članovi podržali takav pristup Zekovića.

– Slijedi, kao i do sada, novo iscrpljivanje, dodatno maltretiranje i ponižavanje Javnog servisa, kako bi se dobilo na vremenu nekoliko mjeseci do donošenja odluke Višeg suda – kazala je ona Pobjedi.

Marijana Camović-Veličković

Osnovni sud u Podgorici donio je u ponedjeljak presudu kojom je poništena kao nezakonita odluka RTCG o imenovanju generalnog direktora Borisa Raonića od 1. juna prošle godine, pa je naloženo da se izvrši ponovno imenovanje generalnog direktora između prijavljenih kandidata, po uslovima javnog konkursa za imenovanje na tu funkciju od 17. 6. 2021. godine.

U obrazloženju presude sud navodi da je u vrijeme prijave na javni konkurs i imenovanja za generalnog direktora Boris Raonić bio član Savjeta Agencije za elektronske medije (SAEM), odnosno javni funkcioner kojeg je imenovala Skupština Crne Gore, a što je u suprotnosti sa odredbom čl. 29 st. 1 tač. 2 Zakona o nacionalnom javnom emiteru Radio i televizije Crne Gore. Tom odredbom je propisano da članovi Savjeta ne mogu biti lica koja bira, imenuje ili postavlja Predsjednik Crne Gore, Skupština i Vlada.

Takođe, sud ukazuje i na odredbu čl. 50 st. 5 istog Zakona, kojom je propisano da za generalnog direktora RTCG ne može biti imenovano lice koje po ovom zakonu ne može biti član Savjeta.

Isto činjenično stanje je bila osnova za donošenje pravosnažne presude ovog suda od 4. 1. 2023. godine, kada je poništena kao nezakonita prva odluka RTCG od 6. 8. 2021. godine, kojom je Raonić imenovan za generalnog direktora. Dakle, Boris Raonić je u vrijeme objavljivanja javnog konkursa bio u sukobu interesa koji mora biti ograničavajući faktor, pa uopšte po predmetnom javnom konkursu ne može biti imenovan za generalnog direktora RTCG, piše u odluci suda.

OSTAVI KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].