EK predstavlja izvještaj o Crnoj Gori; Borelj: Ne možete održavati veze sa Rusijom i očekivati da budete dio EU

0

Evropska komisija predstavlja izvještaj o Crnoj Gori za 2024. godinu.

Na konferenciji govorie evropski komesar za susjedstvo i proširenje Oliver Varhelji i visoki predstavnik EU Žozep Borelj.

“Ne možete održavati veze sa Rusijom i očekivati da će vaša zemlja biti dio EU”, kazao je Borelj.

Prenosu će prisustvovati ambasador EU u Crnoj Gori Johan Satler i predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić.

portalanalitika.me

Šta piše u ključnim nalazima EK o Crnoj Gori

Brisel hvali i upozorava: Zapošljavanje da se odvija po zaslugama i transparetno, odnosi sa Hrvatskom se pogoršavaju

Dobijanje IBAR-a otvorilo je novu fazu u pristupnim pregovorima Crne Gore i EU sa mogućnošću da se nastavi sa privremenim zatvaranjem narednih poglavlja. Da bi to učinila, za Crnu Goru će biti od suštinskog značaja da uspostavi evidenciju o implementaciji i pruži rezultate na terenu. To piše u Izvještaju EK o Crnoj Gori koji će biti objavljen danas.

U dokumentu u koji Pobjeda ima uvid, navodi se da je od svog formiranja u oktobru 2023. godine, vlada djelovala u generalno stabilnom političkom okruženju, sa manjom polarizacijom u poređenju sa prethodnim godinama.

“Međutim, zemlja i njene institucije su krhke i ranjive na političku krizu i potencijalne institucionalne blockade”, piše u dokumentu.

Crnogorski pravosudni sistem je, navodi se, umjereno pripremljen i dobro je napredovao u ključnim reformama pravosuđa i prošlogodišnjim preporukama.

Uspostavljen je novi strateški okvir, a usvojene su suštinske izmene i dopune Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, Zakona o državnom tužilaštvu i Zakona o specijalnom državnom tužilaštvu u cilju njihovog usklađivanja sa pravnim tekovinama EU i evropskim standardima, na osnovu preporuka Evropske i Venecijanske komisije.

Ipak, dodaju iz EK, biće potrebno uložiti dodatne napore kako bi se njihovo usklađivanje nastavilo.

“Crna Gora bi u narednoj godini trebalo posebno da imenuje stalnog predsjednika Vrhovnog suda, kao i druge visoke pravosudne funkcije, kroz transparentnu proceduru zasnovanu na zaslugama, kako bi se obezbijedilo pravilno funkcionisanje i odgovornost pravosuđa sistem”, navodi se u dokumentu.

Potrebno je obezbijediti punu i efektivnu primjenu poboljšanog strateškog i pravnog okvira za rešavanje postojećih izazova i dalje uskladiti pravni okvir, uključujući Ustav, posebno o sastavu i procesu donošenja odluka Sudskog savjeta, sa pravnim tekovinama EU i evropskim standardima o nezavisnosti pravosuđa, odgovornosti, nepristrasnosti, integritetu, efikasnosti i profesionalizmu pravosudnog sistema, adresirajući preostale preporuke Evropske komisije, Venecijanske komisije i Grupe država protiv korupcije Saveta Evrope (GRECO), da se odlučno vrati stabilnost , kredibilitet i povjerenje javnosti u pravosudni sistem – navodi se u Izvještaju.

Crna Gora je, kada je u pitanju javna administracija, ostvarila ograničen napredak.

Zato se preporučuje da Crna Gora u narednoj godini usvoji i sprovede dopune Zakona o pristupu informacijama, u skladu sa principa dobre javne uprave, i uvede mjere za smanjenje broja zahtejva za informacijama i povezanih žalbi, ali i da izmijeni i primeni Zakon o državnim službenicima i nameštenicima i Zakon o lokalnoj samoupravi i da obezbijedi da se zapošljavanje odvija po principu zasluga,kompetentnost i transparentnosti.

U izvještaju se notira i da, uprkos redovnim bilateralnim sastancima, odnosi s Hrvatskom se pogoršavaju, a tenzije proizlaze između ostalog i zbog neriješenih bilateralnih pitanja.

“Nije bilo napretka u vezi sa demarkacijom granice između dvije zemlje, niti vlasništvom nad brodom “Jadran”. Usvajanje rezolucije crnogorskog parlamenta u junu koja se fokusira na istorijske događaje u Jasenovcu, Mauthauzenu i Dahauu izazvalo je snažnu diplomatsku reakciju Hrvatske, uključujući tri visoka crnogorska zvaničnika proglašena personama non grata”, navodi se.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].