Edukacija kadrova u turizmu mnogo je važnija od gradnje betonskih objekata

0
Turisti u Kotoru

Rade Ratković

audio: Rade Ratković

Jedan od najvažnijih preduslova investiranja u turizam i njegovu pripremu je obrazovanje.

U Crnoj Gori se mnogo više pažnje posvećuje gradnji betonskih konstrukcija i objekata i to na samoj pjeni od mora, a nedovoljno edukaciji kadrova koji predstavljaju dugoročnu investiciju i od kojih sve zavisi u turizmu.

Ovo je za Skala radio kazao Rade Ratković, dekan Fakulteta za biznis i turizam u Budvi.

“To se odnosi na klasična zanimanja koja se stiču kako u redovnom srednjem i visokom školstvu tako i na kursevima cjeloživotne edukacije koji su kod nas do sada bili zapostavljeni. Evropska komisija u Crnoj Gori je do sada finansirala nekoliko takvih kurseva uključujući i kurs za turističke vodiče i menadžere. Fakultet za biznis i turizam je jedan od dobitnika tih sredstava za školovanje oko stotinak ljudi”, podsjeća Ratković i dodaje da nema dovoljno navike da se oni pohađaju.

“Nema ni motiva, budući da kandidati nijesu sigurni da će ih poslodavci zaposliti nakon završenih kurseva”, rekao je on.

“Kada je riječ o službi turističkih vodiča koji predstavljaju ambasadore turističke destinacije i uopšte države, tu je dosta nereda i dosta samovolje. Mi kao destinacija za razliku od susjednog Dubrovnika nijesmo organizovani da akreditujemo vodiče sa strane i da oni tačno znaju đe treba da se jave kada dođu na određeni istorijski lokalitet. Oni jednostavno prođu, pa ih naši vodiči jure, onda  se poziva inspekcija itd, što svjedoči o potpnom haosu i neorganizovanosti u ovoj oblasti”, kazao je Ratković.

Postoji i dosta vodiča sa licencom i mnogi od njih teško dolaze do posla pa je uglavnom zastupljeno divlje vođenje, navodi on.

“Takođe je problem nedostatka vodiča koji govore rijetke jezike kod nas. Nedovoljan je broj turističkih vodiča sa poznavanjem njemačkog, španskog, portugalskog, francuskog jezika, zatim turskog naročito, a sve više se javlja potreba i za kinesko, japansko i indijsko turističko tržište”, rekao je Ratković.

Ovom problemu treba posvetiti posebnu pažnju, apeluje Ratković iznoseći primjer susjedne Hrvatske, gdje na fakultetu u Opatiji postoji čitav korpus kurseva za zanimanje turističkog vodiča.

On je posebno apostrofirao i dobar primjer odnosa lokalne samouprave i škole tj. turističkog fakulteta u Vrnjačkoj Banji koji uživa punu podršku opštine, čiji je predsjednik izjavio da su za ovaj grad dvije najvažnije institucije Fakultet za turiszam i Skupština opštine.

To znači da je na njima odgovornost za razvoj kadrova i uopšte za razvoj ovog grada, rekao je Ratković.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].